Co się dzieje w weekend 11-13 października 2024 roku w woj. śląskim. Imprezy w Katowicach i okolicach
Co się dzieje w weekend 11-13 października 2024 roku w woj. śląskim. Imprezy w Katowicach i okolicach
Koncert w KATO Blues FACES - piątek 11 października
11 października zagrają w KATO Blues FACES:
Agnieszka Łapka - śpiew
Krzysztof Głuch - piano
Mirek Rzepa - gitary
Zapraszamy do KATO Blues FACES, Staromiejska 13, Katowice.
Wstęp Wolny. Więcej informacji TUTAJ.
Spektakl "Salon Odnowy" - piątek 11 października
Teatr Old Timers Garage i Teatr Popularny zapraszają na spektakl "Salon Odnowy", który odbędzie się w piątek 11 października w Old Timers Garage (Gen. Jankego 132, Katowice, Poland).
Opis wydarzenia:
Dwóch niezadowolonych z życia mężczyzn, w dojrzałym wieku, trafia do Salonu Odnowy, prowadzonego przez tajemniczą, piękną kobietę, której życie również nie rozpieszczało.
Za pomocą różnych zabiegów próbuje ona przywrócić obu panom wiarę w sens życia. Cała historia przepełniona jest humorem oraz zabawnymi zwrotami akcji. Występują w niej również elementy interakcji z publicznością. Aktorzy bawią się z widzami, nie naruszając jednak granic ich prywatności. Atmosferę spektaklu podkreślają przebojowe i nieco żartobliwe piosenki, śpiewane przez właścicielkę salonu.
Spektakl trwa 90 min.
Występują: Katarzyna Jamróz, Artur Dziurman, Grzegorz Matysik.
Muzyka: Piotr Klimek
Bilety 80 PLN
Możliwość zakupu biletów również w sklepie KORALIK, w bramie u wejścia do teatru.
Więcej informacji TUTAJ.
Radek Rak – spotkanie autorskie w Gliwicach - piątek 11 października
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17, Gliwice
11 października 2024 roku, godz. 18
Opis organizatora:
"Warto zarezerwować czas i wziąć udział w spotkaniu autorskim z Radkiem Rakiem.
Nasz gość urodził się w 1987 r. w Dębicy. Jest autorem powieści fantastycznych i lekarzem wetrynarii. Swoje pierwsze próby literackie zamieszczał pod pseudonimem na forum internetowym „Nowej Fantastyki”. Krótsze formy publikował także w „Lampie”, „Frazie”, czy „Esensji”.
Debiutował w 2014 r. powieścią „Kocham cię, Lilith (wyd. Prószyński i S-ka). Kolejny utwór: „Puste niebo” (2016) był nominowany do Nagrody im. Janusza Zajdla i otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.
Powieści: „Agla. Alef” (2022) oraz „Agla. Aurora” (2023) zostały ciepło przyjęte przez czytelników.
W 2020 r. otrzymał najważniejszą literacką nagrodę w Polsce – Nagrodę Nike za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.
Spotkanie organizowane jest w ramach projektu Haczyk – gliwickie spotkania literackie, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".
Więcej TUTAJ.
Karaoke w Taki Taki Katowice - piątek 11 października
Opis organizatora:
Czy środa, czwartek, piątek i sobota to twoje ulubione dni tygodnia? Uczcij je w odpowiedni sposób! Dołącz do nas w każdą środę, czwartek, piątek i sobotę na wyjątkowe noce karaoke w Taki Taki Katowice! Śpiewaj swoje ulubione hity, niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym wokalistą, czy gwiazdą prysznicową. Specjalne promocje na drinki dla wszystkich odważnych śpiewaków! Niezapomniana atmosfera, świetna muzyka i twoja chwila, by zabłysnąć.
Taki Taki Katowice, ul. Stawowa 3, Katowice
Start piątek 11 października o 21:00
Więcej informacji TUTAJ.
Jesienne ognisko na Załężu - piątek 11 października
Opis organizatora:
W imieniu własnym oraz Zespołu Szkół i Placówek nr 2 zaproszamy wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy na Jesienne ognisko, które rozpalimy już w najbliższy piątek tj. 11 października o godz. 18.00 w ogrodzie przy Probostwie. Uczestnicy mogą liczyć na kiełbaskę oraz ciepły napój. A jeśli są wśród nas amatorzy muzykowania przy ognisku - prosimy o przyniesienie swoich gitar lub innych instrumentów.
Więcej informacji TUTAJ.
Noc Domów Kultury w MDK na os. Paderewskiego - piątek 11 października
Zapraszamy na Noc Domów Kultury w MDK na os. Paderewskiego (ul. Graniczna 27) w piątek 11 października.
Program:
- 17:30 - 18:30 Zdrowy kręgosłup (zabierz ze sobą matę)
- od 18:00 Malowanie kamieni
- 18:00 - 19:00 Malowanie na torbach bawełnianych
- 19:00 - 20:00 Koncert jazzowy Karoliny Śleziak i Bartosza Kalickiego
- 20:00 - 21:00 Pirografia (wypalenie w drewnie)
- 18:00 - 00:00 Nocne spotkanie z grami strategicznymi Middle-Earth SBG osadzonymi w świecie stworzonym przez Tolkiena
- od 20:00 Granie w planszówki
- 21:00 - 22:00 Tworzenie łapaczy snów
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapewniamy wszystkie materiały. Obowiązują zaisy pod tel. 506 676 058, [email protected] oraz przez messenger.
Więcej informacji TUTAJ.
Koncert "Zrobimy sztorm" - piątek 11 października
Miejsce: Teatr Mały w Tychach, ul. ks. kard. A. Hlonda 1
Data: 11.10.2024, godz. 18:00
Bilety: 70 zł, kasa Teatru Małego
Koncert "Zrobimy sztorm”, reż. Joanna Piwowar-Antosiewicz
Zapraszamy na rodzinne widowisko muzyczne z utworami Jacka Cygana, w którym wystąpią m.in. Gaba Kulka, Jucho, Iwona Lorenc.
Widowisko muzyczne oscylować będzie wokół bardziej, ale i mniej znanych utworów Jacka Cygana, dedykowanych młodemu odbiorcy. Wydarzenie będzie miało charakter rodzinny. Zarówno od strony wykonawczej, gdzie obok uznanych artystów i artystek pojawi się chór młodych tyszan, jak również od strony publiczności, którą stanowić będą całe rodziny.
Ten potencjał międzypokoleniowego dialogu, stanie się kluczem w doborze repertuaru. Tytułowy utwór „Zrobimy sztorm” kontrastować będzie z bardziej refleksyjną piosenką „Czas nas uczy pogody”. Kiedy dobijamy do portu „dorosłość”, wówczas zdarza nam się niekiedy, wypatrywać z zaciekawieniem tych, którzy są jeszcze „na pełnym morzu”.
W koncercie obok „nieletnich” piosenek pojawią się muzyczne komentarze narratora, który niczym baśniowy latarnik, będzie kibicował nowym odkrywcom życia.
Cała inicjatywa będzie znakomitą okazją do artystycznego spotkania uznanych artystów m.in Gaby Kulki, Jucho (Domowe Melodie), Iwony Loranc, Barbary Derlak (Chłopcy Kontra Basia), z osobami, które dopiero zaczynają swoją muzyczną przygodę.
Twórcy:
Autor: Jacek Cygan
Scenariusz i reżyseria: Joanna Piwowar-Antosiewicz
Kierownictwo muzyczne, aranżacje, akompaniament: Jacek Kita
Przygotowanie chóru, aranżacje wielogłosowe: Marta Piwowar-Wierzbicka
Przygotowanie kostiumów: Joanna Rupik
Projekt graficzny, projekcje multimedialne: Michał Wac
Akompaniament:
Krzysztof Łochowicz – gitary
Kuba Szydło – perkusja
Paweł Puszczało – gitara basowa
Występują:
Gaba Kulka,
Jucho (Domowe Melodie),
Basia Derlak,
Iwona Loranc,
Paweł Drzewiecki,
zespół Trzy Dni Później,
Krzysztof Kulbicki,
oraz międzypokoleniowy rodzinny chór tyszan.
Więcej informacji TUTAJ.
Rajd Śląska - weekend 11-13 października
Tegoroczna edycja Rajdu Śląska odbędzie się w dniach od 11 do 13 października. W województwie śląskim odbędzie się finał zarówno rajdowych mistrzostw Polski, jak i Europy. Impreza jest rundą mistrzostw Polski (RSMP), w tym historycznych (Millers Oils HRSMP) oraz Rajdowych Mistrzostw Południa. W tym roku Rajd Śląska po raz pierwszy został również włączony do rajdowych mistrzostw Europy - FIA ERC, czyli najstarszego cyklu na świecie. W naszym regionie odbędzie się decydująca, finałowa runda.
Więcej na temat wydarzenia - program, trasa, utrudnienia - pisaliśmy TUTAJ.
5. urodziny OH MY RAMEN - weekend 12-13 października
Opis organizatora:
"Kochani, z wielką przyjemnością chcielibyśmy zaprosić Was do wspólnego świętowania ponieważ w nadchodzący weekend będziemy celebrować swoje PIĄTE URODZINY! Właśnie z tej okazji będziecie mogli spróbować naszego nowego rozgrzewającego pumpkin ramenu. Mamy dla Was również przygotowany konkurs w którym do zgarnięcia będą… ciekawe nagrody".
Kiedy?
12-13 października 2024 r.
Gdzie?
Oh my ramen, Pocztowa 10, Katowice
Godziny otwarcia?
Sobota: 12:00 - 22:00
Niedziela: 12:00 - 20:00
Więcej informacji TUTAJ.
Vintage Kato - kameralne targi vintage w sercu Katowic - weekend 12-13 października
Serdecznie zapraszamy na październikową odsłoną Vintage Kato - kameralnych targów vintage w sercu Katowic! Będzie to okazja by zaopatrzeć się w stylowe ubrania i dodatki idealne na jesień!
Pamiętajcie, że wybierając modę vintage, wspieracie zrównoważony rozwój i promowanie idei ponownego wykorzystywania rzeczy oraz dbania o planetę. Jeśli jesteście miłośnikami wyjątkowej mody, chcielibyście odkrywać unikalne skarby i cenicie sobie ekologiczne podejście do ubioru, to to wydarzenie jest właśnie dla Was!
Vintage Kato:
Data: 12 i 13 października 2024
Godzina: 11 - 18
Miejsce: Szałfynster | Katowice, ul. Kochanowskiego 13
To będzie wyjątkowy dzień pełen inspiracji i szansy na znalezienie prawdziwych perełek modowych. Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem mody vintage czy po prostu ciekawym odkrywcą - ZAPRASZAMY! Wstęp WOLNY. Organizatorzy: Szałfynster & Śląskie Lumpiary.
Więcej informacji TUTAJ.
koncert Moniki Borzym pt. "Kołysanki dla dorosłych" - sobota 12 października
W sobotę, 12 października, o 20:00, zapraszamy na koncert Moniki Borzym pt. "Kołysanki dla dorosłych"!
"Kołysanki dla dorosłych" to pierwsza w karierze Moniki Borzym płyta ze standardami jazzowymi. Artystce towarzyszy trio złożone ze znakomitych muzyków: Krzysztofa Dysa (fortepian), Michała Bryndala (perkusja) oraz Maxa Muchy (kontrabas).
Zmysłowe, oszczędne w formie interpretacje wybranych przez Monikę utworów tworzą niezwykły zbiór piosenek, które mają w zamyśle autorów aranżacji koić zmysły słuchaczy prowokując do relaksu i zasłuchania.
Taki już los standardów, że można je interpretować na różne sposoby. Monika zrobiła to w bliskiej Jej, sensualnej estetyce. Ciepły, niski głos Artystki działa kojąco na zmysły i zaprasza do otwarcia się na przyjemności.
Na płycie usłyszymy m.in. "Blame It On My Youth" – standard z 1934 roku skomponowany przez Oscara Levanta do słów Edwarda Heymana. "It Amazes Me" duetu Cy Coleman i Carolyn Leigh z 1958 roku, "Old Devil Moon" (Burton Lane & Yip Harburg 1947) czy "Kiss" hit napisany przez Prince’a w 1986 roku.
"Chciałam nagrać album z muzyką, która będzie towarzyszyła słuchaczom w sensualnych momentach ich życia. która będzie ich stymulowała, pomagała w stworzeniu nastroju i przestrzeni na bliskość i przyjemność. Wierzę, że muzyka, która powstaje z wielkiej przyjemności, ma siłę wzbudzania przyjemności w odbiorcy. Wierzę, że nasycone namiętnością aranżacje i wykonania mają siłę, aby taką namiętność wzbudzić" – tak o swoim najnowszym projekcie mówi Monika.
Bilety w cenie 94 zł dostępne TUTAJ.
Więcej informacji TUTAJ.
REWIA BURLESKI by Pin Up Candy - sobota 12 października
REWIA BURLESKI by Pin Up Candy
12 października 2024, 20:00, Scena Gliwicka 120, Katowice, ul. Gliwicka 120
Opis organizatora:
Kochasz teatr, stylistykę lat 40tych, piękne kobiety i ich uwodzące gesty, śpiew oraz taniec w stylu paryskich scen rewiowych?
Mamy zatem dla Ciebie coś, w czymś zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Zapraszamy wszystkich pasjonatów kabaretu na profesjonalną REWIĘ BURLESKI do Katowic.
Na deskach Scena Gliwicka 120 czekają na Was wspaniali performerzy klasycznej burleski PIN UP CANDY, TOM THE SPICE, ANGELINA ANGELIC, a także zespół cudownych tancerek ROCKETTESHEELS.
PIN UP CANDY, pochodząca z Łodzi prekursorka burleski, okrzyknięta przez polskie media Królowa Polskiej Burleski. Finalistka programów Mam Talent. Uczestniczka programó tv: Polskie żony, DD TVN, All Together.Wszyscy Razem. Ambasadorka polskiej burleski za granicą. Jako pierwsza Polka występowała w Paryżu, Berlinie, Wiedniu czy Rzymie. Jej burleska jest znana na największych scenach Ibizy i Tel Aviwu. Zdobywczyni korony Królowej Klasycznej Burleski na jednym z prestiżowych festiwali. Podczas wieczoru Pin Up Candy wykona dla Państwa taniec w gigantycznym kielichu szampana. Jest to najbardziej pożadany pokaz na scenie burleski, który Candy wykonuje oryginalnie na skalę światową. Pin Up Candy jest producentką wydarzeń z burleską oraz jedynego w Polsce festiwalu burleski: Savic Burlesque Festival, który organizuje od 2016 roku.
TOM THE SPICE, choreograf, uczestnik tegorocznej edycji programu Mam Talent, ekspert high hells, tancerz, animator i nauczyciel. Najbardziej roztańczony performer boyleski w Polsce! Zdobywca korony klasycznej burleski na Slavic Burlesque Festival 2023.
ANGELINA ANGELIC, jedna z najsłynniejszych tancerek czeskiej sceny burleski. Jej zniewalająca prezencja sceniczna, blond włosy i zmysłowe kształty kuszą i zabawiają publiczność podczas występów w całej Europie. Jej pokazy są miksturą śmiałego seksapilu i zaraźliwej pozytywnej energii. W pokazach Angeliny zobaczycie celebrację kobiecości, zbudowanej wokół różnorodnych, silnych kobiecych archetypów. Ta niebiańska performerka, wykorzystuje urok femme fatale czy mitycznych bogiń i odzwierciedla to w swojej wyjątkowej osobowości scenicznej.
W ten kolorowy świat wprowadzi Was nikt inny jak TOMEK KLEYFF, dziennikarz Viva i MTV Polska, zanany jako CNE, Człowiek Nowej Ery. Autor podkastu Rap Kontener, jego wywiady z Kaney West czy Pharellem Wiliamsem, były przełomowe dla rozwoju polskiej sceny rap. Jeden z pierwszych freestylowców w Polsce!
Nasi performerzy zadbają o to abyście na długo żyli emocjami towarzyszącymi Wam podczas naszego spektaklu.
Rozpoczęcie pokazów o godzinie 20:00, lokal otwarty od godziny 19:30. Program Rewii podzielony jest na dwie części z przerwą.
Bilety od 66,35 zł dostępne TUTAJ.
10. urodziny Muzeum Powstań Śląskich - sobota 12 października
Zapraszamy 12 października 2024 r. na wyjątkowy dzień pełen atrakcji. W programie m.in. otwarcie wystawy czasowej, wykład, gry, zabawy, konkurs oraz koncert retro. Nie może Was zabraknąć, bo o 14:30 czeka na wszystkich tort urodzinowy!
Więcej informacji TUTAJ.
Bieg „Bądź aktywny – przegoń raka!” - sobota 12 października
Bieg „Bądź aktywny – przegoń raka!” to impreza charytatywna. Część opłaty startowej zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów organizacji wydarzenia, a pozostała kwota zostanie przeznaczona na cele statutowe Hospicjum św. Franciszka
W ramach wydarzenia odbędą się następujące konkurencje:
- Bieg na 5 km (jedna pętla)
- Bieg na 10 km (dwie pętle)
- Marsz Nordic Walking 5 km (jedna pętla)
- Bieg dla dzieci 100 m
Zawody odbędą się 12 października 2024 roku na Terenie Katowickiego Parku Leśnego w Katowicach. Start/Meta oraz Biuro Zawodów zlokalizowane będą w okolicy Rolkostrady i lodziarni „Gryfne lody”” przy ul. Trzech Stawów 40
Godziny startów poszczególnych konkurencji:
- 11:00 Bieg na 5 km (jedna pętla)
- 11:00 Bieg na 10 km (dwie pętle)
- 11:05 Marsz Nordic Walking 5 km (jedna pętla)
- Bieg dla dzieci odbędzie się około godziny 10:30
Więcej informacji TUTAJ.
Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki - sobota 12 października
Tegoroczna edycja Nocy Naukowców pod hasłem „Śląska moc naukowców!” jest realizowana w paśmie Miasto-Region-Akademia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Nie ograniczamy się jedynie do Katowic, ponieważ chcemy pokazać Wam różnorodność śląskiej nauki.
Dlatego też 12 października 2024 roku zapraszamy do 6 śląskich uczelni, należących do Konsorcjum Akademickiego EMNK 2024: Politechniki Śląskiej, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego. Tym samym rozszerzamy zasięg Nocy Naukowców i organizujemy aktywności w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Gliwicach, Zabrzu, Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu oraz Bytomiu, a także poza nią: w Rybniku i Cieszynie.
Więcej na temat wydarzenia pisaliśmy TUTAJ.
Szczegółowe informacje można również znaleźć na stronie organizatora TUTAJ.
Poznaj Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu
Poznaj Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu
Prowadzenie: Kamil Hajduk
Data: 12.10.2024, godz. 11:00
Miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy (zbiórka przed wejściem głównym na Stadion Miejski Tychy, ul. Baziowa)
Wstęp wolny, zapisy: 515 717 430 (także SMSem), [email protected]
Zwiedzanie najciekawszych, zwykle niedostępnych dla widzów, miejsc na Stadionie Miejskim oraz wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu.
W trakcie spaceru z przewodnikiem po jednym z najładniejszych piłkarskich obiektów w kraju będzie można obejrzeć wybrane miejsca Stadionu Miejskiego Tychy, m.in.: strefę VIP, szatnię, salę konferencji prasowych, sektor kibiców gości oraz zaplecze techniczne, a także wejść na poziom murawy i usiąść na ławce rezerwowych.
Z kolei w Tyskiej Galerii Sportu czekają – prezentowane w atrakcyjnej formie na multimedialnej wystawie stałej „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” – historie i ciekawostki, związane z największymi sukcesami sportowców z naszego miasta, a do obejrzenia liczne pamiątki i trofea tyskich sportowców.
Stadion Miejski Tychy w obecnej formie został oficjalnie otwarty 18 lipca 2015 roku. Na jego trybunach znajduje się 15 150 miejsc. Obiekt spełnia wymogi UEFA i FIFA, co pozwala na organizację piłkarskich wydarzeń na najwyższym światowym poziomie. Od 2016 roku na stadionie działa Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskiego w Tychach, która jest fenomenem na skalę kraju – to nadal jedyny oddział muzealny ulokowany na terenie stadionu miejskiego.
fot. Artur Pławski
Więcej informacji TUTAJ.
Dzień Zdrowia w Gemini Park Tychy - sobota 12 października
Data: sobota, 12 października 2024, 09:00-16:00
Adres: Towarowa 2c, 43-100 Tychy
Strona: https://umtychy.pl/zdrowie
Telefon: +48 32 776 33 33
BEZPŁATNE BADANIA I PORADY
- pomiary: glukozy, saturacji, ciśnienia tętniczego, wagi ciała, analiza składu masy ciała
- badania: pulsometrem, słuchu
- ćwiczenia z fizjoterapeutą
- pokazy pierwszej pomocy
- spotkanie z Amazonkami – kobietami po leczeniu onkologicznym
- nauka samobadania piersi
- ćwiczenia profilaktyczne z alko i narko-goglami
- wydawanie karty EKUZ
- stoisko profilaktyczne Śląskiego OW NFZ
- edukacja w zakresie: cukrzycy, chorób układu krążenia, profilaktyki raka szyjki macicy, chorób odkleszczowych, wad postawy, profilaktyki raka skóry, pielęgnacji jamy ustnej
- konsultacje w zakresie: uzależnień, zdrowia psychicznego, fizjoterapii, protetyki słuchu, dietetyki klinicznej, podologii
- mobilny punkt poboru krwi
Badania:
- 9.00 - 11.00 badanie przesiewowe prostaty
- 9.00 - 16.00 konsultacje psychologiczne i psychiatryczne
- 9.00 - 11.30 badanie przesiewowe – Doppler kończyn dolnych
- 9.00 - 13.00 badanie przesiewowe – USG piersi
- 9.00 - 16.00 badanie optometryczne oka (przedni odcinek oka) oraz indywidualne dobieranie soczewek kontaktowych
- 9.00 - 16.00 badanie słuchu
- 9.00 - 16.00 badanie komputerowe stóp – konsultacje podologiczne
- 9.00 - 16.00 badanie EKG
- 11.00 - 12.30 konsultacje fizjoterapeutyczne z zakresu dolegliwości ortopedycznych
- 12.30 - 16.00 konsultacje obrzęków limfatycznych
- 13.00 - 16.00 badanie przesiewowe – Doppler kończyn dolnych
WYKŁADY
- 9.30 - 10.00 Czy napoje energetyzujące wpływają na nasze zdrowie? Co dzieje się w organizmie po wypiciu tzw. energetyka? dr hab. n. med. Adam Janas – kardiolog
- 10.00 - 10.30 Wpływ picia alkoholu na zdrowie. dr Jolanta Pasek-Talik – neurolog, psychoterapeuta uzależnień
- 11.00 - 11.30 Nie zabijaj Lactobacillusa – czyli nowa strategia higieny intymnej. dr n. med. Maciej Jędrzejko – ginekolog-położnik
- 12.00 - 12.30 SOS obrzęk limfatyczny. mgr Barbara Pilot – fizjoterapeuta i dr Jakub Żmudzki – chirurg
- 13.00 – 13.30 Jak wspierać młodzież w kryzysie? Angelika Friedrich – założycielka inicjatywy Nastoletni Azyl
- 14.00 - 14.30 Zdrowie na talerzu. mgr Adrianna Barczyńska – dietetyk
- 15.00 - 15.30 Prawdy i mity w stomatologii, czyli dlaczego warto dbać o zęby. dr Paweł Szczepaniak – stomatolog
ATRAKCJE
- Tyszaki, czyli: Tula, Teo i Tik – bohaterowie tyskiej bajki
- konkursy z nagrodami: do wygrania konsultacje z lekarzem chirurgii plastycznej i lekarzem medycyny estetycznej
Więcej TUTAJ.
finał XIX Miejskiego Konkursu Czytelniczego Książki Mówionej w Gliwicach - sobota 12 października
Szczegóły wydarzenia
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Centralna | ul. Kościuszki 17
Kiedy: 12.10.2024 | godz. 10:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oraz Polski Związek Niewidomych – Zarząd Koła w Gliwicach, zapraszają na finał XIX Miejskiego Konkursu Czytelniczego Książki Mówionej w ramach projektu „Biblioteka łączy”. Lekturami tegorocznej edycji są książki: „Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki” Magdaleny Jaros oraz „Tajemnica rezydencji Chimneys” Agathy Christie.
Uczestnicy zmierzą się z pytaniami konkursowymi podczas dwuetapowej rozgrywki. Na zwycięzców czekają nagrody i pamiątkowe dyplomy. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: biblioteka.gliwice.pl.
Więcej TUTAJ.
GIK III – Górnośląska Impreza Komiksowa - sobota 12 października
Górnośląska Impreza Komiksowa zaprasza na trzecią edycję największego festiwalu komiksów na Śląsku.
Podczas tegorocznej imprezy będzie można zrobić zakupy u największych wydawców komiksowych oraz spotkać się z artystami z całego kraju. Przez cały dzień na scenie trwać będą spotkania autorskie, w strefie autografów będzie można zdobyć wrysy i podpisy gwiazd sceny komiksowej.
Drugą część imprezy stanowią bardzo duże targi artystów niezależnych, którzy sprzedają nie tylko swoje komiksy, ale też grafiki, plakaty i naklejki. Przez cały dzień odbywają się również warsztaty komiksowe dla dzieci oraz młodzieży i dorosłych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest darmowy.
Szczegóły wydarzenia
- Sobota 12.10.2024 r.
- CKS Mrowisko ul. Pszczyńska 85, klub Spirala.
- Start godz.10:00, zakończenie 19:00
Targi komiksów: kilkanaście wydawnictw dużych i małych, m.in. Centrala, Timof Comics, Kultura Gniewu, Mandioca, Lost In Time (multistoisko), Nagle, Bum Projekt, Diablaq, Scream Comics, stoisko Komiksiarni, Wydawnictwa Celuloza i Demland. Prócz tego ponad dwadzieścia stoisk artystów, gadżety komisowe, zagości też Geek Socks.
Spotkania autorskie z twórcami: scenarzystka i rysowniczka Katarzyna Witerscheim oraz tłumacz komiksów na śląski Grzegorz Buchalik, debiutanci tegorocznych powieści graficznych: Krzysztof Nowak, Basia Majkowska i Jakub Kwiatkowski, twórcy i wydawcy Daniel Gizicki, Grzegorz Pawlak i Jakub Dem Dębski; artyści: Katarzyna Mazur, Robert Bele Sienicki i Paweł Garwol, gościnnie na scenie głos zabiorą organizatorzy festiwalu Złote Kurczaki, przybędą twórcy serii „Wydział 7”, o komiksach wojennych opowiedzą Zbigniew Tomecki i Gabrysia Becla oraz Paweł Piechnik, głos oddamy również największym kolekcjonerom Wojciechowi Jamie i Mateuszowi TeO Trąbińskiemu. Na koniec wystąpi tłumacz m.in. „Thorgala” profesor Wojciech Birek. Odbędzie się również spotkanie z Piotrem Marcem, autorem komiksu „Smoła” (wyd. Kultura Gniewu), którego premiera odbędzie się na GIK.
Górnośląska Impreza Komiksowa to również potężna strefa warsztatowa:
- Warsztaty rysunkowo-komiksowe dla dzieci, prowadzenie Piotr Nowacki: „Kogo goni Miś Zbyś i czego zapomniały strachy?” Najmłodszym czytelnikom doskonale znany z serii „Detektyw Myś Zbyś na tropie”.
- Warsztaty dla młodzieży i dorosłych, prowadzenie Katarzyna Witerscheim, dowiecie się jak ważnym elementem w komiksie jest ubiór, jak można za jego pomocą budować narrację i postacie. Kasia jest ilustratorką i autorką komiksów takich jak „Helena Wiktoria”, „Slavonica„ i ostatnio wydanej w całości po śląsku „Heksy”.
- Warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych, które poprowadzi Marta Falkowska, to warsztaty tworzenia zinów. Dowiecie się jak stworzyć swój pierwszy zin, przygotować go i wypuścić w świat. Marta Falkowska jest artystką komiksową, ale również znaną działaczką polskiej sceny komiksu niezależnego.
- strefa autografów: w strefie zasiadać będą wszyscy artyści obecni na scenie.
- afterparty po godzinie 19:00 klub studencki „Spirala”
- Wystawa - w Stacji Artystycznej Rynek wisieć będzie, towarzysząca GIK wystawa prac Roberta Adlera. Wernisaż wystawy odbędzie się 6.10 o godz. 16:30, natomiast w niedzielę 13.10 o godzinie 15:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Robertem Adlerem.
Pełny program wydarzenia TUTAJ.
wykład kuratorski towarzyszący wystawie „Każda z nich jest dziełem sztuki…” - 12 października
Serdecznie zapraszamy na wykład kuratorski towarzyszący wystawie „Każda z nich jest dziełem sztuki…”, która potrwa do 8 grudnia 2024 roku.
Wykład odbędzie się 12 października 2024 (sobota) o godz. 11.30 w Willi Caro. Poprowadzi go kuratorka wystawy, Magdalena Laskowska.
Opis organizatora:
Młoda Polska powraca do Gliwic, lecz tym razem w graficznej szacie. Znów spotkamy się z najlepszymi spośród młodopolskich artystów – przede wszystkim zobaczymy prace dwóch „filarów” grafiki polskiej – Józefa Pankiewicza (1866-1940) i Leona Wyczółkowskiego (1852-1936) z jego tek „Mieszanej” (1904), „Tatry” (1906), „Litewskiej” (1907). Nie zabraknie prac Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Chełmońskiego, Jana Stanisławskiego, Ferdynanda Ruszczyca. Na wystawie zaprezentowane zostaną również grafiki Feliksa Jasińskiego (1862-1901) – autora bezbłędnych reprodukcji dzieł wielkich mistrzów, a także Feliksa Jabłczyńskiego (1865-1928) – eksperymentatora w zakresie warsztatu graficznego, twórcy unikatowej techniki graficznej: ceratotytu. Kuratorkami wystawy są Magdalena Laskowska i Katarzyna Podniesińska z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Celem wykładu jest przypomnienie wyjątkowej w dziejach kultury polskiej postaci Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego i jego kolekcji rodzimej grafiki epoki modernizmu. Ten znakomity znawca rycin pragnął „uczyć ludzi patrzeć na sztukę i cenić w niej to, co cenić należy: prawdę uczucia i oryginalność wyrazu”. Propagował ideę twórcy łączącego talent malarski z umiejętnością posługiwania się technikami graficznymi. „Manggha”, kierowany wyjątkową intuicją artystyczną, zachęcił do podjęcia takiego wyzwania m.in.: Teodora Axentowicza, Józefa Czajkowskiego, Stanisława Czajkowskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji TUTAJ.
Spektakl - „Błękitne krewetki” - sobota 12 października
Data: sobota, 12 października 2024, 17:00-20:00
Miejsce wydarzenia: Teatr Mały w Tychach | ul. ks. kard. A. Hlonda 1
Bilety: 70 PLN, kasa Teatru Małego, teatrmaly-tychy.interticket.pl
Spektakl - „Błękitne krewetki”
Opis: Przed każdym przedstawieniem za kulisami sceny toczy się odrębny spektakl, którego widzowie zazwyczaj nie mają możliwości zobaczyć. Tym razem będzie inaczej. W teatralnej garderobie podglądamy dwie aktorki – doświadczoną gwiazdę sceny i młodą debiutantkę, które przygotowują się do metamorfozy w Gertrudę i Ofelię z „Hamleta”. Ich rozmowa, początkowo nacechowana niechęcią i rywalizacją, z czasem odsłania zaskakujące podobieństwo dwóch z pozoru zupełnie różnych kobiet i zaciera granice między aktorkami a bohaterkami szekspirowskiego dramatu. Garderobiane lustra stają się zwierciadłami, odbijającymi aktorski fenomen teatralnego życia, a zaplecze przeradza się w scenę, na której usłyszymy brawurowe wykonania piosenek z tekstami Jacka Cygana i muzyką m.in. Seweryna Krajewskiego, Piotra Rubika, Ryszarda Rynkowskiego, Grzegorza Turnaua i Zbigniewa Wodeckiego.
Autor: Jacek Cygan
Reżyseria: Krzysztof Jasiński
Czas trwania: 135 min
Premiera: 31 Marzec 2019
Obsada:
Beata Rybotycka – Gertruda
Joanna Pocica / Alicja Wojnowska – Ofelia
Więcej TUTAJ.
Uroczyste zakończenie festiwalu Ars Independent - niedziela 13 października
Zapraszamy Was na godzinę 19:00 w niedzielę 13.10 do Kinoteatru Rialto. Rozpoczniemy galą, na której dowiecie się kto zwyciężył w każdym z konkursów tegorocznego Ars Independent.
Tego wieczoru ogłosimy:
- Czarnego Konia Filmu
- Czarnego Konia Wideoklipu
- Czarnego Konia Animacji
- Czarnego Konia Gier Wideo
Galę wieczoru poprowadzi jedyna w swoim rodzaju Bom Belle.
Bom Belle - (ona/jej) [czyt. bąbel z francuskim akcentem] - drag queen, performerka, i prowadząca, słynna poznańska zabawiaczka, organizatorka, koordynatorka, kierowniczka zamieszania, niezależna (nie)kobieta sukcesu, na co dzień entuzjastka kolektywów oraz leczenia się w terapii poznawczo-behawioralnej.
Zabierzcie najlepsze stroje wieczorowe, bo zaraz potem część koncertowa. Tę część zaczynamy o 20:00. Oprawę muzyczno-taneczną zapewnią dla Was Lasy oraz Hertz Haus. Spodziewajcie się rave'owych ballad w tempie 999bpm i wirtuozyjnych gabberowych akompaniamentów, których mury Rialta jeszcze nie widziały. Obiecujemy, że spadną Wam odświętne lakierki.
LASY: zespół z Gdańska, który tworzą Maciej Wojcieszkiewicz (Stendek) oraz Jacek Prościński (wh0wh0). LASY to dynamiczne połączenie tanecznej i nowoczesnej elektroniki inspirowanej latami 90. XX-wieku z bardzo szybką, żywą perkusją.
HERTZ HAUS: nieformalny kolektyw artystyczny w składzie: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka. Tancerki tworzą własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, tańca fizycznego, improwizacji i działań performatywnych, dążąc do stworzenia własnego języka ruchu.
Widzimy się na gali!
Organizatorami wydarzenia są Katowice Miasto Ogrodów oraz Instytucja Filmowa Silesia Film.
Więcej informacji TUTAJ.
Bilety (ceny 16,80-21 zł) dostępne TUTAJ.
Daj pieskom pobiegać i kotkom pomruczeć - niedziela 13 października
13 października 2024 r. w godzinach od 10.00 do 14.00 Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach zaprasza na kolejną odsłonę akcji pod hasłem „Daj pieskom pobiegać i kotkom pomruczeć”. To JEDYNA taka możliwość, kiedy możecie wyprowadzić psa na spacer i głaskać kociaki w katowickim schronisku.
- Psy na spacery są wydawane do godziny 13.00. Nie obowiązują żadne zapisy do psów, wystarczy przyjść i wypełnić formularz (przynieść swój lub wypisać na miejscu). Psy są wydawane na godzinny spacer
- Kocia część odbywa się na bardziej ograniczonych zasadach - konieczność zapisania sią, ograniczona ilość miejsc. Zrobicie to pod tym numerem telefonu: 573 472 258
- Jeśli liczba chętnych będzie bardzo duża - czas spaceru może zostać skrócony do np. 45 minut i nie będzie można wziąć kolejnego psa na spacer po powrocie
Uwaga!
Chcemy przypomnieć, że każda osoba uczestnicząca w akcji musi pamiętać, że bierze pod opiekę psa po przejściach lub z nieznaną nam historią. Może on różnie reagować na nowe sytuacje, które go spotykają. Koty również mogą pokazać pazurki lub przestraszyć się nowych osób, miejcie na uwadze ich komfort i głaskajcie tylko te kotki, które głaskać można. Z naszej strony zrobimy wszystko, żeby do niczego złego nie doszło, jednak prosimy o rozwagę w kontaktach z naszymi podopiecznymi i o słuchanie naszych zaleceń.
Więcej informacji TUTAJ.
Kreatura: oficjalne otwarcie Alternatywnego Domu Kultury - niedziela 13 października
Opis organizatora:
"Wiecie lub nie wiecie… działamy na pełnej od miesięcy; teraz nadszedł czas, by zrobić to oficjalnie. Kreatura: Alternatywny Dom Kultury zaprasza na swoje otwarcie! Przygotowujemy coś naprawdę wyjątkowego! Planujemy cały dzień pełen kreatywnych działań w grupie, gdzie każdy będzie miał okazję spróbować swoich sił w różnych artystycznych dziedzinach. Chcemy, aby sztuka nie tylko jednoczyła, ale także pozwalała odkrywać nas na nowo, rozwijała i ułatwiała nawiązywanie kontaktów z innymi. To będzie okazja, abyście mogli poczuć ducha i ideę Kreatury, a także spróbować tego, co na co dzień będzie się tu działo. Zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia i poznawania!".
Kiedy? Niedziela 13 października, godz. 12-22
Adres: Kreatura, ul. Staromiejska 10, 40-000 Katowice, Poland
Więcej informacji TUTAJ.
Kozackie Wesele - niedziela 13 października
Zapraszamy na bezpłatne wydarzenie, które przeniesie Was w świat barwnej kultury ukraińskiej! 🇺🇦
Co Cię czeka?
Kozackie wesele: zobaczysz elementy tego niesamowitego święta! Zobaczysz piękne stroje, usłyszysz niesamowitą muzykę i spróbujesz pysznych potraw.
Warsztaty rękodzieła: Nauczysz się tworzyć własnoręcznie piękne ozdoby.
Tańce i zabawy: Porwiemy Cię do zabawy.
Opowieści o Kozakach: Posłuchasz fascynujących historii o odważnych Kozakach i ich przygodach.
Wydarzenie prowadzić będzie Hanna Sopilka: Folklorystka, Kulturoznawczyni i Miłośniczka Tradycji Ukraińskiej. Wydarzenie jest bezpłatne!
Zapraszamy dzieci (jedno dziecko z jednym opiekunem). Zachęcamy do przyniesienia potrawy ukraińskiej by móc się dzielić przy wspólnym stole.
Kiedy i gdzie?
Dom Polsko Ukrainski, ul. Batorego 3a ( domofon 30 ), Katowice
Zapisy: pod numerem 727855120. Liczba miejsc ograniczona!
Więcej informacji TUTAJ.