Spis treści
- Erwin Sówka zwycięzcą plebiscytu Galeria Artystyczna
- Kim był Erwin Sówka? Krótki biogram
- Katowice uhonorują Lucjana Czernego
- Kim był Lucjan Czerny? Krótki biogram
- Galeria Artystyczna w Katowicach. Uhonorowani artyści
Erwin Sówka zwycięzcą plebiscytu Galeria Artystyczna
Galeria Artystyczna to coroczny plebiscyt, w którym katowiczanie głosują na osoby zasłużone dla miasta lub regionu w dziedzinie kultury i sztuki. Kandydatów zgłaszają środowiska artystyczne, a zwycięzcę wybiera prezydent miasta, opierając się na wynikach głosowania.
W tym roku głosowanie zakończyło się 31 marca. Łącznie oddano ponad 3,1 tys. głosów, z czego zdecydowana większość została przesłana elektronicznie. Zwycięzcą okazał się Erwin Sówka, który otrzymał około 17 procent wszystkich głosów. W tym miejscu warto przypomnieć, że nazwisko katowickiego malarza prymitywisty już w ubiegłym roku walczyło o zwycięstwo w Galerii Artystycznej. Zmarły przed czterema laty artysta zajął wówczas trzecie miejsce.

Kim był Erwin Sówka? Krótki biogram
Erwin Sówka urodził się 18 czerwca 1936 roku w rodzinie górniczej w Giszowcu. Jako 16-latek podjął pracę w elektrowni Jerzy przy kopalni Giesche, gdzie później został górnikiem. Na emeryturę przeszedł w 1986 roku.
Od najmłodszych lat interesował się malarstwem. W swojej twórczości nawiązywał do mitów górniczych, często malował akty kobiece na tle Nikiszowca, domów z wielkiej płyty czy ogródków działkowych. W krótkim czasie zyskał międzynarodową sławę. Jego prace były prezentowane na wystawach w kraju i za granicą.
Na temat życia i twórczości Erwina Sówki postało kilka filmów dokumentalnych. W 2013 roku artysta został odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a cztery lata później otrzymał srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Erwin Sówka zmarł 21 stycznia 2021 roku w wieku 84 lat. W jego pogrzebie wziął udział m.in. ówczesny premier Mateusz Morawiecki.
Katowice uhonorują Lucjana Czernego
Poza rzeźbą Erwina Sówki w Galerii Artystycznej zostanie uhonorowany również Lucjan Czerny. Taką decyzję podjął prezydent Katowic Marcin Krupa.
Jego zasługi na rzecz śląskiej kultury, a także rozwoju placówek oświatowo-wychowawczych i promowania młodych talentów są nieocenione. W naszej pamięci z pewnością na zawsze pozostaną wspomnienia jego ról filmowych czy śląskich szlagierów – mówi Marcin Krupa.
Kim był Lucjan Czerny? Krótki biogram
Lucjan Czerny urodził się 5 czerwca 1945 roku na Śląsku. W Katowicach uczęszczał do szkoły muzycznej. Uczył się również w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Pracował na kopalni, a po godzinach występował w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Później zatrudnił się w Telewizji Katowice, gdzie m.in. budował scenografie. Kolejne lata spędził jako dziennikarz radiowy, można go było usłyszeć w Radiu Top i Radiu Piekary. Specjalizował się w audycjach o charakterze muzyczno-regionalnym.
W latach 70. XX wieku założył zespół Kapela z Katowic, w którym występowali m.in. Ireneusz Dudek, Krzysztof Krawczyk czy Mariusz Kalaga. Jako solista Lucjan Czerny śpiewał śląskie piosenki ludowe. Bywał też wodzirejem i konferansjerem. Wystąpił w kilkunastu filmach m.in. "Grzeszny żywot Franciszka Buły", "Komedianci z wczorajszej ulicy", "Młyn i krzyż", "Ewa" i "Onirica". W trakcie długiej kariery otrzymał odznakę honorową "Za zasługi dla oświaty", był też laureatem tytułów "Hanysa" i "Mikołowianina Roku". Zmarł 28 marca 2021 roku.
Galeria Artystyczna w Katowicach. Uhonorowani artyści
Plebiscyt Galeria Artystyczna jest organizowany od 2004 roku. Do tej pory na placu Grunwaldzkim stanęły odlane z brązu popiersia Krystyny Bochenek, Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Adolfa Dygacza, Henryka M. Góreckiego, Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara, Bogumiła Kobieli, Bernarda Krawczyka, Kazimierza Kutza, Jana "Kyksa" Skrzeka, Pawła Stellera, Wilhelma Szewczyka, Alfreda Szklarskiego, Piotra Szmitke czy Stanisława Ligonia. W 2023 roku w Galerii Artystycznej uhonorowano Franciszka Pieczkę, a rok później – przedwcześnie zmarłego Krzysztofa Respondka.
Zgodnie z tradycją, rzeźby przedstawiające Erwina Sówkę i Lucjana Czernego zostaną odsłonięte we wrześniu podczas obchodów 160. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Erwin Sówka będzie drugim przedstawicielem Grupy Janowskiej w Galerii Artystycznej. Kilka lat temu na placu Grunwaldzkim stanęło popiersie Teofila Ociepki.
Zobacz zdjęcia Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim w Katowicach