Wykłady i warsztaty z zakresu nauk ścisłych, społeczno-humanistycznych, sztuki, techniki, medycyny, zdrowia czy specjalna strefa związana ze Stanisławem Lemem – tak przedstawia się program 5-tego Ślaskiego Festiwalu Nauki. Część zaplanowanych spotkań przeniesiona zostanie do przestrzeni wirtualnej.
Pierwotnie jubileuszową, piątą odsłonę ŚFN zaplanowano na czas między 10 a 12 kwietnia przyszłego roku, ale ponieważ w gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach aż do kwietnia ma funkcjonować wojewódzki szpital polowy, komitet organizacyjny ŚFN został zmuszony przenieść wydarzenie na ostatni weekend maja. Od początku pandemii organizatorzy pracowali na rzecz przeprowadzenia festiwalu w formule hybrydowej, ale z założeniem, że sytuacja pandemiczna do wiosny 2021 roku ulegnie poprawie, a przynajmniej – że nie będzie obowiązywać tak wiele obostrzeń.- Przygotowaliśmy nowość – ścieżkę zwiedzania, roboczo nazwaną ścieżką zdalnego życia. Będzie ona opowiadała o tym jak zmieniło się nasze życie z powodu pandemii koronawirusa i jak sobie z tym radzimy dzięki nauce – mówi Radosław Aksamit, rzecznik festiwalu.
Jak nowa koncepcja przełoży się na program festiwalu? Wciąż główną przestrzenią ŚFN pozostanie sala wielofunkcyjna MCK ze stanowiskami pokazowymi zgrupowanymi w obszary wiedzy oraz kilka stref specjalnych. Pewnemu ograniczeniu ulegnie warsztatowo-wykładowa część programu, ale organizatorzy wiele obiecują sobie po przeniesieniu tych aktywności w sferę online. Na „Za pięć 5-tym ŚFN” nie zabraknie gości specjalnych – polskich i zagranicznych, a kontakt zdalny wcale nie oznacza, że spotkania z nimi będą mniej ciekawe i inspirujące. Datę nowego wydarzenia prezentujemy w specjalnym świątecznym spocie ŚFN, który niesie najważniejsze dla nas obecnie przesłanie: chociaż przez pandemię oddaliliśmy się od siebie, to dzięki nauce niedługo znów będziemy bliżej! Już teraz zapraszamy do MCK pod koniec maja 2021 r.
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, którego pomysłodawcą i liderem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, to jedno z największych w Europie wydarzeń o charakterze popularyzującym naukę. Czwarta edycja ŚFN w styczniu 2020 roku przyciągnęła do MCK ponad 51 tysięcy osób, a łącznie we wszystkich dotychczasowych czterech edycjach wzięło udział ponad 200 tysięcy uczestników, razem z widzami transmisji internetowych.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]