W części praktycznej projekt obejmuje opracowanie studium wykonalności dla zastosowania odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych Ceadir-Lunga i nadzór nad jego wdrożeniem – poinformował w poniedziałek Park Euro-Centrum, zajmujący się m.in. badaniami nad efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii.
Przedsięwzięcie ukierunkowane jest na przyspieszenie transformacji energetycznej w Mołdawii. Projekt jest realizowany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) za pośrednictwem Polish Challenge Fund, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
O co chodzi w całym projekcie?
Mołdawia boryka się z wysokimi cenami za prąd
Burmistrz Ceadir-Lunga Topal Anatoli przyznał, że rosnące ceny prądu należą dziś do istotnych problemów mieszkańców mołdawskiego miasteczka.
Po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami postanowiliśmy zmierzyć się z problemem rosnących cen energii. Podjęliśmy decyzję o konieczności przejścia na energię alternatywną, opartą na odnawialnych źródłach. W ten sposób chcemy zmienić importowany i wydobywczy system energetyczny na bardziej niezależny i odnawialny – mówi burmistrz.
Wyraził nadzieję, że współpraca z Euro-Centrum przyspieszy transformację w kierunku OZE.
Specjalnością Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach są energooszczędne technologie. Na terenie parku powstał pierwszy w regionie energooszczędny biurowiec, a później budynek pasywny, zużywający wielokrotnie mniej energii od tradycyjnych domów. W parku stworzono specjalistyczne laboratoria, a także m.in. Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych oraz Centrum Testowania Systemów Solarnych. Euro-Centrum zajmuje się również badaniami nad efektywnością energetyczną.