Trąba powietrzna zniszczyła w Kaniowie ponad 20 domów. Ekspert ocenił jej siłę
Ogromne straty wywołała trąba powietrzna, która w niedzielę, 7 czerwca po południu przeszła nad miejscowością Kaniów k. Bielska-Białej w województwie śląskim. Żywioł szalał zaledwie kilkadziesiąt sekund, ale siła trąby powietrznej była ogromna. Mini tornado zniszczyło aż 23 budynku w tym 2 gospodarcze. 9 domów zostało bardzo zniszczonych, uszkodzone są także samochody, garaże czy infrastruktura ogrodowa. Z budynków zostały pozrywane dachy. To cud, że nikomu nic się nie stało.
ZOBACZ także: Kiedy otwarcie granic z Czechami? Znamy dokładną datę! Kwarantanna zostanie zniesiona
Mieszkańcy niewielkiego Kaniowa są w szoku. Nikt tu nie spodziewał się takiego kataklizmu. I choć trąba powietrzna miała charakter lokalny, to była niezwykle groźna. Jak przekonują eksperci pogodowi, niestety niemal każda burza (chmura burzowa) niesie ze sobą ryzyko wystąpienia takiego zjawiska jak trąba powietrzna.
- Trąby powietrzne zawsze występowały w naszym klimacie, jednak 40 czy 50 lat temu o wystąpieniu takiego zjawiska wiedział jedynie właściciel domu z zerwanym dachem oraz jego sąsiedzi we wsi. Mówiło się najczęściej o przejściu przez wieś ogromnej wichury - wyjaśnia Damian Dąbrowski, "król pogody" ze Świętochłowic. Dodaje, że dzisiaj dzięki temu, że prawie każdy ma przy sobie telefon komórkowy, którym może to zjawisko nagrać, dowiadujemy się z mediów praktycznie o każdej trąbie powietrznej.
Jak podaje Damian Dąbrowski, trąba powietrzna w Kaniowie miała siłę siłę EF1 w 6-stopniowej ulepszonej skali Fujity (EF0 - EF5) oceniającej siłę tornad.
- Najsilniejsze tornada, które występowały w Polsce, miały siłę EF3 (np. tornado z 20 lipca 1931 w okolicach Lublina). Najsilniejsze tornada (trąby powietrzne) występują w Ameryce Północnej, w tzw. Alei Tornad w USA - podaje Dąbrowski.
Trąba powietrzna w Kaniowie. Poszkodowani otrzymają pomoc finansową
Jak poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, osoby poszkodowane przez trąbę powietrzną w Kaniowie mogą liczyć na środki w ramach zasiłku celowego w wysokości do 6 tys. zł dla osób poszkodowanych przez klęski żywiołowe.
- Rodziny mogą także starać się o pomoc finansową do 20 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów - informuje Śląski Urząd Wojewódzki.
Dodajmy, że w sumie związku z burzami w województwie śląskim w niedzielę straż pożarna interweniowała 172 razy, głównie do powalonych konarów, pompowań wody.
Polecany artykuł: