Karolina Fabia zwyciężczynią konkursu na mural upamiętniający 500 lat historii Tarnowskich Gór

i

Autor: UM Tarnowskie Góry

Wydarzenia

Karolina Fabia zwyciężczynią konkursu na mural upamiętniający 500 lat historii Tarnowskich Gór

2024-04-24 13:17

W konkursie na mural upamiętniający 500 lat historii Tarnowskich Gór zwyciężyła Karolina Fabia. - Najistotniejszą cechą zwycięskiego muralu jest jego zdolność do odkrywania miasta na nowo dla widza - powiedział jeden z członków jury.

Rozstrzygnięto konkurs na tarnogórski mural. Okazja wyjątkowa

Poznaliśmy zwyciężczynię konkursu na mural upamiętniający 500 lat historii Tarnowskich Gór. To Karolina Fabia, która tak opisuje swoją pracę:

Pierwszy segment muralu jest inspirowany najstarszą historią miasta, jego genezą związaną z kruszcami wydobywanymi z ziemi, gorami i legendą o chłopie Rybce [...]. Drugi segment opowiada o dalszych losach miasta; nadaniu praw miejskich, herbu oraz Ordunku Gornego – przywileju nadanego przez Jana II Dobrego oraz margrabiego Jerzego Fryderyka von Ansbacha jak i nadania przez ostatniego herbu miasta".

Dalej czytamy: „Trzeci segment skupia się na XVIII i XIX wieku – rozwoju miasta Tarnowskie Góry; powstaniu rządowej kopalni i huty Fryderyk, sprowadzeniu maszyny parowej, założeniu nowych fabryk oraz wodociągów miejskich. W prawej części widać również Bramę Gwarków. Czwarty i ostatni segment muralu rozpoczyna dzwonnica gwarkowska oraz tunele kopalni. Dalej węzeł kolejowy, dworzec oraz inne charakterystyczne kamienice związane z historią miasta Tarnowskie Góry. W tej części pojawia się również nacisk na ekologiczne aspekty miasta jak innowacyjne odprowadzanie i gospodarowanie wodami podziemnymi, ścieżki rowerowe. Mural kończy się upamiętnieniem UNESCO, zabytkową kopalnią srebra oraz logo miasta".

- Mural odkrywa miasto na nowo dla widza - podkreśla Witold Zaręba, członek jury

Członek jury, Witold Zaręba, podkreślił, że wszystkie trzy prace prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Zwrócił uwagę, że zwycięska praca wyróżniała się tym, że była otwartym działaniem artystycznym, nie skupiającym się wyłącznie na aspektach historycznych, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich projektów. 

- Najbardziej istotną cechą zwycięskiego muralu jest jego zdolność do odkrywania miasta na nowo dla widza. Jest to wyjątkowa cecha, która pozwala ludziom spojrzeć na Tarnowskie Góry z nowej perspektywy, inspirując do głębszego zrozumienia i odkrywania uroku oraz historii miasta – dodał.

- To ogromny zaszczyt móc wnieść swój wkład w upamiętnienie tak ważnej rocznicy dla Tarnowskich Gór. Jestem głęboko zainspirowana historią miasta Gwarków i mam nadzieję, że mój mural będzie stanowił nie tylko ozdobę, ale także inspirację dla mieszkańców i turystów odwiedzających to piękne miasto - powiedziała Karolina Fabia. 

Konkurs na mural upamiętniający 500 lat historii Tarnowskich Gór rozstrzygnięty

i

Autor: UM Tarnowskie Góry