Fabryka Fiata w Bielsku-Białej zostanie przejęta przez Polskę Grupę Zbrojeniową?

i

Autor: Wikimedia Commons/Kamil Czaiński

Ważne

Fabryka Fiata w Bielsku-Białej zostanie przejęta przez Polską Grupę Zbrojeniową?

Być może fabryka Fiata w Bielsku-Białej zostanie wykupiona przez Polską Grupę Zbrojeniową. Informację jako pierwszy podał lokalny portal bielsko.biala.pl. Na razie ogłoszono postępowanie przetargowe, aby wykonać wycenę wartości tego terenu.

Polska Grupa Zbrojeniowa zakupi fabrykę Fiata w Bielsku-Białej? Jest na to szansa

W połowie lipca na platformie zakupowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej pojawiło się postępowanie dotyczące wykonania wyceny wartości terenu w Bielsku-Białej, na którym znajduje się kompleks należący do FCA Poland. Być może więc fabryka silników FCA Powertrain Poland trafi pod skrzydła PGZ. Jako pierwszy o tym wszystkim poinformował portal bielsko.biala.pl. Postępowanie szybko jednak zniknęło ze wspomnianej platformy. Jego treść ujrzała jednak światło dzienne. 

Po co Polskiej Grupie Zbrojeniowej fabryka w Bielsku-Białej? Lokalny portal przyznaje, że spółka należąca do Skarbu Państwa "rozważa uruchomienie [...] produkcji podzespołów Jelcza (to spółka należąca do PGZ), które wykorzystywane są w wojsku". 

Do tego tematu odniósł się także, w mediach społecznościowych, Janusz Okrzesik, miejski radny. 

- Fiat (o ile nadążam to teraz to Stellantis) już od lat po cichu wygaszał swoją działalność w BB, a ostatnie miesiące potwierdzają obawy, że decyzja o zamknięciu fabryki już zapadła. Co z terenem, infrastrukturą, wykwalifikowanymi kadrami? Do zaorania? I tutaj, "cała na biało", pojawia się Polska Grupa Zbrojeniowa - napisał Okrzesik.

Radny przypomniał, że do PGZ należą dwie fabryki motoryzacyjne: Jelcz SA produkujący pojazdy wojskowe i dawny Autosan w Sanoku. Bielski radny zaznaczył także, że do sfinalizowania tej transakcji droga jest dość długa i kręta, ale "przynajmniej jest światło w tunelu". 

Dodajmy, że na początku tego roku zapowiedziano, że Jelcz rozbuduje fabrykę oraz zatrudni więcej osób. Portal interia.pl spróbował skontaktować się z rzecznikiem prasowym PGZ oraz spółką Jelcz S.A. - w obu przypadkach komentarza nie udało się uzyskać. 

Jak podaje bielsko.biala.pl, transakcja nabycia i przebudowy linii produkcyjnej w Bielsku-Białej może kosztować kilka miliardów złotych. 

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/