Jarmark na Nikiszu zyskał już w Polsce ogromną renomę. To nie dziwi, bowiem w pięknym otoczeniu katowickiego Nikiszowca odbywa się najpiękniejszy jarmark w południowej części Polski. Nie ma krzty przesady w stwierdzeniu, że w województwie śląskim nie ma piękniejszego jarmarku. Jarmarku, który co roku przyciąga dziesiątki tysięcy zwiedzających z całej Polski. O tym, jak bardzo jest to atrakcyjne miejsce niech świadczy to, że w każdym dniu jarmarku trudno znaleźć tam miejsce do parkowania, a do autobusów komunikacji miejskiej - nawet specjalnych, jarmarkowych linii! - często nie sposób się dostać.
Jarmark nie dość, że rozsławił Katowice, to odczarował wizerunek Nikiszowca uważanego kiedyś za bardzo niebezpieczną część Katowic. Dzisiaj to już zupełnie inne miejsce. Rewitalizacja całego osiedla i działania lokalnych pasjonatów sprawiła, że jest to najczęściej odwiedzane miejsce w Katowicach. Oczywiście takie jarmarki, jak letni Odpust u Babci Anny czy ten zimowy, magiczny i świąteczny, mocno się do tego przyczyniły.
Jarmark na Nikiszu 2023: Jacy będą wystawcy?
Z zapowiedzi organizatorów, czyli Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych wynika, że tak jak w poprzednich latach, tak i teraz w czasie jarmarku będzie bogactwo wyboru, jeśli chodzi o wystawców. Od 8-10 będą czekać na nas wystawcy oferujący rękodzieło i jakościowe produkty nie tylko ze Śląska, ale i z różnych stron Polski. Możemy więc liczyć na piękne wyroby z z ceramiki, drewna, wełny, szkła oraz asortyment świąteczny m.in. bożonarodzeniowa florystyka, świece, pierniki, rękodzieło z bożonarodzeniowymi motywami.
Na Jarmarku na Nikiszu nie zabraknie też wyrobów eko, w tym do pielęgnacji oraz spożywczych, wśród których będą nalewki, syropy, wyroby pszczele, konfitury czy szeroki wachlarz przetworów. Tradycyjnie będzie strefa gastro i to dość szeroka, bo wspierana również przez lokalne restauracje, jak Cafe Byfyj czy Śląska Prohibicja. Na samym jarmarku będzie można skorzystać z food trucków, spróbować kuchni alpejskiej, zjeść pyszne kanapki czy potrawy z grilla, ale też będą sznity z tustym i dobry wuszt. Oczywiście nie zabraknie grzanego wina, które zapewne będzie lało się strumieniami tym bardziej, że na Skwerze Zillmannów pojawi się mała winiarnia. To będzie absolutna nowość, jeśli chodzi o Jarmark na Nikiszu. Winiarni będą towarzyszyć świąteczne ozdoby, które stworzą tak magiczny klimat, że jest mało prawdopodobne, aby nikt nie chciał sobie wtedy zrobić pięknej fotki na pamiątkę. W centralnej części rynku usytuowana będzie winiarnia, serwująca grzane wino, także bezalkoholowe.
Łącznie na Jarmarku znajdziecie 180 wystawców, z czego 130 to rękodzielnicy. Wśród nich ci, których już znacie oraz całkiem nowi.
Jarmark na Nikiszu 2023: Program
Szczegółowy program Jarmarku na Nikiszu nadal jest trzymany w tajemnicy, ponieważ są dopinane ostatnie szczegóły. Na ten moment pewne jest jedno - jarmark potrwa trzy dni i zacznie się w piątek 8 grudnia, a zakończy w niedzielę 10 grudnia. Tradycyjnie nie zabraknie karuzeli wiedeńskiej, która jest jednym z symboli Jarmarku na Nikiszu. Będzie można z niej skorzystać za symboliczne 3 zł.
Dopełnieniem będzie, jak było to w poprzednim roku, scena muzyczna. Tam będzie można posłuchać występów chórów i - co jest również ogromną tradycją nikiszowskiego jarmarku, Orkiestry Dętej Wieczorek, która wystąpi w niedzielę 10 listopada o godz. 14.
Program muzyczny Jarmarku na Nikiszu:
- w sobotę o godz. 15.30 wystąpi chór Jubilate Deo,
- W sobotę o godz. 17.00 wystąpi Katvoda,
- w niedzielę o godz. 18.15 wystąpi Chór Mieszany„Ogniwo”.
Wszystkie muzyczne wydarzenia odbędą się na schodach przed wejściem do kościoła św. Anny.
Jarmark na Nikiszu 2023: Dojazd autobusami
Na Jarmark na Nikiszu najlepiej wybrać się komunikacją miejską z prostej przyczyny - Nikiszowiec w czasie jarmarku jest przeładowany samochodami i więcej czasu można spędzić na szukaniu miejsca do parkowania, niż korzystając z atrakcji jarmarku. Dlatego tradycyjnie będą uruchomione bezpłatne linie autobusowe. Co ważne, ich częstotliwość będzie zdecydowanie większa, niż rok temu. Wynika to z prostej przyczyny - część osób próbujących dojechać na Nikisz nie była w stanie tego zrobić, bowiem ciężko było dostać się do środka pojazdu - tak były wypchane!
Jedna z linii będzie przez trzy jarmarkowe dni jeździć z katowickiego dworca podziemnego przy Dworcu PKP, przez Centrum Przesiadkowe Sądowa do przystanku Janów-Zamkowa Skwer, znajdującego się tuż przy terenie wydarzenia.
Druga linia startować będzie przy Katowickim Cmentarzu Komunalnym (przy Al. Murckowskiej, gdzie można skorzystać z nieodpłatnego parkingu), a następnie przejedzie przez Centrum Przesiadkowe Zawodzie (gdzie również znajdują się nieodpłatnego miejsca parkingowe) do przystanku Janów-Zamkowa Skwer.
Organizatorzy zapewniają, że w godzinach jarmarkowego szczytu częstotliwość autobusów ma być większa.
Rozkład jazdy autobusów na Jarmark na Nikiszu
Jarmark na Nikiszu 2023: parkingi i specjalne wjazdówki
Odwiedzający Jarmark na Nikiszu będą mogli skorzystać z około 1500 miejsc parkingowych wokół osiedla Nikiszowiec. Jednak podczas imprezy będzie obowiązywał całkowity wjazd na teren osiedla poza mieszkańcami. Nie będzie również możliwy przejazd ulicą Nałkowską.
Bezpłatne parkingi będzie można znaleźć m.in. w okolicy Porcelany Śląskiej, Galerii Szybu Wilson, przy Cmentarzu Komunalnym przy ul. Murckowskiej oraz przy Szpitalu Mavit przy ul. Szopienickiej. Najbliższe Osiedla Nikiszowiec parkingi w tym „Parking Pułaski” oraz „Parking Poniatowski” będą płatne.
Dla kierowców, którzy nie mieszkają na co dzień na Nikiszowcu, obowiązuje absolutny zakaz wjazdu na osiedle w czasie trwania Jarmarku na Nikiszu. Na teren osiedla będą mogli swobodnie wjeżdżać tylko mieszkańcy Nikiszowca, którzy otrzymają do swoich skrzynek specjalne wjazdówki. Mieszkańcy, którzy posiadają więcej niż jedno auto, a otrzymali tylko jedną wjazdówkę, mogą się zgłosić po dodatkowe do Centrum Zimbardo. - Dla mieszkańców parkujących zwyczajowo auta na ul. Nałkowskiej uzyskaliśmy ponownie zgodę na parkowanie wzdłuż zamkniętej dla ruchu ulicy do wjazdu na III blok. Będzie także dodatkowy przystanek autobusowy na ul. Szopienickiej, na wysokości Dyrekcji Kopalni informują organizatorzy jarmarku.
Nie tylko Nikisz. Katowice mają swój drugi Jarmark
Jarmark na Nikiszu to nie jedyny jarmark bożonarodzeniowy w stolicy województwa. Od piątku 17 listopada na Rynku w Katowicach trwa jarmark śwąateczny, który zakończy się na początku stycznia. Wśród atrakcji tradycyjnie są m.in. lodowisko pod chmurką, dwa diabelskie młyny, karuzela wiedeńska oraz blisko sto stoisk, na których możemy kupić m.in. świąteczne specjały, wyroby rękodzielnicze, ozdoby czy inne, bardzo fajne rzeczy.