Grupę założyła 50 lat temu Jadwiga Granatyr, lokalna działaczka na rzecz rozwoju kultur i kultywowania śląskiej tożsamości, uhonorowana w 2006 roku tytułem "Zasłużonego Obywatela Gminy Miedźna". To dzięki jej zaangażowaniu - a także ciężkiej pracy Zygmunta Pyrka, który do dziś jest opiekunem zespołu - lista sukcesów "Frydkowian" jest niezwykle długa.
Z tych najważniejszych: grupa otrzymała nagrodę Grand Prix Śląskiego Śpiewania, zajęła 1. miejsce w VI Paradzie Ludowego stroju Śląskiego, nagrała płytę, wielokrotnie występowała w audycjach Telewizji Katowice, a w 2021 wzięła udział w kolędowaniu w Polsacie.
"Frydkowianie" uhonorowani Złotą Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Województwa Śląskiego"
W tym roku, z okazji 50-lecia istnienia, "Frydkowianie" zostali uhonorowani Złotą Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Województwa Śląskiego". Grupa odebrała odznaczenie podczas uroczystej sesji Rady Gminy Miedźna pod koniec września.
To naprawdę ogromne wyróżnienie na najwyższym poziomie, w poprzednich latach Złotą Odznakę Honorową otrzymał m.in. Kwartet Śląski z NOSPR czy Filharmonia Śląska - mówi Joanna Figura z działu promocji w Gminie Miedźna.
Zespół Pieśni i Tańca "Frydkowanie" otrzymał również nagrodę Wójta Gminy Miedźna "Miedźniański Ul" w dziedzinie kultury.
"Frydkowianie" to jest ewenement, bo przecież tradycje ludowe nie są dzisiaj modne, a jednak tutaj cały czas się śląską tożsamość kultywuje. My w gminie szczególnie podziwiamy zaangażowanie dzieci - a tak naprawdę całych rodzin - w rozwój zespołu. Bo często się zdarza, że do grupy dołączają dzieciaki, których babcia i dziadek "tańcowali, to jŏ tyż bydã tańcowoł". Jesteśmy z nich bardzo dumni - mówi Joanna Figura.
Karolina Brzenczek ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku: - U nas w placówce uczy się 239 dzieci, a aż 91 z nich działa w zespole. Myślę, że tak duża popularność wynika z głęboko zakorzenionych tradycji rodzinnych. U nas w miejscowości mieszkają rodziny śpiewaczy i tancerzy, które przekazują wartości ludowe z pokolenia na pokolenie.
Dyrekcja szkoły celebruje sukcesy zespołu i bardzo dba o to, by miał dogodne warunki do działania. Próby odbywają się raz w tygodniu, bezpośrednio po zajęciach, by dzieci nie musiały czekać. "Frydkowianie" mają swoją własną garderobę, a także kącik poświęcony własnej historii. Obecnie opiekę nad zespołem sprawuje Zygmunt Pyrek, Aleksandra Nowotko i Monika Stawowy.
"Frydkowanie" współpracują też z Zespołem Tańca i Pieśni "Śląsk". Dzieci wyjeżdżają regularnie na próby do Koszęcina, gdzie ćwiczą taniec i śpiew pod czujnym okiem doświadczonych kolegów.