Katowice: Miasto chce przebudować Aleję Roździeńskiego przy wylocie z tunelu. Będzie nowa estakada
Upłynnienie ruchu i ograniczenie korków w godzinach szczytu, odciążenie drogi lokalnej na Osiedlu „Gwiazdy” oraz redukcja hałasu i emisji spalin. To główne cele przebudowy Alei Roździeńskiego w Katowicach. Wartość tej inwestycji to ok. 95 mln złotych.
- Aleja Roździeńskiego (...) jako część Drogowej Trasy Średnicowej jest dla mieszkańców Katowic jednym z kluczowych połączeń drogowych. Wysokie natężenie ruchu na tej drodze prowadzi często do tworzenia się korków, co bezpośrednio przekłada się na problemy mieszkańców, którzy chcą dojechać do Osiedla „Gwiazdy” bądź z niego wyjechać. Przebudowa Alei Roździeńskiego w tym rejonie przyniesie mieszkańcom Katowic realne korzyści. Wpłynie nie tylko na znaczące zwiększenie płynności ruchu i oszczędności w czasie oraz paliwie, ale też zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, redukcję emisji spalin i hałasu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Na czym ma polegać przebudowa Roździeńskiego na DTŚ? Przede wszystkim na przebudowie Alei Roździeńskiego przy wylocie z tunelu katowickiego, na odcinku od węzła z ul. Dobrowolskiego i Dudy Gracza do węzła z ul. Murckowską i Bagienną.
Plany obejmują następujące działania:
- przebudowę jezdni wylotowej z tunelu oraz budowę estakady, dedykowanej pojazdom wyjeżdżającym z niego w kierunku Tychów;
- przebudowę fragmentu Al. Roździeńskiego w kierunku wschodnim, przy skręcie w ul. Bogucicką i w kierunku Tychów, z zabezpieczeniem akustycznym inwestycji;
- podniesienie istniejących ekranów akustycznych po północnej stronie Osiedla „Gwiazdy”;
- rozbudowę przejścia podziemnego pod DTŚ;
- poprawę jakości chodników i ścieżek rowerowych w ramach przebudowy Al. Roździeńskiego;
- budowę nowych miejsc postojowych i zazielenienie terenów dla mieszkańców Osiedla „Gwiazdy”;
- oświetlenie drogowe;
- odwodnienie przebudowywanej i nowej infrastruktury.
Katowicki magistrat zapewnia, że przy realizacji inwestycji wykonawca projektu ma ograniczyć do niezbędnego minimum zmiany w zadrzewieniu lub wykonać nasadzenia zastępcze. Inwestycja zakłada też redukcję hałasu. Przy nowej infrastrukturze drogowej zostaną zamontowane ekrany akustyczne. Zostaną też podniesione ekrany po północnej stronie Osiedla „Gwiazdy”.
Magistrat zapewnia też, że w ramach inwestycji powstanie więcej miejsc parkingowych dla mieszkańców Osiedla "Gwiazdy".
Przebudowa Roździeńskiego. Ile będzie kosztowała?
Miasto w ciągu najbliższych dwóch lat skupi się na przygotowaniu dokumentacji projektowej, w tym koncepcji i niezbędnych dokumentacji środowiskowych. Roboty budowlane, w zależności od zabezpieczonych środków finansowych na ten cel, planowane są na lata 2024 – 2026.
- Obecnie miasto zabezpieczyło 2,7 mln zł, które do 2023 roku można przeznaczyć na opracowanie dokumentacji projektowej. Szacujemy, że koszt inwestycji wyniesie ok 95 mln zł., aby ją zrealizować będziemy aplikować o dofinansowanie z funduszy europejskich - informuje katowicki magistrat.