Stawiki

i

Autor: MOSiR Sosnowiec Adres: Sosnowiec, Staw Stawiki, ul. Kresowa Sezon kąpielowy: 8/06/2023 - 3/09/2023 Godziny otwarcia: 10:00 – 19:00 Jakość wody: Woda przydatna do kąpieli, wynik badania z dnia 29/08/20222

Sosnowiec

Kąpielisko Stawiki otwarte na nowo! Woda jest już czysta i można się bezpiecznie kąpać

Kąpielisko zamknięto pod koniec zeszłego tygodnia ze względu na zbyt wysoki poziom bakterii E. coli w Stawikach. Sanepid pobrał kolejne próbki, które wykazały, że woda jest czysta, więc kąpielisko znów otwarto dla gości.

Pod koniec zeszłego tygodnia sosnowiecki magistrat poinformował o zamknięciu znanego i lubianego kąpieliska Stawiki. Decyzja zapadła w odpowiedzi na wyniki badań, które przeprowadził Państwowy Inspektorat Sanitarny. W wodzie wykryto bowiem przekroczoną liczbę bakterii bakterii Escherichia coli (bakterii kałowych).

Kilka dni później sanepid powtórzył badania, z poziom bakterii wrócił do normy. W poniedziałek 10 lipca kąpielisko zostało ponownie otwarte.

- Sanepid pobrał i przebadał kolejne próbki ze Stawików i... woda jest czysta - przeczytamy w komunikacie miasta.

Czym grozi zarażenie bakterią E. coli? 

Bakteria E. coli stanowi poważne zagrożenie dla ludzi. Zakażenie nią prowadzi do wymiotów, biegunki, czasem gorączki i zawrotów głowy, a leczeniem może się zająć wyłącznie lekarz.

"Bakteria E. coli w wodzie, glebie dostając się do organizmu powoduje również poważne komplikacje zdrowotne, które nie przypominają objawów zatrucia pokarmowego. Może dojść do stanu zapalnego dróg moczowych, w przypadku noworodków bakteria coli może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, a także do sepsy. Niestety bakteria E. coli w wodzie jest częstym zjawiskiem w szpitalach. Dlatego odnotowuje się dużą liczbę zachorowań na tzw. szpitalne zapalenie płuc, bakteria E. coli w wodzie może przyczynić się do zakażeń pooperacyjnych" - przeczytamy w serwisie medonet.pl. 

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/