Zamek Bobolice
Zamek z widokiem na malownicze wapienne skały jest jednym z najbardziej popularnych zamków w regionie. Znajduje się we wsi Bobolice w powiecie myszkowskim. Obiekt zbudowany pierwotnie w połowie XIV wieku i następnie przebudowywany. Znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Obecnie jest obiektem sporu dotyczącym tego, czy nadal powinien być uznawany za zabytek po odbudowie. W jego plenerach kręcono serial "Korona królów".
Zamek Ogrodzieniec
Leży na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i jest zamkiem znajdującym się na szlaku Orlich Gniazd. Leży w powiecie zawierciańskim, około 2 kilometry od Ogrodzieńca. Wybudował go ród Włodków Sulimczyków w XIV–XV wieku. Ruiny są dostępne do zwiedzania. Warto odnotować, że realizowano pod nim zdjęcia do serialu "Wiedźmin" Netflixa, konkretnie kręcono tam Bitwę pod Sodden.
Zamek w Będzinie
Zamek będziński to średniowieczna warownia wzniesiona w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego w systemie Orlich Gniazd. Była wielokrotnie niszczona. Została odbudowana w 1956 roku. Obecnie pełni funkcje muzealne. W okresie lata organizowane są tam m.in. turnieje rycerskie.
Zamek w Pszczynie
To jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w województwie śląskim i w Polsce. Udokumentowane początki murowanego, obronnego zamku pszczyńskiego sięgają I połowy XV wieku. To dawna rezydencja magnacka, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. Obecnie pełni formę muzeum.
Zamek w Toszku
Budowla z XV wieku częściowo zrekonstruowana. Stanowi obecnie siedzibę tamtejszego centrum kultury. Wejście na teren Zamku w Toszku jest darmowe i możliwe codziennie w godzinach od 8.00 do 21.00. Zwiedzanie jest płatne.
Zamek w Chudowie
Zamek w Chudowie to jedna z nielicznych wczesnorenesansowych siedzib prywatnych w tej części Górnego Śląska. Powstał w 1. połowie XVI wieku z inicjatywy Jana Gierałtowskiego. Obecnie jest pod opieką fundacji Zamek Chudów. Obiekt można zwiedzać w sezonie, od maja do września w weekendy i święta. Zwiedzanie w innych dniach jest możliwe dla grup po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Poza sezonem zwiedzanie tylko dla grup zorganizowanych.
Zamek w Grodźcu
Zabytkowy zamek we wsi Grodziec w gminie Jasienica. Prawdopodobnie jedyny zamek na Śląsku, który nigdy nie został zniszczony. Często mylony z zamkiem Grodziec w województwie dolnośląskim ze względu na nazwę miejscowości.
W 2004 roku zamek w Grodźcu wraz z zabytkowym parkiem stał się prywatną własnością ustrońskiego przedsiębiorcy Michała Bożka. W środku znajduje się kilka tysięcy eksponatów z jego kolekcji. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. piwnice zamkowe, zbrojownię, salę myśliwską, sale reprezentacyjne, bibliotekę, kaplicę, sypialnię męską, mieszkalne. W zbiorach można znaleźć kolekcję malarstwa (są tu m.in. obrazy Feliksa Franicia), porcelany, fajansu, naczyń cynowych, map historycznych, mebli i broni, monety (znalezione na miejscu), a nawet elementy ceramiki halsztackiej datowane na V/VII wiek p.n.e.
Zamek w Pilicy
Pałac w Pilicy, zwany także zamkiem, to budowla złożona z czterech skrzydeł, okalających dziedziniec, i otoczona bastionowymi fortyfikacjami. Znajduje się w obrębie parku będącego wybitnym przykładem sztuki ogrodniczej. Kryje on w sobie 6-metrową w obwodzie lipę, zwaną lipą królowej Elżbiety. Obiekt można zwiedzać tylko z zewnątrz.
Zamek w Siewierzu
To ruiny zamku biskupów krakowskich. Jego budowa rozpoczęła się w połowie XIV wieku. Został zniszczony na początku XIX wieku. W sezonie (maj-wrzesień) zamek można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 15.00. Zwiedzanie odbywa się za pośrednictwem Punktu Informacji Turystycznej w Siewierzu / Izby Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu. W weekend w okresie wakacyjnym od godz. 10.00 do 20.00
Zamek w Lublińcu
Zamek znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej 40 w Lublińcu, przebudowywany w XVII i XVIII wieku. W 1999 roku powstała Fundacja "Zamek Lubliniecki", której celem stała się pomoc w odrestaurowaniu obiektu. W 2010 roku po pięciu latach restauracji został otwarty "Hotel Zamek Lubliniec". Budynek został odrestaurowany przez spółkę Zamek Lubliniec. Aktualnie właścicielem Zamku w Lublińcu jest spółka Hotel ZL Sp. z o.o.