Turystyka

Jest nazywana "Perłą Małopolski". Co roku odwiedzają ją turyści z całego świata. Z Katowic dojedziesz tam w godzinę

2025-02-10 13:18

Małopolska skrywa wiele cudów, do których blisko mają mieszkańcy województwa śląskiego. To w Małopolsce ukrywa się jedna z najpiękniejszych atrakcji tego regionu, która co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Co ciekawe, odwiedza ją więcej zagranicznych turystów, niż polskich.

Ukryta turystyczna perełka w Małopolsce - rzut beretem z Katowic

Na mapie Polski znajdziemy atrakcję, którą co roku odwiedza więcej turystów z zagranicy niż z Polski. Mowa tu o "klejnocie" Małopolski, czyli Kopalni Soli "Wieliczka", do której z Katowic dojedziemy w nieco ponad godzinę - to niecałe 100 kilometrów.

Warto podkreślić, że miejsce to od wielu lat przyciąga tłumy zwiedzających. Również było tak w 2024 roku. Kopalnię odwiedziło blisko 1,73 miliona gości. Dla zobrazowania skali popularności obiektu, to aż o 14 procent więcej niż w 2023 roku. 

Dynamiczny rozwój turystyki zagranicznej, rosnące zainteresowanie różnorodnymi atrakcjami oraz efektywne wykorzystanie nowoczesnych technologii sprzedaży biletów: staramy się łączyć blisko 800-letnie dziedzictwo wielickiej kopalni z wymogami współczesnego rynku turystycznego. Wysoka frekwencja wśród zwiedzających dowodzi, że robimy to dobrze - podkreślił Marian Leśny, prezes zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" S.A., cytowany przez portal kopalniawieliczka.eu.

Prezes zdradził też, że największą popularnością cieszy się "Trasa Turystyczna", którą w zeszłym roku odwiedziło prawie 1,7 mln gości. Dużym zainteresowaniem cieszą się także  Trasa Górnicza oraz Tężnia Solankowa.

Rodacy których krajów najczęściej odwiedzają Kopalnię Soli "Wieliczka"? Wiadomo, że aż 62 proc. wszystkich odwiedzających to przyjezdni spoza Polski. Największą liczbę gości zagranicznych stanowili obywatele Europy (86,2 proc.). W pierwszej trójce uplasowali się Brytyjczycy (244,1 tys. osób), Włosi (92,8 tys. osób) i Francuzi (76,3 tys. osób).

Zobaczcie Kopalnię Soli "Wieliczka" na zdjęciach.

Historia Kopalni Soli "Wieliczka"?

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest jednym z najstarszych "przedsiębiorstw" w Europie. Zakładem produkcyjnym była już w XIII wieku, a przez kolejne stulecia współtworzyła potęgę polskiej gospodarki. Dostarczała sól na stoły niemal całej Europy.

Obecnie jest jednym z najchętniej zwiedzanych miejsc w Polsce i wciąż czynnym zakładem górniczym, w którym w trosce o ochronę miejsc zabytkowych prowadzone są intensywne prace zabezpieczające. Ze swym ogromnym dziedzictwem kultury materialnej i bogactwem przyrody nieożywionej podziemna Wieliczka stanowi unikatowy w skali światowej zabytek. 

Mało kto wie, że wielicka kopalnia to aż 2391 komór i ponad 245 kilometrów chodników. Tyle wyrobisk powstało pod Wieliczką przez ponad 700 lat eksploatacji złoża soli. Z powierzchni do podziemi wydrążono 26 szybów górniczych (6 czynnych do dziś) i 180 szybików międzypoziomowych. Pod Wieliczką jest 9 głównych poziomów oraz kilka międzypoziomów. Najniżej z wydobyciem soli górnicy dotarli do głębokości 327 metrów.  

Turyści zwiedzają niewielki obszar całej kopalni: ok. 2% podziemnych wyrobisk. Poza szlakami zwiedzania, a także w niektórych komorach i chodnikach tras, prowadzone są prace renowacyjne.

To wyjątkowe miejsce zasłużyło w 1978 roku na pojawienie się na liście Dziedzictwa UNESCO, z kolei w 1994 roku "Wieliczka" została uznana za Pomnik Historii. 

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: