Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Tomasz_Mikolajczyk/pixabay.com

GZM chce pozyskać dotację unijną na zintegrowany system zarządzania odpadami. O co chodzi?

2020-10-29 11:33

Metropolia złożyła wniosek o dofinansowanie projektu do Unii Europejskiej. Chodzi o to żeby gminy wspólnie zajmowały się problemem recyklingu i przetwarzania odpadów. Szczegóły na slask.eska.pl

O co chodzi?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z 33 miastami i gminami z jej obszaru oraz innymi partnerami – między innymi Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów – zgłosiła do Programu zintegrowanego LIFE wstępny wniosek (tzw. Concept Note) projektu budowy zintegrowanej gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym na terenie Metropolii, a także województwa śląskiego.

– Współpraca w skali Metropolii jest bardzo ważna dla skutecznego gospodarowania odpadami – mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Metropolii GZM.

GZM zachęca też do naprawy i ponownego wykorzystywania starych mebli czy sprzętów. Pomoże to ograniczyć ilość produkowanych odpadów.

– Już teraz wytwarzamy o prawie 21 proc. odpadów więcej niż zakładały to prognozy zawarte w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego. W przypadku miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oznacza to wzrost o ponad 162 tysiące ton śmieci rocznie. W 2018 roku na terenie GZM zebrano łącznie ok. 943 tys. ton odpadów komunalnych, co stanowiło ok. 446 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca – tłumaczy Romanowska.

O jaką dotację stara się GZM?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia może pozyskać z unijnego programu LIFE nawet 17 milionów Euro. Pieniądze mają pójść głównie na skoordynowane zarządzanie gospodarką odpadami we wszystkich 33 gminach, utworzenie sieci współpracy między inwestorami w tej branży gospodarki. W ramach projektu będzie też możliwa wymiana doświadczeń, doskonalenie kadr oraz prowadzenie kampani informacyjnych i edukacyjnych dla mieszkańców GZM-u.

W ramach projektu ma też powstać aplikacja.

- W planach jest stworzenie aplikacji. Korzystając z niej  każdy mieszkaniec będzie miał dostęp do aktualnych harmonogramów wywozu, lokalizacji punktów napraw i ponownego użycia, lokalizacji PSZOK, informacji na temat segregacji odpadów, aktualności związanych z gospodarką odpadami i środowiskiem - dodaje Romanowska.

Protest rolników w Rzeszowie
Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?