Przed urzędem miasta przy ul. Młyńskiej zgromadził się tłum mieszkańców. Od samego początku sprzeciwiali się planom inwestora na budowę osiedla domów szeregowych. Podnosili, że wąski teren po śladzie dawnej linii kolejowej jest jedynym skrawkiem zieleni za ich oknami.
Przeciwko inwestycji zawiązała się inicjatywa "Zielony Burowiec". Dwa tygodnie temu w Miejskim Domu Kultury przy ul. Hallera zorganizowano spotkanie dla mieszkańców, na które zaproszono inwestora, przedstawicieli środowisk ekologicznych i rowerowych oraz miejskich radnych.
Ponadto grupa dostarczyła radzie miasta profesjonalny raport urbanistyczny, wskazujący wszystkie szkodliwe skutki inwestycji. Jakby tego było mało, mieszkańcy zebrali opinie od sześciu uznanych urbanistów, którzy negatywnie ocenili budowę osiedla na podanych działkach.
Jednak los inwestycji do samego końca nie był pewny. W zeszłym tygodniu Komisja Rozwoju pozytywnie zaopiniowała wniosek inwestora.
Urbaniści są przeciwko, a inwestor zarzuca przeciwnikom stronniczość
Podczas sesji rady miasta głos zabrał Adrian Sklorz ze stowarzyszenia "Prawo Ekologia Zdrowie". Radnym przypomniał o powadze korytarza ekologicznego, który przebiega przez działki inwestora.
Po nim głos zabrał prof. Maciej Borsa, uznany urbanista i członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Na obrady przyleciał specjalnie z Londynu.
Rada musi podjąć decyzję, czyje interesy są ważniejsze: lokalnej społeczności czy inwestora. Mamy w Katowicach przypadek taki, że miasto jest bardzo aktywne na arenie światowej i deklaruje eko-odpowiedzialność. Dzisiaj zadecydujecie, czy ta odpowiedzialność jest naprawdę, czy to tylko pozory - przemówił prof. Borsa.
Następnie głos oddano inwestorowi, Bogdanowi Pietrzakowi z Grupy Pietrzak: - Nasze obiekty dodają miastu tylko prestiżu, były wielokrotnie nagradzane w różnych konkursach. Projekt, o którym dzisiaj mowa, ma być projektem równie prestiżowym i komfortowym dla mieszkańców A pan Adrian, który głośno się sprzeciwia inwestycji, ma w tym własny interes, bowiem jest najbliższym sąsiadem.
Na te słowa oburzyli się mieszkańcy. Na sali wzniósł się rumor, przewodniczący rady Maciej Biskupski zaapelował do mieszkańców o ciszę. "Blokując takie inwestycje, nigdy nie dościgniemy poziomu krajowego" - dodał Pietrzak na koniec.
Za inwestycją radni prezydenta, przeciwko opozycja
Ostatecznie uchwała została odrzucona przez radę miasta, ponieważ wniosek nie otrzymał wymaganej większości. Głosy rozłożyły się po równo. Za inwestycją głosowało 13 radnych, kolejnych 13 było przeciwko, jedna osoba wstrzymała się od głosu (Dawid Kamiński, niezrzeszony), a jedna była nieobecna (Wiesław Mrowiec, PiS).
Co ciekawe, głosy rozłożyły się równo nie tylko pod względem liczby, ale i klubów. Za inwestycją głosowali wszyscy radni prezydenta Krupy i PiS, a przeciwko - radni Koalicji Obywatelskiej.
Radni głosujący za inwestycją:
- Maciej Biskupski (Forum Samorządowe i Marcin Krupa)
- Krzysztof Kraus (Forum Samorządowe i Marcin Krupa)
- Dariusz Łyczko (Forum Samorządowe i Marcin Krupa)
- Barbara Mańdok (Forum Samorządowe i Marcin Krupa)
- Krystyna Panek (PiS)
- Krzysztof Pieczyński (Forum Samorządowe i Marcin Krupa)
- Piotr Pietrasz (PiS)
- Borys Pronobis (Forum Samorządowe i Marcin Krupa)
- Krystyna Siejna (Forum Samorządowe i Marcin Krupa)
- Adam Skowron (Forum Samorządowe i Marcin Krupa)
- Damian Stępień (Forum Samorządowe i Marcin Krupa)
- Tomasz Szpyrka (Forum Samorządowe i Marcin Krupa)
- Józef Zawadzki (Forum Samorządowe i Marcin Krupa)
Radni głosujący przeciwko inwestycji:
- Beata Bala (KO)
- Patryk Białas (KO)
- Łukasz Borkowski (KO)
- Dawid Durał (niezrzeszony)
- Patrycja Grolik (KO)
- Adam Lejman-Gąska (KO)
- Jarosław Makowski (KO)
- Tomasz Maśnica (KO)
- Adam Szymczyk (KO)
- Andrzej Warmuz (KO)
- Magdalena Wieczorek (KO)
- Barbara Wnęk-Gabor (KO)
- Bartosz Wydra (niezrzeszony)