"Dziewczyny za kierownicę". PKM Katowice zachęca kobiety, aby składały CV
We wtorek, 14stycznia w Katowicach zainaugurowano kolejną edycję kampanii pod hasłem "Dziewczyny za kierownice w PKM Katowice". To akcja promująca zatrudnienie u jednego z największych przewoźników na Śląsku. Co więcej, jest ona skierowana głównie do kobiet, które PKM Katowice chce zachęcić do tego, aby nie bały się zatrudnić w takim zawodzie, jak kierowca autobusu. Przewoźnik poszukuje osób, które lubią jeździć i mają prawo jazdy kat. B, nie mają orzeczonego zakazu wykonywania zawodu kierowcy, lubią kontakt z ludźmi i nie boją się odpowiedzialności.
Zanim jednak będzie można usiąść za kierownicą autobusu, niezbędne będzie przejście kursu na kierowcę.
Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna może się odbywać na zasadzie e-learningu, a część praktyczna to 60 godzin jazdy autobusem, gdzie nauka jazdy odbywa się przy dostosowaniu instruktora do czasowych możliwości kursanta - mówi Marta Pasja, specjalista ds. szkoleń z firmy Diagno-Test.
Jak podkreśla Marta Pasja, od poprzedniej kampanii wiele się zmieniło w kwestii ilości chętnych pań do tego, aby zostać kierowcą autobusu. - Bardzo cieszy, że te kampanie skutkują. Co jest też bardzo miłe, nasze byłe kursantki, które pracują obecnie w PKM Katowice, wysyłają na kursy członków swojej rodziny - zaznacza.
Co oferuje PKM Katowice. Ile można zarobić?
W ubiegłym roku PKM Katowice zatrudnił 40 nowych kierowców, w tym 13 kobiet, które rozpoczęły swoją przygodę z autobusami. Łącznie, w PKM Katowice pracuje obecnie 518 kierowców, z czego 49 to kobiety. Łącznie przewoźnik zatrudnia w swoich strukturach 105 kobiet. Wszystkie podkreślają, że to jest praca dla każdego.
– Stanęłam w swoim życiu w takim momencie, w którym musiałam odpowiedzieć sobie na pytanie „co dalej?”. Albo zostanę w domu i będę narzekać na cały świat, albo coś dla siebie zrobię. Był to dla mnie „skok na głęboką wodę”, ale jednocześnie pewne „wypłynięcie” – rozpoczyna swoją historię pani Dorota, która dzięki akcji „Dziewczyny za kierownice w PKM Katowice” została kierowcą autobusu. – Każda kobieta może sobie z tym poradzić. W każdym wieku! – dodaje pani Teresa.
PKM Katowice w swojej ofercie zaznacza, że daje stabilne warunki zatrudnienia. Do tego grafik ma być elastyczny, dopasowany do życia prywatnego, a także oferuje:
- dofinansowanie do wypoczynku, pakiet medyczny i inne benefity,
- uprawnienia na całe życie, dzięki współfinansowanym kursom,
- komfortowe miejsce pracy w postaci nowoczesnego taboru z wieloma udogodnieniami oraz pełną obsługą techniczną i serwisową,
- dobrą atmosferę i fajnych współpracowników,
- dynamiczną pracę, w której trudno się nudzić,
- samodzielność i odpowiedzialność.
A jakie są zarobki? Z ogłoszeń o pracę wstawianych przez PKM Katowice na branżowych portalach wynika, że na początek kierowca autobusu będzie zarabiać 30,5 zł brutto za godzinę, czyli przy zachowaniu ośmiogodzinnego czasu pracy 5 razy w tygodniu kierowca otrzyma 5,6 tys. zł brutto. Po trzech miesiącach stawka może wzrosnąć do 31,50 brutto za godzinę plus 20 procent premii.
A jak wygląda sama praca w PKM Katowice, zobaczycie na poniższym filmie, gdzie o pracy opowiadają zatrudnione w PKM Katowice Panie.