Śląski Festiwal Nauki odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Poniedziałek przeznaczony jest głównie dla grup zorganizowanych ze szkół. Przed wejściem kłębią się tłumy dzieci i młodych ludzi, którzy pragną uczestniczyć w doświadczeniach naukowych i spotkać się ze swoimi ulubieńcami przystępnie opowiadającymi o nauce w mediach społecznościowych.
W programie siódmej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki od soboty do poniedziałku jest kilkaset wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę – wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, wystawy, koncerty, rozmowy, debaty i spotkania z gośćmi specjalnymi, które przygotuje i poprowadzi blisko 2 tys. naukowców i popularyzatorów nauki znanych z telewizji, ale głównie YouTube i TIK-TOKA.
Śląski Festiwal Nauki w Katowicach
Zobacz zdjęcia sprzed wejścia w poniedziałek
Czym jest Śląski Festiwal Nauki w Katowicach
Na tegorocznym Śląskim Festiwalu Nauki w katowickim MCK zaaranżowano sześć stref wiedzy:
- klimat i środowisko
- zdrowie i jakość życia
- przemysł przyszłości
- innowacje społeczne
- dziedzictwo przemysłowe i kulturowe
- kreacja i krytyka
Tegorocznymi nowościami ŚFN jest: strefa chorób przemysłowych im. dr Jolanty Wadowskiej-Król, która w latach 1974-81 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach czy strefa motorsportu.
Tak wygląda Śląski Festiwal Nauki w Katowicach
Zobacz zdjęcia
Nagrody POP Science
Po raz czwarty wręczone zostały Nagrody POP Science dla popularyzatorów nauki. Uroczystość rozpoczęto od wręczenia Nagrody Specjalnej POP Science – Wybitny Popularyzator, którą otrzymał Wiktor Niedzicki – ambasador ŚFN. Jest to pierwsze takie wyróżnienie w konkursie organizowanym od 2020 roku.
Laureatem Nagrody POP Science ŚFN KATOWICE 2023 w kategorii wideoblog został Niepodręcznik oceaniczny.
W kategorii strona lub blog laureatkami zostały dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, prof. IMP PAN oraz dr hab. Katarzyna Grochowska, autorki profilu na Instagramie science_mission, popularyzującej nauki ścisłe.
Laureatką Nagrody POP Science ŚFN KATOWICE 2023 w kategorii podcast lub audycja radiowa została Karolina Głowacka, która tworzy Radio Naukowe.
W kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – środowisko akademickie zatriumfował . To ekonomista, wykładowca akademicki, społecznik i popularyzator wiedzy ekonomicznej zarówno w internecie, jak i w „realu”. Jest wykładowcą w Katedrze Przedsiębiorczości, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
W kategorii myśl globalnie, działaj lokalnie – mieszkańcy województwa śląskiego Nagrodę POP Science otrzymał Damian Dąbrowski. Z wykształcenia geograf-meteorolog.
OFF Science: Przegląd Garażowych Wynalazków
10 grudnia 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się finał kolejnej edycji konkursu „OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków”, organizowanego w ramach 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.
Komisja Konkursowa w składzie dr Łukasz Lamża, Arkadiusz Gorzawski, Wiktor Niedzicki oraz dr Tomasz Rożek zdecydowała, że zwycięzcami w kategorii Nagroda Komisji Konkursowej zostali Kacper Kaczmarek, Hubert Żarnowski i Jarosław Sobczak, którzy zaprezentowali wynalazek o nazwie Wielkoformatowe urządzenie replikujące FDM z uchwytem uniwersalnym.
Zwycięzcą w kategorii Nagroda Internautów został Antoni Ciesielski, który zaprezentował wynalazek o nazwie Robotyczny asystent Bob.
Zwycięzcami w kategorii Nagroda Publiczności Festiwalowej zostali Małgorzata Ostrowska, Sławomir Surowiec, Bartosz Kurzyński, Piotr Góra i Karol Krasoń, którzy zaprezentowali wynalazek o nazwie skUL, czyli pełnofunkcyjny ul dla pszczelej rodziny o transparentnych ściankach.