Wielka inwestycja w Rybniku
Elektrownia Rybnik to nowa jednostka energetyczna, która po zakończeniu prac przyczyni się do zwiększenia efektywności i ekologiczności produkcji energii w regionie, co wpisuje się w cele transformacji energetycznej Polski.
W ostatnich miesiącach rozpoczęto montaż obudowy ścian głównych budynków, w tym hali turbiny gazowej, turbiny parowej oraz budynku elektrycznego z nastawnią blokową. Równolegle trwają prace przy montażu konstrukcji przeznaczonej pod turbinę gazową, której transport z portu w Kędzierzynie-Koźlu zaplanowano na 18-20 lutego.
Jest to istotne przedsięwzięcie logistyczne, stanowiące jeden z kluczowych elementów bieżącego etapu inwestycji. Kolejnym ważnym krokiem będzie transport i montaż generatora turbiny gazowej na przełomie lutego i marca, a następnie, miesiąc później, dostarczenie i montaż modułów skraplacza.
Intensywnie prowadzone są również prace związane z instalacjami pomocniczymi. W ostatnim czasie wykonano wykop pod duży zbiornik spiętrzający wodę chłodzącą oraz przygotowano zbrojenie i deskowanie zbiornika neutralizacji ścieków. Rozpoczęto także prace fundamentowe pod budynek stacji redukcji i sprężania gazu, a w hali Stacji Uzdatniania Wody trwa montaż konstrukcji stalowej.
Zobacz zdjęcia z budowy:
Będą nowe miejsca pracy w Rybniku
Równolegle z pracami budowlanymi, spółka PGE Nowy Rybnik prowadzi proces rekrutacyjny na stanowiska związane z przyszłym uruchomieniem i eksploatacją bloku gazowo-parowego. W pierwszej kolejności rekrutowane są osoby zatrudnione w dotychczasowej elektrowni węglowej w Rybniku. Takie podejście pozwala nie tylko na zachowanie miejsc pracy w regionie, ale także na wykorzystanie cennego doświadczenia obecnych pracowników.
Nowy blok gazowo-parowy będzie istotnym elementem krajowego systemu energetycznego, odpowiadając na wyzwania nowoczesnej energetyki. W trakcie realizacji projektu duży nacisk kładzie się na minimalizację wpływu na środowisko. Przykładem jest zamknięty obieg wody, w którym do produkcji wody kotłowej wykorzystuje się deszczówkę gromadzoną w specjalnym zbiorniku. Ścieki powstające w procesie eksploatacji zostaną oczyszczone i ponownie wykorzystane, co znacząco zmniejszy zużycie wody oraz ilość odpadów.
Dzięki konsekwentnie realizowanym działaniom nowa inwestycja stanie się nowoczesnym i ekologicznym źródłem energii, przyczyniając się do transformacji energetycznej i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Zobacz, jak ma wyglądać elektrownia: