Katowice: Miejski dom kultury powstanie na Witosa
Budowa miejskiego domu kultury na osiedlu Witosa w Katowicach to jeden z punktów umowy z mieszkańcami - dokumentu, który prezydent Marcin Krupa przedstawił mieszkańcom Katowic deklarując w nim różne działania miejskie i inwestycje. MDK na os. Witosa jest jedną z tych rzeczy, na którą mieszkańcy tej części miasta najbardziej czekają, dlatego miasto właśnie ogłosiło przetarg na budowę obiektu, którego realizacja będzie pierwszym etapem inwestycji. Dotyczy on budowy samego obiektu wraz z otaczającym go zagospodarowaniem terenu oraz parkingiem. W drugim prace obejmą część parkową zlokalizowaną w północnej części inwestycji.
Chętni do wykonania prac w pierwszym etapie oferty mogą składać do 16 grudnia. Szacunkowy koszt I etapu inwestycji to około 28 mln zł, a etapu II – około 1,3 mln zł. Obiekt ma zostać oddany do użytku w w drugim półroczu 2024 roku.
Miejski Dom Kultury na os. Witosa. Co w nim będzie?
Budynek ma pozwalać na realizację szerokiej oferty kulturalnej. Jego głównym punktem będzie wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie sala z 200 miejscami siedzącymi. – Projekt przestrzeni pozwala na jej dowolną aranżację, a scena z pianinem, profesjonalnym zapleczem technicznym i reżyserką umożliwi realizację nawet bardzo wymagających widowisk. Oprócz tego w domu kultury przewidziano salę baletową ze specjalnym parkietem, lustrami i nagłośnieniem, sale do prac plastycznych i ceramicznych, a także liczne pomieszczenia do prowadzenia w nich zajęć i organizacji spotkań. Z kolei hol ma być wyposażony w systemy podświetlania i podwieszania, co umożliwi realizację wystaw – Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.
MDK na Witosa ma się stać przede wszystkim uniwersalną przestrzenią, pełniącą różnorodne funkcje. Dlatego też w budynku znajdzie się pomieszczenie biurowe Rady Dzielnicy nr 8 os. Witosa oraz Klub Seniora. Budynek ma być wkomponowany w nowy park miejski i wykorzystywać otaczającą go przestrzeń do organizacji wydarzeń plenerowych. Umożliwi to zadaszona scena czy też ekran dmuchany z projektorem do wyświetlania filmów pod chmurką. Powstaną tu również ogrody społeczne, siłownia zewnętrzna, „leśny plac zabaw" z naturalnymi elementami zabawowymi, drogi pieszo-rowerowe oraz ścieżki edukacyjne pozwalające zgłębić nie tylko wiedzę przyrodniczą, ale też historyczną. Ponadto znajdą się tu stojaki na rowery, ławeczki, pergole – czyli pełne wyposażenie, by czerpać przyjemność ze spędzania wolnego czasu w przestrzeni parkowej.