Koszty utrzymania domów jednorodzinnych są coraz wyższe. Nic dziwnego, że właściciele szukają każdej sposobności, aby wprowadzić oszczędności oraz otrzymać dodatkowe pieniądze w zamian za poczynione inwestycji proekologiczne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska poinformował, że dysponuje jeszcze środkami, które w każdej chwili może przelać na konto właścicieli domów. Dopłaty NFOŚ wynoszą do 5 tys. zł.
Jakie dopłaty z NFOŚ dla mieszkańców?
NFOŚ proponuje właścicielom domów jednorodzinnych dopłaty z programu Moja Woda. Fundusze mogą otrzymać te osoby, które przeprowadzą inwestycje "prowadzące do zatrzymywania wody opadowej w obrębie nieruchomości".
Zadanie wydaje się interesujące i jednocześnie banalnie proste. Tylko od rozmiaru i kosztów inwestycji zależy wielkość przyznanego dofinansowania NFOŚ do 80 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji, jednak kwota wsparcia nie może przekroczyć 5 tys. zł.
Na co można przeznaczyć pieniądze z programu Moja Woda?
Zgodnie z regulaminem programu Moja Woda dotację można przeznaczyć na budowę, montaż, uruchomienie czy zakup:
- elementów do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody,
- instalacji rozsączającej, zbiornika retencyjnego (nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego), szczelnego lub infiltracyjnego,
- przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien bądź wpustów do zbiornika (nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego), szczelnego lub infiltracyjnego.
Jak widać, możliwości technicznych jest wiele. Głównym celem powyższych instalacji musi być zagospodarowanie opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej dotacją. Natomiast sposób wykonania zależy wyłącznie od właściciela domu jednorodzinnego.
Do kiedy trzeba złożyć wniosek programu Moja Woda?
Wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach programu Moja Woda przyjmowane są w siedzibach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nieprzekraczalnym terminem jest niedziela 30 czerwca 2024 roku więc należy to zrobić najpóźniej do piątku 28 czerwca.