Od 2014 roku w Katowicach działa „Program szczepień profilaktycznych przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV)". Dwa lata temu zdecydowano się na rozszerzenie profilaktyki i podawanie szczepionek również chłopcom. W tym roku akcja jest kontynuowana, a szczepienia dla siódmoklasistów będą wykonywane bezpłatnie.
Szczepienia poprzedzone są spotkaniami informacyjno-edukacyjnymi dotyczącymi problematyki HPV, w których biorą udział rodzice, opiekunowie prawni oraz nauczyciele uczniów objętych programem. Odrębne zajęcia odbywają się z udziałem uczniów. Aby dziecko mogło zostać zaszczepione konieczne jest pisemne, imienne oświadczenie rodzica bądź opiekuna prawnego dziecka - informuje katowicki magistrat.
Szczepienia przeciwko HPV: przez pandemię frekwencja w Katowicach spadła
W 2012 roku, od kiedy szczepieni są również chłopcy, udział w programie wzięło prawie 30 procent uczniów. Średnia frekwencja wśród uprawnionych do szczepienia przeciwko HPV w latach 2014-2019 wynosiła nieco ponad 65%, natomiast w latach 2020-2021 r. było to niecałe 20 procent. Szczepienia w Katowicach będą realizowane szczepionką 9-walentną Gardasil. Uczeń bądź uczennica otrzymają ją w dwóch dawkach w odstępach zgodnych z zaleceniami producenta. Szczepionki będą realizowane przez trzy przychodnie:
- Centrum Medyczne Tommed Sp. z o.o. Ośrodek Diagnostyki sp. k. z siedzibą w Katowicach przy ul. Fredry 22,
- Centrum Medycyny i Stomatologii SILESIA MED Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Mickiewicza 29,
- Gyncentrum Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Żelaznej 1.
Przychodnie będą też organizować spotkania edukacyjne na terenie przypisanych do nich szkół.
Czym jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)?
Wirus HPV jest główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy. Szacuje się, że infekcję tym wirusem przechodzi nawet 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn, jednak tylko u niektórych kobiet dochodzi do rozwoju nowotworu. Duża część tych infekcji ulega samowyleczeniu. Wirusem mogą zarazić się tak mężczyźni, jak i kobiety, stąd też szczepienie mężczyzn na tego wirusa to również zabezpieczenie zdrowia ich potencjalnych partnerek.
Szacuje się, że na świecie nosicielami tego wirusa na świecie jest ponad 660 mln kobiet i mężczyzn. HPV co roku powoduje około 595 tys. przypadków raka szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu. U mężczyzn mogą spowodować raka prącia, odbytu, głowy czy szyi, a także brodawki narządów płciowych. Do zakażenia dochodzi nie tylko poprzez kontakty seksualne, ale również przez bezpośredni kontakt z krwią albo śliną osoby zakażonej. Do zakażenia może dojść również w czasie porodu, czy np. podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki czy na basenie.
Do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku na HPV. Można za to działać profilaktycznie poprzez właśnie szczepienia, które zapobiegają ryzyku zakażenia tym wirusem.