Smog

i

Autor: pixabay.com Smog

Jest związek pomiędzy poziomem zanieczyszczenia powietrza a liczbą zgonów na COVID-19. Potwierdzają to badania

2020-10-30 13:16

To nie jest dobra informacja dla mieszkańców śląskich i zagłębiowskich miast, które co roku o tej porze borykają się z problemem smogu. Kolejne badania naukowe wskazują na możliwy związek pomiędzy poziomem zanieczyszczenia powietrza a liczbą zgonów na COVID-19.

Smog uszkadza drogi oddechowe i płuca. Oddychający skażonym powietrzem organizm jest osłabiony, a przez to bardziej podatny na zakażenie koronawirusem.

- Mamy pierwsze bardzo ważne wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda, które pokazują, że zwiększenie stężenia pyłu zawieszonego o jeden mikrogram, zmniejszają odporność człowieka o osiem procent. Czyli zwiększa śmiertelność na COVID o osiem procent. To są zatrważające dane - powiedział nam Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Na łamach czasopisma "Cardiovascular Research" naukowcy z Moguncji opublikowali wyniki swoich badań. Wynika z nich, że średnio na świecie zły stan powietrza przyczynia się do 15 proc. zgonów osób zakażonych koronawirusem. W Polsce ten udział jest znacznie większy i sięga 28 proc. W tej niechlubnej statystyce wyprzedzają nas tylko Czechy, za nami jest Słowacja i Niemcy.

Już wcześniej odkryta została zależność pomiędzy zawartością w powietrzu pyłów zawieszonych a dłuższym czasem przeżycia w nim wirusa SARS-CoV-2 oraz jego zwiększoną zdolnością do zakażania.

Co możemy zrobić?

Jeśli chodzi o długofalowe działanie, to likwidować kopciuchy. Ogrzewanie węglowe zastępować ogrzewaniem ekologicznym.

- Doraźnie tu i teraz musimy dbać o siebie, o górne drogi oddechowe. Powinniśmy starać się oddychać więcej przez nos. Przechodząc przez nos powietrze częściowo się oczyszcza. Nośmy tez poprawnie maseczki - dodaje Rafał Psik.

Co roku województwo śląskie na wieczornych mapach smogowych świeci się na czerwono. Problem smogu zimowego związanego z emisją pyłów z ogrzewania domów w miastach śląska i zagłębia jest największy w skali kraju.

Niezwykła niespodzianka dla małych pacjentów
Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!
Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?