W Godowie powstanie park imienia Franciszka Pieczki

i

Autor: UG Godów/Gmina Godów

Wiadomości

Franciszek Pieczka zostanie ponownie upamiętniony. Tym razem jego imię będzie nosił park w Godowie

2025-02-19 19:05

Postaci Franciszka Pieczki nie trzeba nikomu przedstawiać. Aktor pochodzący z Godowa w ciągu życia wcielił się w ponad 400 ról filmowych. Franciszek Pieczka zmarł pod koniec września 2022 roku. Jednak nie został on zapomniany. Rok później jego imieniem nazwano szkołę podstawową w Godowie. Teraz władze gminy planują nazwać park na jego cześć.

Spis treści

  1. Gdzie powstanie park imienia Franciszka Pieczki?
  2. Nie tylko Franciszek Pieczka zostanie upamiętniony w Godowie
  3. Kim był Franciszek Pieczka?

Gdzie powstanie park imienia Franciszka Pieczki?

We wrześniu 2023 roku, rok po śmierci Franciszka Pieczki, szkoła podstawowa w Godowie postanowiła upamiętnić jego postać. Oficjalnie 29 września Franciszek Pieczka stał się patronem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Godowie.

Gmina Godów wraz z gminą Gorzyce postanowiła upamiętnić wybitne postacie, które pochodzą z tych dwóch miejscowości. Jedną z nich jest właśnie Franciszek Pieczka. Dlatego też obie gminy postawiły na realizację wspólnego projektu turystycznego o nazwie "Szlakiem Wybitnych - stworzenie sieci muzeów plenerowych". W wyżej wspomnianym Godowie ma powstać park, który zostanie nazwany imieniem wybitnego aktora.

Mamy tam zagospodarowanie terenu obok urzędu gminy, czyli całego dużego obszaru zielonego, poprawę infrastruktury, stworzenie miejsc wypoczynkowych dla mieszkańców, zrobienie alejek spacerowych, miejsca aktywnego wypoczynku, wybudowanie małej tężni, elementów infrastruktury jak mały amfiteatr, taki do lokalnych, malutkich występów. Będzie się oczywiście park nazywał imienia Franciszka Pieczki i będą tam elementy oczywiście również związane z tym wybitnym aktorem. I myślę, że będzie bardzo często ta przestrzeń wykorzystywana przez mieszkańców - mówi dla "Radia 90" Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.

Park będzie miał powierzchnię niemal 1,5 hektara, a oprócz alejek spacerowych, w projekcie ma znaleźć się budowa placu zabaw oraz wybiegu dla psów. Natomiast wokół tej infrastruktury mają znaleźć się elementy upamiętniające postać Franciszka Pieczki.

Zobaczcie wizualizacje parku, który będzie nosił imię Franciszka Pieczki.

Nie tylko Franciszek Pieczka zostanie upamiętniony w Godowie

Uzupełnieniem projektu ma być także remont okolicznego skateparku oraz boiska, gdzie powstanie nowa bieżnia. Godów zamierza upamiętnić także inną wybitną postać, która podobnie jak Franciszek Pieczka otrzymała tytuł Honorowego Mieszkańca Gminy.

W ramach „Szlaku wybitnych” na terenie naszej gminy jeszcze będzie instalacja wykonana na terenie Parku w Łaziskach przypominająca o honorowy obywatelu Zbyszku Wodeckim. Gdzie zbiegają się ścieżki spacerowe, na terenie parku będzie wywyższenie w postaci sceny i będzie przedstawiona rzeźba schodzącego Zbyszka Wodeckiego ze sceny do mieszkańców i dookoła również zrobimy ławeczki - mówi dla "Radia 90" wójt Godowa.

Kim był Franciszek Pieczka?

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w śląskim Godowie w sześcioosobowej rodzinie. Był najmłodszy. ego ojciec był kościelnym, dlatego młody Franciszek, jeszcze przed wojną, grywał na organach w miejscowym kościele. Pracował też ciężko w polu na roli, a do jego zadań należało też wypasanie krów. Kiedy zakończyła się II wojna światowa, zatrudnił się w w kopalni Barbara-Wyzwolenie w Chorzowie. Tam ledwo uniknął śmierci.

Początkowo Pieczka zdecydował się, po zakończeniu szkoły średniej, na zdobycie wykształcenia zdecydowanie innego, niż predysponującego go do aktorstwa. Poszedł na politechnikę, ale długo tam nie zagrzał miejsca, bowiem jego w jego duszy zdecydowanie grało aktorstwo. Dlatego po miesiącu rzucił studia i dostał się na PWST w Warszawie, gdzie dyplom odebrał w 1954 roku. Po studiach zatrudnił się w Teatrze Górnośląskim w Jeleniej Górze. Tam zadebiutował  5 czerwca 1954 w roli Majstra w Szekspirze pilnie poszukiwanym Heinara Kipphardta w reż. Tadeusza Żuchniewskiego. Grał też w kilku innych spektaklach, po czym przeniósł się do prowadzonego przez Krystynę Skuszankę Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955–1964. 

Franciszka Pieczkę, jak każdego aktora, przyciągał jednak srebrny ekran. Pierwszą rolę filmową dostał u Andrzeja Wajdy w "Pokoleniu". Następnie zagrał w "Matce Joannie od Aniołów" i "Rękopisie znalezionym w Saragossie". Przełomem dla jego kariery filmowej była rola Gustlika w serialu "Czterej pancerni i Pies". Od tego momentu nazwisko Pieczka przewijało się w wielu polskich domach. Widzowie pokochali graną przez niego postać, a sam serial sprawił, że aktor ze Śląska przeszedł do historii. 

Zagrał także w tak głośnych filmach jak m.in.

  • „Perła w koronie” Kazimierza Kutza (1971)
  • „Wesele” Andrzeja Wajdy (1972)
  • „Chłopi” Jana Rybkowskiego (1973)
  • "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (1974)
  • "Potop" Jerzego Hoffmana (1974)

Po śmierci Franciszka Pieczki w Katowicach stanęło jego popiersie, a w rodzinnym Godowie stanęła rzeźba tuż przed Szkołą Podstawową, która od dwóch lat nosi jego imię.

Kto grał w serialu „Czterej Pancerni i pies”? Rozwiąż quiz z obsady tego klasyka
Pytanie 1 z 10
Kto wcielał się w rolę porucznika Olgierda Jarosza?
Śląsk Radio ESKA Google News