Samorządy, które chcą sprzedawać mieszkańcom węgiel po niższej cenie, muszą do 8 listopada spełnić kilka formalności. M.in. ustalić harmonogramy dostaw i określić miejsce odbioru węgla. Po tych ustaleniach gminy poinformują mieszkańców, gdzie i kiedy można odebrać ten surowiec.
Węgiel od katowickiego samorządu
W rozmowie z portalem Onet.pl przedstawiciele władz miejskich potwierdzili włączenie się Katowic do programu.
Dystrybucja węgla to nie jest zadanie samorządu, jednak biorąc pod uwagę sytuację szczególną, kierując się dobrem mieszkańców, którzy bardzo często znaleźli się w trudnej sytuacji, podejmiemy się dystrybucji węgla - mówi w rozmowie z Onetem Sandra Hajduk rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach.
Władze Katowic są po rozmowach z wojewodą śląskim, który zadeklarował udzielenie wsparcia. Urzędnicy zaznaczają, że jeśli spółki skarbu państwa nie pomogą w logistyce, wtedy Katowice skorzystają z pomocy prywatnych przedsiębiorców.
Katowice: Tani węgiel od samorządu
Miasto na razie przedstawiło szacunkową liczbę gospodarstw domowych, które będą mogły skorzystać z zakupu węgla po niższej cenie. Ratusz wyliczył, że potrzebuje zamówić około 15 ton węgla, które miałoby zakupić 5 tys. gospodarstw domowych ogrzewających się węglem.
Według ustawy, jedno gospodarstwo może kupić 1,5 tony surowca. Następnie po 1 stycznia 2023 r. również na jedno gospodarstwo przypada 1,5 tony węgla. Cena za jaką samorządy będą kupować węgiel to nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Natomiast sprzedawać mogą za maksymalnie 2 tys. zł za tonę.