Wiadomości

Jasna Góra w morzu mgieł. Symboliczne zdjęcia robią furorę w mediach

Wieża klasztoru na Jasnej Górze wygląda, jakby płynęła przez morze. Niezwykłe zdjęcie fotoreportera z Częstochowy robią duże wrażenie. "Od dłuższego czasu polowałem na takie warunki pogodowe" - mówi autor zdjęć Marek Tęcza.

Wyjątkowe zdjęcia fotoreporterskie często powstają przypadkowo. Ale nie znaczy to, że nie trzeba się do nich przygotować. Na szczęście trzeba zapracować: wybrać odpowiedni czas, miejsce i porę oraz mieć dużą wiedzę i praktykę. Efekt może być zachwycający.

Przekonał się o tym na własnym przykładzie fotoreporter z Częstochowy Marek Tęcza, który postanowił sfotografować swoje miasto otulone pierzyną z porannej mgły. 

Jak powstało zdjęcie Jasnej Góry we mgle?

Jesień to okres mgieł i chmur. Szczelnie pokrywają nasze miasta, lecz czasami zdarza się, że ta "kołdra" nie jest gruba. Wówczas istnieje szansa na wykonanie niesamowitych ujęć.

Częstochowski fotoreporter Marek Tęcza kolejny raz przygotował się do wykonania zdjęć i miał nadzieję, że tym razem uśmiechnie się do niego szczęście.

Polowałem już od dłuższego czasu na takie warunki pogodowe. Chodziło o niską mgłę, ale też o to, żeby nisko było słońce. Kilka minut po wschodzie słońca światło jest bardzo plastyczne i daje długie cienie, które dają bardzo ładny efekt 

- mówi Marek Tęcza.

Przez wiele dni śledził prognozy pogody i radary pogodowe w nadziei na idealne warunki. I wreszcie udało się! 

Nastawiłem budzik na 6:00 rano, wsiadłem na rower i w drogę, aby znaleźć fajne miejsce. W Częstochowie Jasna Góra jest najwyższym punktem, który przy takim zjawisku wystaje ponad miasto

- dodaje fotoreporter Marek Tęcza.

Jasna Góra wystaje z mgły

Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Klasztor i szczyt Jasnej Góry wystają ponad mgłę, która szczelnie spowiła całą okolicę. Wygląda to surrealistycznie, jakby wysoka wieża była jedyną budowlą na pustkowiu lub na morzu. 

W internecie zdjęcia szybko znalazły komentatorów. Jedni mówią o symbolicznym znaczeniu, inni zachwycają się barwami i baśniowym klimatem.

Zobaczcie zdjęcia 

Kim jest Marek Tęcza

Marek Tęcza, autor serii zdjęć Jasnej Góry we mgle, od lat fotografuje Częstochowę.

Zajmuje się sesjami fotograficznymi o tematyce sportowej. Nie opuszcza licznych wydarzeń biegowych i meczów Rakowa Częstochowa. Spotkać go można także na imprezach kulturalnych i koncertach muzycznych. Zajmuje go także fotografia portretowa i indywidualne sesje zdjęciowe w plenerze.

W ubiegłym roku, także w październiku, zasłynął podobną serią zdjęć Jasnej Góry wśród mgieł, czym zakwalifikował się do finału konkursu "Klimaty Częstochowy".

Regionalizmy częstochowskie - znasz ich znaczenie?

Pytanie 1 z 10
My podajemy słowo, a ty jego znaczenie. Guguła: