Fałszywy policjant

i

Autor: Policja Śląska

Złapany

Fałszywy policjant był przekonujący. Wyłudził setki tysięcy złotych

2023-08-28 11:49

Ponad 120 tys. zł wyłudził mężczyzna, który udawał, że pracuje jako policjant w komendzie policji na Śląsku. Śledztwo trwało pół roku. Wreszcie udało się zatrzymać fałszywego policjanta i przedstawić mu zarzuty.

Wystarczy podszyć się pod policjanta i wzbudzić zaufanie, aby skutecznie wyłudzić grube pieniądze. Metoda "na policjanta" nadal działa, chociaż ostrzeżenia przed złodziejami i oszustami pojawiają się niemal każdego dnia. Tym razem jednak podszywający się pod policjanta mężczyzna został zatrzymany i jest szansa, że odpowie za swoje czyny.

Fałszywy policjant na Śląsku

Kryminalni ze świętochłowickiej komendy wpadli na trop mężczyzny związanego z wyłudzeniem 120 tysięcy złotych od mieszkanki Świętochłowic metodą „na policjanta”. Zatrzymany usłyszał już zarzut. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Chorzowie tymczasowo go aresztował.

Jak do tego doszło?

Policjanci z Wydziału Kryminalnego świętochłowickiej komendy zatrzymali 36-letniego mieszkańca Gliwic, zamieszanego w oszustwo metodą "na policjanta". Mężczyzna wyłudził od mieszkanki Świętochłowic 120 tysięcy złotych. W trwającym pół roku śledztwie policjanci w porozumieniu z prokuratorem ustalili wszystkie niezbędne informacje, które doprowadziły do zatrzymania sprawcy. Podejrzanemu przedstawiono już zarzuty. Do przestępstwa doszło w styczniu bieżącego roku. Teraz zatrzymanemu grozi kara do 8 lat więzienia.

Oszustwo metodą na policjanta

Policjanci przypominają o środkach ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Pamiętajmy, że policjanci:

  • Nie odbierają nigdy żadnych pieniędzy.
  • Nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach.
  • Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje” i nigdy nie żądają wyrzucania pieniędzy przez okna czy pozostawiania w śmietniku.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego?

  • Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomymi.
  • Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Nie ufajmy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzajmy „prośbę o pomoc”. Wykonajmy telefon do konkretnej osoby lub skontaktujmy się z nią bezpośrednio.
  • Nie działajmy w pośpiechu i odłóżmy termin ewentualnej pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe przez nieznajomych.

Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie skontaktujmy się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

QUIZ Słowa po śląsku to językowe pułapki. Czy znasz znaczenie?

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od śląskiej zołzy. Nie jest to polska złośliwa kobieta, tylko:
Listen on Spreaker.