Kiedy obchodzimy dzień świętego Marcina?
Tradycja obchodzenia dnia Świętego Marcina pochodzi z Francji, gdzie żył i zmarł święty. Liturgiczne wspomnienie świętego przypada na 11 listopada, ponieważ tego dnia odbył się jego pogrzeb. 11 listopada obchodzimy także imieniny Marcina.
Natomiast dlaczego akurat 11 listopada obchodzona jest tradycja rogali świętomarcińskich? Ponieważ 11 listopada to dzień świętego Marcina, który jest patronem miasta Poznania. Według tradycji, w tym dniu cukiernicy poznańscy zaczęli wypiekać rogale świętomarcińskie, które z czasem stały się symbolem miasta i okolicznych obchodów tego święta
Program jarmarku św. Marcina w Gliwicach
Poznańska tradycja z biegiem lat zaczęła roznosić się także po innych miastach Polski. W tym roku jarmark świętomarciński odbędzie się na gliwickim rynku. Wydarzenie zaplanowano w dniach od 8 do 10 listopada.
Na gości będą czekać stoiska z rękodziełem i wyrobami rzemieślniczymi, pyszne przekąski i tradycyjne potrawy (w tym rogale świętomarcińskie), muzyka na żywoi atrakcje dla całej rodziny.
Oto program:
- 8 listopada królować będą słodycze, ale nie tylko. Gości zapraszać będą także tradycyjne stoiska jarmarkowe, wypełnione między innymi rękodziełem i wyrobami rzemieślniczymi, a w programie animacji przewidziano malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków czy malowanie bajkowych figurek.
- W sobotę, 9 listopada zaplanowano między innymi malowanie jesiennych dyni czy warsztaty z tworzenia gigantycznych slimów,
- W niedzielę, 10 listopada – tworzenie eliksirów w magicznym namiocie oraz warsztaty cukiernicze.
Więcej informacji odnośnie gliwickiego jarmarku można znaleźć na stronie wydarzenia.