Smog

i

Autor: pixabay.com

Pogoda

Fatalna jakość powietrza w województwie śląskim. RCB przestrzega przed smogiem

2025-02-16 12:50

Choć niedziela, 16 lutego w województwie śląskim upłynie pod znakiem słonecznej pogody, to jakość powietrza nie jest zadowalająca. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców województwa śląskiego przed wysokim stężeniem pyłów zawieszonych w powietrzu.

Gdzie obowiązuje alert RCB dotyczący smogu?

W niedzielę, 16 lutego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert w związku ze złą jakością powietrza. SMS-owe ostrzeżenie otrzymała spora część mieszkańców województwa śląskiego.

Uwaga! Dziś (16.02) zła jakość powietrza (PM10, smog). Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania" - takie wiadomości zostały wysłane w niedzielę rano do osób znajdujących się na terenie województwa śląskiego, a dokładniej powiatów: Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, rybnickiego, mikołowskiego, zawierciańskiego, myszkowskiego - czytamy w treści alertu RCB.

W związku ze smogiem eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zaapelowali o:

  • zrezygnowanie ze spacerów na świeżym powietrzu,
  • zrezygnowanie z uprawiania sportu na zewnątrz,
  • ograniczenie wietrzenia pomieszczeń.

Jakie szkody powoduje smog?

Smog, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to zanieczyszczenie powietrza będące kombinacją czynników chemicznych, fizycznych lub biologicznych, które zmieniają naturalny skład atmosfery. Smog najczęściej występujący w warunkach polskich składa się na ogół z tlenków węgla, azotu i siarki, poza tym ozonu, benzopirenui szkodliwych pyłów zawieszonych (PM).

Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może mieć różne efekty w zależności od długości i częstości kontaktu, a także stężenia poszczególnych składników smogu. Najszybciej może wystąpić podrażnienie oczu, dróg oddechowych, a tym samym kaszel, katar czy choroby zatok.

W przypadku występowania wcześniej innych schorzeń – takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, która charakteryzuje się postępującym zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe czy astma oskrzelowa – może dojść do zaostrzenia ich objawów. To samo dotyczy chorób serca. Badacze podejrzewają również, że zanieczyszczone powietrze wpływa nie tylko na zachorowalność na raka płuca, lecz wiąże się również z większym prawdopodobieństwem wystąpienia białaczki, raka wątroby, piersi czy raka mózgu.

Źródło: planujedlugiezycie.pl

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: