Gwałtowne burze z gradem przechodzą już nad Śląskiem i Zagłębiem. Po godz. 7 front burzowy dotarł do Katowic i Sosnowca i przemieszcza się nadal w kierunku południowo-wschodnim. W ciągu dnia burze pojawiać się będą aż do godz. 18.
W związku z przejściem nad ranem frontu burzowego nad województwem opolskim, strażacy odnotowali do godziny 8:15 siedemnaście interwencji związanych z warunkami atmosferycznymi. Trzynaście z tych zdarzeń dotyczyło powiatu strzeleckiego. Większość interwencji to połamane drzewa, konary i gałęzie. Nie odnotowano osób poszkodowanych.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało pilny komunikat RCB do mieszkańców ponad 20 miast o treści:
"Uwaga! Dziś (23.06) możliwe gwłltowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - alert RCB
Zalane wiadukty przy IKEA po burzy w Katowicach
Ostrzeżenie IMGW przed burzami na Śląsku
Z kolei IMGW ostrzega przed burzami w tych miejscowościach i powiatach: bielski, Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, cieszyński, Gliwice, gliwicki, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, kłobucki, lubliniecki, mikołowski, Piekary Śląskie, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, tarnogórski, Tychy, Zabrze, Żory i żywiecki.
Jednocześnie ostrzega przed intensywnym deszczem, gradem i wiatrem. Może spaść nawet 45 mm deszczu, grad o średnicy do 4 mm przy porywach wiatru do 110 km/h.
Łowcy burz ostrzegają
Najaktywniejsze zjawiska burzowe rozwiną się w południowej oraz południowo-wschodniej części kraju wraz z zaciąganiem ciepłego sektora z gorącym, wilgotnym, a także niestabilnym powietrzem. Już od godzin porannych prognozowana jest bardzo duża chwiejność w atmosferze, która maksymalnie powinna w wielu miejscach osiągnąć i przekroczyć wartości rzędu 2500-3000 J/kg.
Natomiast warto zaznaczyć, że wyliczenia mogą okazać się nieco błędne po przejściu nocnych układów konwekcyjnych. Napływająca masa powietrza charakteryzować się będzie bardzo dużą zawartością wilgoci w powietrzu (stosunek zmieszania pary wodnej ang. mixing ratio przekroczy 13-14 g/kg, natomiast maksymalna wodność troposfery punktowo osiągnie ponad 45-50 mm).
To w znacznym stopniu zwiększy ryzyko nawalnych opadów deszczu generujących powodzie błyskawiczne prowadzące do zalań i podtopień. Warunki kinematyczne będą na ogół dużo słabsze aniżeli np. w czwartek, chociaż punktowo osiągną korzystne wartości do wzmacniania potencjału rozwoju burz superkomórkowych.
Gdzie jest burza na Śląsku?
Parametr WMAXShear osiągnie wartości około 600-800 m2/s2. Uskoki wiatru w warstwie 0-6 km będą zbliżone do prędkości 10-15 m/s (jednak punktowo mogą wzrastać powyżej 20-25 m/s). Podobnie będzie w przypadku uskoków w najniższej, przyziemnej warstwie troposfery. SRH 0-3 km na przeważającym obszarze nie przekroczy 100-150 m2/s2. Początek rozwoju konwekcji i burz jest w tym momencie dosyć trudny do przewidzenia, jednak może on nastąpić już we wcześniejszych godzinach porannych.
Z początku powinno dojść do szybkiego rozwoju rozproszonych izolowanych komórek burzowych lub burz superkomórkowych, które stopniowo mogą formować się w bardziej zorganizowany układ wielokomórkowy (co jednak nie jest pewnością, zważywszy na słabe wskaźniki kinematyczne). Powstałe burze pulsacyjne i superkomórkowe będą stwarzały zagrożenie przede wszystkim bardzo intensywnymi, ulewnymi opadami deszczu (o natężeniu przekraczającym 35-40 mm), opadami gradu o średnicy 2-4 cm (lokalnie niewykluczone opady o większej średnicy), a także punktowymi bardzo silnymi porywami wiatru (zwłaszcza w przypadku zjawisk typu microburst) z prędkością przekraczającą 80-110 km/h. Pojawią się również szanse na rozwój mezocyklonlanych trąb powietrznych.
Powstałe struktury i układy burzowe będą przemieszczać się stopniowo na wschód Polski, a następnie opuszczą obszar naszego kraju w godzinach wieczornych oraz nocnych z piątku na sobotę.