Stadion Miejski w Katowicach będzie nosił imię Jana Furtoka?

i

Autor: Joanna Łukawska

Wiadomości

Katowice chcą upamiętnić Jana Furtoka. "Proponuję, aby miejski stadion nosił jego imię"

2024-11-26 15:00

GKS Katowice przekazało informację o śmierci wybitnego piłkarza klubu. Jan Furtok zmarł w wieku 62. lat. "Najjaśniejszą gwiazdę GKS-u Katowice" upamiętnić chce urząd miasta. Prezydent Katowic zaproponował, by nowy stadion nosił jego imię

Stadion miejski w Katowicach będzie nosił imię Jana Furtoka?

W godzinach popołudniowych GKS Katowice przekazał smutne wieści. W wieku zaledwie 62. lat zmarł Jan Furtok. Wybitny piłkarz i gwiazda GKS-U Katowice odszedł po długiej walce z chorobą.

Dotarły do nas informacje, z którymi trudno się pogodzić. Po długiej walce z chorobą, w wieku 62 lat, zmarł Jan Furtok - legendarny napastnik GKS-u Katowice. Furtok był najjaśniejszą gwiazdą GKS-u Katowice, najlepszym strzelcem w historii klubu i wielokrotnym reprezentantem Polski - przekazał GKS Katowice.

Do śmierci gwiazdy katowickiego klubu odniósł się także prezydent Katowic, który wspomniał osiągnięcia sportowca i złożył kondolencje bliskim Furtoka. Marcin Krupa zaproponował także, by Katowice uczciły pamięć wybitnego piłkarza.

Jego osiągnięcia, zarówno na boisku, jak i poza nim, na zawsze zapisały się w sercach kibiców oraz historii Katowic. Pamięć o Janie Furtoku pozostanie żywa, dlatego proponuję, aby miejski stadion nosił jego imię – to gest, który odda hołd jego zasługom, a jego dziedzictwo będzie towarzyszyć przyszłym generacjom miłośników futbolu - poinformował włodarz w mediach społecznościowych.

Pamięć o Janie Furtoku w Katowicach wciąż jest żywa

Warto przypomnieć, że w lipcu 2021 roku w Katowicach odsłonięto mural poświęcony Janowi Furtakowi. Namalowano go na bocznej budynku przy ulicy Granicznej 13. Pomysłodawcami muralu byli kibice GKS-u, zrzeszeni w stowarzyszeniu SK 1964, którzy od razu zyskali wsparcie radnego Krzysztofa Pieczyńskiego, wieloletniego kibica klubu.

- Zdecydowanie przyklasnąłem inicjatywie Stowarzyszenia, którą od razu przedstawiłem prezydentowi Marcinowi Krupie. Z jego pełną aprobatą mogłem już działać formalnie, począwszy od stosownej interpelacji, aż po cały proces organizacyjny. Wszystkie kroki podejmowaliśmy wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia. Dziś nie ukrywam satysfakcji z efektu końcowego, gdyż dla mnie Jan Furtok był nie tylko moim sportowym idolem, ale uważam, że zdecydowanie najlepszym piłkarzem w historii GKS-u. Dziś jesteśmy przyjaciółmi, z czego jestem bardzo dumny – mówił wówczas Krzysztof Pieczyński.

Zobaczcie w galerii, jak wygląda ten wyjątkowy mural.

Jan Furtok - kim był piłkarz?

Jan Furtok urodził się w 1962 r. Sportowiec reprezentował barwy GKS-u w latach 1979-1988 oraz 1996-1997. W 299 spotkaniach zdobył 122 gole i jest dzięki temu najlepszym strzelcem w dziejach GieKSy. Zdobył z GKS-em Puchar Polski, wicemistrzostwo Polski oraz brąz mistrzostw Polski. W barwach reprezentacji rozegrał 36 spotkań i zdobył 10 bramek. Wystąpił m.in. na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 r. Furtok z powodzeniem grał też w klubach Bundesligi.

Po zakończeniu kariery pracował z sukcesami jako trener młodzieży w GieKSie. Pomagał Klubowi jako dyrektor sportowy i trener pierwszej drużyny. Po odbudowie GKS-u w IV lidze stanął na czele Klubu jako jego prezes. Numer, z którym występował w GKS-ie Katowice, czyli „9” został oficjalnie zastrzeżony. Dzięki swojemu talentowi, zaangażowaniu oraz niepowtarzalności zyskał specjalne miejsce w sercach kibiców. To właśnie przez nich został wybrany do „Złotej 11” 50-lecia klubu.

W 2019 roku Jan Furtok został uhonorowany przez PZPN, który z okazji swojego 100-lecia umieścił rodowitego katowiczanina wśród stu najwybitniejszych reprezentantów Polski. 

Źródło: GKS Katowice

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: