Erwin Sówka będzie miał swój pomnik w Katowicach

i

Autor: tło: Dariusz Czapla (UM Katowice) I kółko: Adrian Tync (Wikipedia - CC)

Katowice

Erwin Sówka będzie miał swój pomnik w Katowicach. Uhonorowany zostanie również Lucjan Czerny

2025-04-30 18:24

W tegorocznej edycji plebiscytu Galeria Artystyczna pierwsze miejsce zajął Erwin Sówka. Odsłonięcie jego popiersia na placu Grunwaldzkim tradycyjnie odbędzie się we wrześniu podczas obchodów urodzin Katowic.

Spis treści

  1. Erwin Sówka zwycięzcą plebiscytu Galeria Artystyczna
  2. Kim był Erwin Sówka? Krótki biogram
  3. Katowice uhonorują Lucjana Czernego
  4. Kim był Lucjan Czerny? Krótki biogram
  5. Galeria Artystyczna w Katowicach. Uhonorowani artyści

Erwin Sówka zwycięzcą plebiscytu Galeria Artystyczna

Galeria Artystyczna to coroczny plebiscyt, w którym katowiczanie głosują na osoby zasłużone dla miasta lub regionu w dziedzinie kultury i sztuki. Kandydatów zgłaszają środowiska artystyczne, a zwycięzcę wybiera prezydent miasta, opierając się na wynikach głosowania.

W tym roku głosowanie zakończyło się 31 marca. Łącznie oddano ponad 3,1 tys. głosów, z czego zdecydowana większość została przesłana elektronicznie. Zwycięzcą okazał się Erwin Sówka, który otrzymał około 17 procent wszystkich głosów. W tym miejscu warto przypomnieć, że nazwisko katowickiego malarza prymitywisty już w ubiegłym roku walczyło o zwycięstwo w Galerii Artystycznej. Zmarły przed czterema laty artysta zajął wówczas trzecie miejsce.

Śląsk Radio ESKA Google News

Kim był Erwin Sówka? Krótki biogram

Erwin Sówka urodził się 18 czerwca 1936 roku w rodzinie górniczej w Giszowcu. Jako 16-latek podjął pracę w elektrowni Jerzy przy kopalni Giesche, gdzie później został górnikiem. Na emeryturę przeszedł w 1986 roku.

Od najmłodszych lat interesował się malarstwem. W swojej twórczości nawiązywał do mitów górniczych, często malował akty kobiece na tle Nikiszowca, domów z wielkiej płyty czy ogródków działkowych. W krótkim czasie zyskał międzynarodową sławę. Jego prace były prezentowane na wystawach w kraju i za granicą.

Na temat życia i twórczości Erwina Sówki postało kilka filmów dokumentalnych. W 2013 roku artysta został odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a cztery lata później otrzymał srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Erwin Sówka zmarł 21 stycznia 2021 roku w wieku 84 lat. W jego pogrzebie wziął udział m.in. ówczesny premier Mateusz Morawiecki.

Katowice uhonorują Lucjana Czernego

Poza rzeźbą Erwina Sówki w Galerii Artystycznej zostanie uhonorowany również Lucjan Czerny. Taką decyzję podjął prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jego zasługi na rzecz śląskiej kultury, a także rozwoju placówek oświatowo-wychowawczych i promowania młodych talentów są nieocenione. W naszej pamięci z pewnością na zawsze pozostaną wspomnienia jego ról filmowych czy śląskich szlagierów – mówi Marcin Krupa.

Kim był Lucjan Czerny? Krótki biogram

Lucjan Czerny urodził się 5 czerwca 1945 roku na Śląsku. W Katowicach uczęszczał do szkoły muzycznej. Uczył się również w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Pracował na kopalni, a po godzinach występował w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Później zatrudnił się w Telewizji Katowice, gdzie m.in. budował scenografie. Kolejne lata spędził jako dziennikarz radiowy, można go było usłyszeć w Radiu Top i Radiu Piekary. Specjalizował się w audycjach o charakterze muzyczno-regionalnym.

W latach 70. XX wieku założył zespół Kapela z Katowic, w którym występowali m.in. Ireneusz Dudek, Krzysztof Krawczyk czy Mariusz Kalaga. Jako solista Lucjan Czerny śpiewał śląskie piosenki ludowe. Bywał też wodzirejem i konferansjerem. Wystąpił w kilkunastu filmach m.in. "Grzeszny żywot Franciszka Buły", "Komedianci z wczorajszej ulicy", "Młyn i krzyż", "Ewa" i "Onirica". W trakcie długiej kariery otrzymał odznakę honorową "Za zasługi dla oświaty", był też laureatem tytułów "Hanysa" i "Mikołowianina Roku". Zmarł 28 marca 2021 roku. 

Galeria Artystyczna w Katowicach. Uhonorowani artyści

Plebiscyt Galeria Artystyczna jest organizowany od 2004 roku. Do tej pory na placu Grunwaldzkim stanęły odlane z brązu popiersia Krystyny Bochenek, Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Adolfa Dygacza, Henryka M. Góreckiego, Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara, Bogumiła Kobieli, Bernarda Krawczyka, Kazimierza Kutza, Jana "Kyksa" Skrzeka, Pawła Stellera, Wilhelma Szewczyka, Alfreda Szklarskiego, Piotra Szmitke czy Stanisława Ligonia. W 2023 roku w Galerii Artystycznej uhonorowano Franciszka Pieczkę, a rok później – przedwcześnie zmarłego Krzysztofa Respondka.

Zgodnie z tradycją, rzeźby przedstawiające Erwina Sówkę i Lucjana Czernego zostaną odsłonięte we wrześniu podczas obchodów 160. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Erwin Sówka będzie drugim przedstawicielem Grupy Janowskiej w Galerii Artystycznej. Kilka lat temu na placu Grunwaldzkim stanęło popiersie Teofila Ociepki.

Zobacz zdjęcia Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim w Katowicach