Dziś w Śląskim Centrum Solidarności i Wolności w Katowicach odbyła się uroczystość podpisania aktu notarialnego przez PGG i miasto Katowice, na podstawie którego miasto nabędzie trzy budynki położone przy ul. Wincentego Pola – w tym cenny historycznie budynek Łaźni Łańcuszkowej.
Dokładnie chodzi o trzy należące dotąd do PGG obiekty: oddział instalacyjny, budynek straży pożarnej oraz łaźnię łańcuszkową.
-- Wyjątkowym miejscem jest łaźnia, gdzie strajkujący górnicy modlili się, uczestniczyli w mszach, a także otrzymali absolucję generalną przed starciem z siłami wojska i milicji- mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
--Postaramy się aby to miejsce otrzymało nowe życie, chcemy aby było to miejsce pamięci o bohaterach stanu wojennego, górnikach z kopalni Wujek. Gdybyśmy zostawili te budynki, to być może byłyby sprzedane lub wyburzone, historia by nam tego nie wybaczyła- mówił dziś Jakub Chełstowski, Marszałek woj. śląskiego.
-- „Dobrze, że wspólnie z panem marszałkiem jesteśmy organami prowadzącymi ŚCWiS, warto aby w otrzymanych od PGG budynkach powstała ścieżka edukacyjna w której młodzież ze Śląska będzie mogła sporo się nauczyć o tym co wydarzyło się w kopalni Wujek 41 lat temu- mówi Marcin Krupa, Prezydent Katowic.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności znajdziemy w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek. Już teraz można w nim zwiedzać wystawy, które ukazują nie tylko pacyfikację kopalni Wujek z 1981 roku ale także powstanie NSZZ Solidarność czy też wizyty Jana Pawła II.