Nocą, pieszo, przez lasy, bagna, góry i torfowiska - w piątek z wielu miast w całej Polsce, a także w 16 innych krajach, wyruszą Ekstremalne Drogi Krzyżowe. W tym roku na 1274 trasy wyruszy około 40 tysięcy osób.
Ks. Łukasz Romańczuk z biura prasowego Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powiedział że wydarzenie to łączy w sobie dwa elementy.
Droga krzyżowa to nabożeństwo 14 stacji, podczas którego rozważamy mękę i śmierć Pana Jezusa. To nabożeństwo zazwyczaj odbywa się w kościele i z tym przede wszystkim się kojarzy - zaznaczył.
Gdzie są Ekstremalne Drogi Krzyżowe 2024 na Śląsku
W tym roku odbywa się kilkadziesiąt Ekstremalnych Dróg Krzyżowych w województwie śląskim. Organizatorzy ze szczegółami opisują trasę dzieląc je na stopnie trudności. Najdłuższa z Katowic do Bystrej ma 70 km. Na jej pokonanie będzie trzeba przeznaczyć co najmniej 12 godzin, nie licząc odpoczynku.
Poniżej przedstawiamy Ekstremalne Drogi Krzyżowe organizowane na terenie województwa śląskiego
Zobacz galerię z opisami
Ekstremalne Drogi Krzyżowe na Śląsku
Do udziału w Ekstremalnych Drogach Krzyżowych zachęca metropolita katowicki arcybiskup Adrian Galbas. "Co roku staram się pójść gdzieś na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Tym razem wybrałem Półwysep Helski (...). To dobry czas, żeby patrząc na ten bezkres morza, oderwać się od codzienności i zatęsknić za głębią, pomyśleć o tym, co jest poza horyzontem" - mówi.