Elektrownia Łagisza Będzin

i

Autor: Tauron mat. pras.

Efektowna rozbiórka

Elektrownia Łagisza w Będzinie bez jednego z kominów. Wielki kolos runął w kilka sekund

2023-05-07 9:39

Nieczynna chłodnia kominowa Elektrowni Łagisza została wyburzona. Użyto prawie 70 kilogramów ładunków wybuchowych. Wywiercono aż 1560 otworów. Wszystko po to, żeby w kontrolowany sposób ją wyburzyć. Prace nad kilkusekundową detonacją trwały pół miesiąca. Zobacz moment eksplozji na nagraniu!

Od połowy kwietnia 2023 r. w kominie chłodni wywiercono 1560 otworów. Umieszczono w nich ładunki o masie do 50 gramów każdy. W 40 słupach nośnych umieszczono 176 ładunków o masie do 75 gramów każdy. Łączna waga ładunków wyniosła około 70 kilogramów.

Wyburzony obiekt jest piątą, przedostatnią przeznaczoną do likwidacji chłodnią kominową na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie.

Wyburzenie wybudowanej w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku 90-metrowej chłodni jest wynikiem wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych o mocy 120 MW. Bloki te z uwagi na zastosowaną technologię, nie spełniały norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa – wyjaśnia Wojciech Przepadło, wiceprezes TAURON Wytwarzanie. - Obiekty, ze względu na stan techniczny oraz postępującą degradację zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie – dodaje wiceprezes Przepadło.

Demontaż kominów materiałem wybuchowym jest najtańszy

Biuro prasowe spółki Tauron przekazało, że rozbiórki obiektów wysokich - kominów, wież – najtaniej i najszybciej wykonywane są sposobem wybuchowym. - Zastosowanie techniki strzałowej jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym wszędzie tam, gdzie możliwe jest kierunkowe powalenie obiektu – czytamy w informacji prasowej.

Największym wyzwaniem w trakcie rozbiórki obiektów wysokich jest zachowanie wyznaczonego kierunku padania obiektu oraz drgania wywołane uderzeniem dużych mas o grunt. Całą operację w Będzinie przeprowadziła wyspecjalizowana firma z wieloletnim doświadczeniem, która posiada wszelkie pozwolenia na używanie materiałów wybuchowych.

Kilka tygodni przygotowań do sekundowego wyburzenia

Przygotowanie obiektu i jego otoczenia do wyburzenia jest długotrwałym i wymagającym precyzji procesem.

W trakcie takich operacji ważne jest zastosowanie prac mających na celu przeciwodłamkowe, przeciwdźwiękowe i przeciwsejsmiczne zabezpieczenie obiektów należących do infrastruktury bloku 460 MW. 

Ustanowiona strefa zagrożenia, wynosząca 200 m, w całości mieściła się w obrębie działek elektrowni. Podczas wykonywania prac strzałowych strefa zagrożenia, była zabezpieczona przez posterunki, patrole oraz blokady – czytamy dalej w informacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o robotach wyburzeniowych prowadzonych metodą strzałową powiadomione zostały jednostki Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.