Pedagog specjalny w każdej szkole, nowy przedmiot czy wprowadzanie nauki zdalnej nie tylko podczas zagrożenia epidemiologicznego - w nadchodzącym roku szkolnym na uczniów i nauczycieli czeka wiele zmian. Głównym priorytetem edukacji w tym roku ma być wsparcie psychologiczne. O zadaniach pedagoga specjalnego mówi Urszula Bauer, śląska kurator oświaty: Będzie on odgrywał bardzo ważną rolę, będzie stanowił wsparcie dla nauczycieli pozostałych przedmiotów, będzie również prowadził zajęcia specjalistyczne z uczniami, a także udzielał porad i konsultacji rodzicom uczniów.
Zatrudnienie pedagogów specjalnych wynika z wniosków badań naukowych, które wskazują na to, że po okresie pandemii, izolacji, reżimu sanitarnego i nauki zdalnej znacznie pogorszyła się kondycja fizyczna i psychiczna uczniów. By zapobiec tym negatywnym skutkom w szkołach i przedszkolach zwiększona zostanie liczba specjalistów.
W szkołach każdy nauczyciel będzie dysponował tzw. "godziną dostępności". Jedna godzina tygodniowo, którą każdy nauczyciel będzie przeznaczał na konsultacje ze swoimi podopiecznymi i ich rodzicami - mówi Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.
Zmiany dotyczyć będą również wprowadzania nauki zdalnej, która będzie mogła być zastosowana nie tylko podczas pandemii.
Jeśli wystąpią okoliczności, które będą zagrażały bezpieczeństwu uczniów, dyrektor będzie mógł wystąpić do organu prowadzącego o zgodę na zawieszenie zajęć i zorganizowanie w tym czasie nauki zdalnej. Ten przepis umożliwi w trudnych okolicznościach np. awarii, klęski żywiołowej zorganizowanie zajęć bez szkody w procesie kształcenia uczniów - komentuje Urszula Bauer.
Zmiany pojawią się, także w podstawie programowej - priorytetem ma być ochrona zdrowia psychicznego uczniów.
Rok szkolny w woj. śląskim rozpocznie 570 tysięcy uczniów i 170 tysięcy przedszkolaków. To z pewnością nie będzie łatwy rok - komentuje śląska kurator oświaty, Urszula Bauer.