,,JesteśMY poMOCNI” – funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu uczą jak ratować życie i zdrowie

i

Autor: ZK Zabrze ,,JesteśMY poMOCNI” – funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu uczą jak ratować życie i zdrowie

,,JesteśMY poMOCNI” – funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu uczą jak ratować życie i zdrowie

2020-09-11 8:37

12 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Z tej okazji funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu organizują szkolenia pod hasłem ,,JesteśMY poMOCNI”.

Czy wiesz jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Co to jest AED i łańcuch przeżycia? Dlaczego czas przy udzielaniu pomocy w sytuacji kryzysowej ma kluczowe znaczenie? A także jak opanować stres i przełamać strach przed udzielaniem pierwszej pomocy?  Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy szkolenia pn. ,,JesteśMY poMOCNI”, które organizują funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu.

Od 2000 roku, w drugą sobotę września, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pierwszej Pomocy. Został on ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i ma na celu budowanie świadomości, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. 

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy już dzisiaj rozpoczęli cykl zajęć edukacyjnych dotyczących udzielania pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Będą one realizowane do końca przyszłego tygodnia. W tym roku szkolenie skierowane jest do młodzieży z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu oraz osadzonych.

- Już od kilku lat realizujemy szkolenia pn. ,,JesteśMY poMOCNI” z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla różnych grup wiekowych. Dotychczas wzięli w nich udział: seniorzy z Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu, Dziennego Domu Pobytu ,,Rodzina” w Zabrzu”, młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu oraz przedszkolaki z Katowic oraz Świętochłowic – informuje ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.  

Więziennicy z zabrzańskiej jednostki nie tylko szkolą innych, ale także sami kilka razy w roku odświeżają sobie wiadomości.  - Nigdy nie wiadomo kiedy będziemy musieli udzielić komuś pierwszej pomocy. Przecież każdy z nas, nie tylko podczas służby, ale także idąc ulicą, będąc w sklepie czy jadąc samochodem może być świadkiem wypadku, zasłabnięcia czy innego zdarzenia losowego. Dlatego warto co jakiś czas przypominać sobie podstawowe zasady jej udzielania, aby ta wiedza weszła niejako w krew – powiedział mł. chor. Adam Kościelniak funkcjonariusz Zakładu Karnego w Zabrzu i ratownik medyczny.

Funkcjonariusze Służby Więziennej bardzo chętnie uczestniczą w takich szkoleniach. Doskonale bowiem zdają sobie sprawę, że wiedzę i umiejętności w tym zakresie należy sobie przypominać, aby w nagłych przypadkach móc działać szybko i skutecznie.

- Takie szkolenia, podczas których pod fachowym okiem można sobie przypomnieć zasady i przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy są bardzo potrzebne. Dzięki nim zyskujemy pewność siebie, która w sytuacji kryzysowej ułatwia opanowanie stresu i szybkie przystąpienie do działania. A w takich przypadkach czas ma kluczowe znaczenie. I to nie jest tylko slogan, czy hasło reklamowe – podkreśla st. sierż. sztab. Przemysław Kamiński, funkcjonariusz działu ochrony w Zakładzie Karnym w Zabrzu.

Z uwagi na aktualną sytuację spowodowaną epidemią COVID – 19 zajęcia odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Celem minimalizacji zagrożenia i zapewnienia bezpieczeństwa szkolenie dla młodzieży z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu odbywa się za pośrednictwem komunikatora internetowego. Zajęcia dla skazanych realizowane są w małych grupach. Dodatkowo za pośrednictwem radiowęzła emitowane są specjalnie przygotowane audycje i filmy instruktażowe dotyczące podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W oddziałach mieszkalnych powstały także gazetki tematyczne. Warto podkreślić, że wielu skazanych miało już wcześniej okazję uczestniczyć w szkoleniach dotyczących udzielania pierwszej pomocy np. brali udział w programie readaptacji społecznej ,,Ocal Życie” lub kursie zawodowym realizowanym w ramach PO WER - jeden z modułów obejmuje właśnie szkolenie w tym zakresie. Dlatego ich wiedza wymagała jedynie przypomnienia, utrwalenia i zaktualizowania o obowiązujące standardy.

Bezpiecznie na rowerze - film profilaktyczny
Sonda
Eurowizja Junior 2020 - czy Polska wygra trzeci raz z rzędu?