Górnicy PGG

i

Autor: PGG

Pieniądze

Górnicy chcą anulowania kar. W tle nagrody na Barbórkę

2023-11-08 12:42

Związkowcy z kopalni Mysłowice Wesoła proszą dyrektora o anulowanie kar dla górników. Powołują się na dobry zwyczaj lat poprzednich. Ukarany górnik traci prawo do nagród rocznych, czyli Barbórki.

Zbliża się Barbórka. Z tej okazji górnicy zatrudnieni w kopalniach otrzymują nagrody roczne. Zgodnie z regulaminem płac, nagroda taka nie przysługuje tym pracownikom, którzy zostali ukarani za popełnione wykroczenia, opisane w regulaminie pracy. I stąd wziął się pomysł, aby anulować kary.

Kary dla górników do anulowania

Związkowcy ośmiu central związkowych wspólnie napisali pismo do dyrektora KWK Mysłowice Wesoła Adama Rozmusa zwracając się o anulowanie kar, nagan i upomnień, które ciążą na zatrudnionych pracownikach. Pismo wpłynęło do kancelarii 3 listopada, dyrektor ma więc cały miesiąc na podjęcie decyzji. Pod wnioskiem podpisali się przewodniczący i wiceprzewodniczący m.in. Solidarności, ZZ Maszynistów Wyciągowych Kopalń, Sierpnia 80, Solidarności 80, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego Kadra, czy Związku Zawodowego Ratowników Górniczych.

W związku z zbliżająca się Barbórką wzorem lat poprzednich Związki Zawodowe działające w KWK Mysłowice-Wesoła zwracają się o anulowanie kar, nagan, upomnień, które nie były związane z kradzieżami, alkoholem i środkami odurzającymi w roku 2023 - napisali związkowcy.

Jakie kary otrzymują górnicy w kopalniach

Górników, jak każdego pracownika, obowiązuje regulamin pracy. Mówi on m.in. o warunkach pracy, precyzuje obowiązki pracownicze, nagrody i kary. Zgodnie z regulaminem, pracownik kopalni może otrzymać karę nagany, upomnienia, czy karę finansową za najróżniejsze wykroczenia: od spóźnienia aż do celowego działania na szkodę firmy.

W kopalniach PGG regulamin ściśle porządkuje katalog kar związanych m.in. ze spożywaniem alkoholu, narkotyków, czy kradzieżami. Każdorazowo nałożona kara wiąże się ze skreśleniem z listy uprawnionych do otrzymania nagród barbórkowych.

Dyrektor kopalni może anulować i zazwyczaj anuluje przed Barbórką mniej poważne przewinienia. Natomiast nie ma mowy o anulowaniu przewinień związanych z kradzieżami czy alkoholem - tłumaczy Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.

Z podobnym postulatem związkowcy zwracają się do dyrektorów wszystkich kopalni na Śląsku od wielu lat. W ubiegłym roku związkowcy napisali pismo do dyrektora kopalni Sośnica w Gliwicach.

"Zgodnie z przyjętym już wiele lat temu zwyczajem, okres barbórkowy jest w Naszej Kopalni czasem zastosowania swoistej amnestii, pozwalającym anulować kary porządkowe nałożone za mniej drastyczne przewinienia pracowników. Zaznaczamy, że kara nałożona nawet za błahe przewinienia skutkuje wysoką stratą finansową dla ukaranego pracownika w postaci ograniczenia prawa do nagród rocznych".

Ostatnia Barbórka KWK Makoszowy czyli ostatnie świętowanie w historii święta górnictwa. Kopalnia jest w stanie likwidacji.