Powietrze w miastach województwa śląskiego od kilku dni nas nie rozpieszcza. Aura zimowa, do tego zwiększona ilość spalin i pyłów oraz spaliny z pieców fabryk przemysłowych powodują, że przy tej pogodzie i małej ilości wiatru, ten smog jest na tyle duży, że wpływa niekorzystnie również na osoby do tej pory nie chorujące.
Pogarsza jakość i zdrowie nie tylko układu oddechowego ale również sercowo-naczyniowego, zwiększa ilość i możliwość alergii, niestety może się też odbić w skutkach zdrowotnych a jakiś czas (...) To dopiero po jakimś czasie okaże się, na ile wzrosła liczba osób w poradniach pulmonologicznych z objawami przewlekłego kaszlu, z dusznościami, spadkiem tolerancji wysiłku... - odpowiada dr Marta Frejowska-Reniecka, lekarka kierująca Oddziałem Pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.
Na nasze zdrowie wpływa również negatywnie położenie geograficzne, bo w woj. śląskim znajduje się wiele obiektów przemysłowych kopalń i fabryk, a ich działanie często źle wpływa na jakość powietrza.
O czym warto pamiętać, gdy dane dotyczące stanu powietrza są alarmujące, a sytuacja taka utrzymuje się już od kilku dni?
- ograniczmy przebywanie na świeżym powietrzu do minimum
- stosujmy się do alertów smsowych RCB
- nie zwiększajmy zanieczyszczenia powietrza dodatkowymi substancjami, m.in paleniem tytoniu
Polecany artykuł:
Gdzie unosi się najwięcej smogu?
W poniedziałkowe popołudnie (30 grudnia) mapa smogowa informuje o największym zanieczyszczeniu powietrza m.in w Katowicach przy Alei Górnośląskiej i ul. Walerego Sławka, w Mysłowicach przy ul. Partyzantów, w Będzinie w rejonie ul. Sportowej, w Chorzowie przy ul. Powstańców czy w Piekarach Śląskich przy ul. Bytomskiej.