Protest w Hucie Pokój
Związkowcy Huty Pokój mają już dosyć słuchania o planowanych inwestycjach. Ich zdaniem, obecna sytuacja w zakładzie prowadzi prosto ku upadkowi. Zamówień jest bardzo dużo, ale bez doinwestowania Huty Pokój grozi jej marny los. Dlatego w środę rozpoczęli protest i pikietę.
- Od dwóch miesięcy nie ma żadnej reakcji. Nikt z nami nie chce rozmawiać, a sytuacja jest bardzo poważna. Grozi nam coraz większe zadłużenie za media - mówią związkowcy.
Głównym powodem wybuchu niezadowolenia jest zła sytuacja finansowa spółki Huta Pokój Konstrukcje. Zgodnie z zawartym porozumieniem, spółka została przejęta przez Węglokoks, jednak nie nastąpiło jej oddłużenie. To z kolei powoduje, że Huta Pokój Konstrukcje jest coraz większym problemem dla Huty Pokój, wobec której ma już ponad 7 mln długu.
- Nie widać na razie żadnych perspektyw na oddłużenie. Wszystkie wielkie plany i zamierzenia nie są realizowane. Wszystko ma być w przyszłości, a tu trzeba działać już teraz, bo będzie za późno - dodają niezadowoleni związkowcy, którzy otwarcie mówią, że boją się o własne miejsca pracy.
- Zwracamy się do zarządu Węglokoks SA do natychmiastowej interwencji w kwestii Huty Pokój Konstrukcje. Żądamy, by większościowy udziałowiec, jakim jest Węglokoks SA podjął natychmiastowe działania mające na celu dokapitalizowanie spółki - mówi Joachim Kuchta, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Hucie Pokój SA.
Ogromne zyski spółek hutniczych
Tymczasem Grupa Kapitałowa Weglokoks cieszy się ogromnymi zyskami spółek hutniczych, które notują rekordowe wyniki spółki hutnicze zanotowały rekordowe wyniki. Huta Łabędy zarobiła po 8 miesiącach 2022 roku 83 miliony złotych. Huta Pokój Profile świetny, w tym roku po ośmiu miesiącach ma ponad 26 milionów zysku. Walcowni Blach Batory zarobiła na czysto aż 7 milionów złotych.
Także Grzegorz Nowak, prezes Huty Pokój Konstrukcje, jest zadowolony, bo HPK wygenerowała prawie pół miliona zysku.
Dlaczego więc związkowcy są oburzeni? Ich zdaniem, w ślad za zyskami, powinny pójść inwestycje, aby wykorzystać koniunkturę. Tymczasem ich nie ma.
- Węglokoks czeka na podpisanie umowy, w wyniku której dokapitalizowaniu podlegać będą cztery spółki hutnicze, co nastąpi najpewniej w październiku bieżącego roku. Dzięki niej jeszcze w 2022 roku rozpoczną się w naszych hutach potężne, rozwojowe procesy inwestycyjne, które znacząco wpłyną na ugruntowanie pozycji rynkowej tych przedsiębiorstw, ale również stabilizację miejsc pracy – mówi Marek Akciński wiceprezes ds. Grupy Kapitałowej Węglokoks SA
Stalownia Huty Pokój
Zupełnie odmienną kwestią do rozwiązania jest realizacji obietnicy budowy nowoczesnej stalowni Huty Pokój. Według Jacka Sasina, szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych stalownia ma mieć zdolność produkcyjną 1 mln ton stali rocznie. Problem w tym, że miesiące mijają, a do związkowców dochodzą plotki, jakoby miała być budowana zupełnie gdzie indziej.