Budka lęgowa Katowice

i

Autor: Wioletta Niziołek-Żądło/UM Katowice

Katowice rozdały mieszkańcom 90 budek lęgowych dla ptaków. To w ramach akcji KATOobywatel

2021-03-02 9:55

90 budek lęgowych dla małych dziuplaków rozeszło się dosłownie na pniu. Katowice w zaledwie kilka dni rozdały je mieszkańcom, a ci powieszą je w swoich ogrodach czy okolicznych parkach. Część ptasich domków zawiśnie też na katowickich szkołach i przedszkolach. Szczegóły na slask.eska.pl

Akcja ma pomóc w odbudowie populacji niewielkich ptaków w mieście, ale też uświadomić mieszkańcom, że to bardzo ważny element ekosystemu.

- Pomysł zakupu budek lęgowych to jedna z szeregu inicjatyw podejmowanych przez miasto w trosce o środowisko naturalne. Dbamy o zieleń, rewitalizując parki czy siejąc łąki. Pomagaliśmy już jeżom, jako miasto hodujemy pszczoły, teraz przyszedł czas na ptaki – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic.

W lasach, parkach, a także prywatnych ogrodach z roku na rok przybywa budek lęgowych dla niewielkich ptaków. Od dawna zachęcają do tego ornitolodzy, bo m.in dzięki budkom lęgowym pomagamy rozmnażać się ptakom gnieżdżącym się w dziuplach, czyli tzw. dziuplakom, m.in. sikorkom, mazurkom i innym.

- Ubywa ich naturalnych siedlisk, w tym starszych drzew, z licznymi dziuplami. W ten sposób próbujemy im choć trochę zrekompensować straty spowodowane wycinkami - wyjaśnia Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Niewielka liczba miejsc do gniazdowania powoduje, że ptaków jest coraz mniej, ubożeje też ich różnorodność, czyli skład gatunkowy.

- A przecież lubimy słuchać śpiewu ptaków. Ptaki są też bardzo pożyteczne z naszego, ludzkiego punktu widzenia, bo m.in. zjadają masę owadów, które są szkodnikami lub po prostu nas stresują, jak np. krwiopijne samice komarów - dodaje ornitolog.

Budki zostały wykonane przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną podczas Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES.

- Bez wątpienia wartością dodaną tej akcji jest zaangażowanie w nią mieszkańców, a co więcej – wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES – dodaje prezydent Krupa.

Od jakiegoś czasu uczestnicy warsztatu specjalizują się w budowaniu budek dla ptaków. Ptasie domki przygotowywali np. na akcję "Ptaszkowe Love" w jednym z katowickich centrów handlowych. To nie tylko ciekawa forma rehabilitacji, ale też sposób na integrację osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

- To jest dobrze rozumiana integracja, bo uczestnicy spotykają się z klientami, oferując im dobry produkt, nie raz w roku podczas kiermaszu, ale w ciągłej sprzedaży. Dodatkowo pomagamy chronić przyrodę, a chroniąc ptaki, chronimy też ludzi - mówi Monika Pinkowska, koordynator medialny Stowarzyszenia SPES. - Nasi stolarze uczą się potrzebnych umiejętności zawodowych, a część z nich jest już na poziomie instruktorskim. Zależało nam, żeby ta rehabilitacja była jak najbardziej zbliżona do pracy, dawała satysfakcję od chwili przywiezienia deski z tartaku do momentu sprzedaży. Powstają gotowe produkty ale też budki do samodzielnego montażu, np. z myślą o dzieciach - dodaje.

Pierwsza budka w ramach akcji trafiła już do Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. Barbary w Katowicach. Kolejne zawisną w prywatnych ogrodach katowiczan, ale też na terenie szkół, przedszkoli i domów kultury.

Budki lęgowe są bezpieczne dla jaj i piskląt tylko jeśli zostaną prawidłowo powieszone.

Budki lęgowe typ A nadają się do rozwieszania w każdym drzewostanie, gdzie brakuje naturalnych dziupli. Wieszamy je najczęściej na wysokości do 4 m nad ziemią - sikorki chętnie zasiedlają te zawieszone od 1,5 m nad ziemią, natomiast wróble wolą te zawieszone wyżej. Otwór wlotowy powinien być skierowany na wschód lub południowy wschód.  Okres, w jakim możemy zawiesić budki, zaczyna się już jesienią i kończy zimą (połowa marca).  Jeśli są sprzyjające warunki do lęgu, tzn. łagodna zima, wówczas ptaki mogą zasiedlać gniazda już od 15 marca - dotyczy to ptaków zimujących. Ptaki przylatujące do nas na okres lęgowy, jak muchołówka, mogą zasiedlać budki do połowy kwietnia. Po sezonie lęgowym budki należy wyczyścić.  

Raport z Anteny 02.03