Kąpielisko Fala w Parku Śląskim
Budowa nowego kąpieliska fala w Parku Śląskim trwa w najlepsze. Widać już niecki basenowe, pomieszczenia techniczne czy amfiteatr. Jednak największe wrażenie robią wielkie, kolorowe zjeżdżalnie, które górując nad terenem przyszłego kąpieliska. Każda została wymownie nazwana - Anakonda ma wiele zakrętów, na Kamikaze zdecydują się tylko odważni, Racer to świetna opcja dla miłośników wodnych wyścigów, a Wahadło spodoba się rodzinom.
Zobaczcie zdjęcia z postępu prac przy budowie kąpieliska Fala w Parku Śląskim.
Jak będzie wyglądać nowe kąpielisko Fala?
Po przebudowie z kąpieliska jednorazowo skorzysta maksymalnie 2673 osób. Nad ich bezpieczeństwem będą czuwać ratownicy.
Do dyspozycji gości przygotowanych zostanie 5 basenów: basen rekreacyjny, basen z falą z rzeką leniwą, basen widokowy, basen dla dzieci i basen do skoków. Wszystkie będą wyposażone w atrakcje. Żeby wymienić kilka - leżanki podwodne, huśtawka wodna czy zamek dla dzieci. No i oczywiście nie zabraknie tytułowej fali. Generator fali będzie tworzył fale w różnych wzorach o wysokości nawet 1,1 m.
Ale to nie koniec. Na terenie kąpieliska pojawi się plac zabaw oraz wodny plac zabaw, wyposażony w kolejne kilkadziesiąt atrakcji, takich jak armatka wodna, motylek, zjeżdżalnia wielorybek i grzybek. Jak podkreślili przedstawiciele Parku Śląskiego, pod względem liczby atrakcji będzie to największy park wodny w Polsce.
To flagowa inwestycja w Parku Śląskim, dzisiaj mogliśmy zobaczyć poziom zaawansowania prac i to, na jaką skalę realizowany jest projekt. To wieloetapowy proces, który rozpoczął w 2018 roku. To wówczas zarząd województwa pozyskał 226 mln na realizację projektu Jessica. Dodatkowo lata 2023-2024 to czas, kiedy Park Śląski dostał dokapitalizowanie z województwa śląskiego. Dzięki temu możliwe było realizowanie tej inwestycji z dwóch źródeł - mówi Anita Miller, rzeczniczka Parku Śląskiego.
Kiedy kąpielisko Fala zostanie otwarte?
Na placu budowy można też zobaczyć zalążki budynków technicznych oraz budynku wejściowego. Tam swoje miejsce znajdą strefy socjalne, sanitarne i techniczne. Do dyspozycji gości będą toalety, natryski, 13 przebieralni i blisko 950 szafek. Powstanie także specjalna strefa gastronomiczna oraz amfiteatr, gdzie wieczorami będą organizowane koncerty. Wszędzie dookoła staną ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i hulajnogi.
Aktualnie na terenie kąpieliska trwają roboty żelbetowe i elewacyjne, kładzione są posadzki i okładziny ścienne, montowane są niecki basenowe. Wykonawca musi także zagospodarować teren i zbudować sieć wodociągową, sieć pomp ciepła. Zakończenie budowy przewidziano na jesień tego roku, a otwarcie kąpieliska nastąpi najprawdopodobniej w maju 2025 roku.
Inwestycja pochłonie ponad 135 mln zł. Mniej więcej połowa zostanie sfinansowana z unijnego programu Jessica, a druga połowa z budżetu województwa śląskiego.
Jest gorąco, słońce świeci, ale jeszcze to nie jest czas, kiedy te obiekty będą oddane. Mieszkańcy aglomeracji śląskiej muszą poczekać do maja przyszłego roku, kiedy po latach oddamy ten obiekt do użytku. Historia fali stara jak Park Śląski, 1968 rok. Wszyscy pamiętamy, jak się tu bawiliśmy, a jak nie spędzaliśmy tutaj czasu to marzyliśmy, żeby tutaj być. Niestety w 2015 roku Fala została zamknięta. I później zapadła decyzja, by ją przywrócić to życia. To odważna decyzja, ale decyzja dla ważna całego Parku Śląskiego, bo Park Śląski to kluczowe miejsce, jeżeli chodzi o przestrzeń publiczną. Wielkie pieniądze włożone w Park Śląski po to, by przywrócić mu dawny blask, świetność, żeby ten park cieszył przez kolejne 60 lat - mówi Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.
Polecany artykuł: