Dzieła w szpitalu

i

Autor: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Dzieła z bytomskiej galerii zdobią ściany Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach

2020-08-13 13:48

Dziś w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przekazano 16 wielkoformatowych reprodukcji obrazów z Galerii Malarstwa Polskiego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Dzieła można podziwiać na korytarzach szpitala przy ul. Ceglana 35. A wszystko dzięki programowi „ Pogotowie kulturalne”.

Pogotowie kulturalne”, to program udostępniania kultury osobom chorym, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów onkologicznych i neurologicznych, którzy z racji długotrwałego leczenia nie mogą chwilowo czynnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych (obrazy plus filmy).

To będzie stała ekspozycja, dzięki której pacjenci będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z wizerunkami dzieł z bytomskiej galerii.

Wśród dzieł znalazły się się m.in. „Portret Wandy Siemaszkowej w stroju scenicznym Panny Młodej” Stanisława Wyspiańskiego, „Wesele kozackie” Józefa Brandta czy „Kwiaty w szklanym wazonie” Józefa Pankiewicza. Ta niecodzienna aranżacja holu katowickiej kliniki ma na celu zachęcić pacjentów do korzystania z programu „Pogotowie kulturalne” i do oglądania realizowanych w jego ramach filmów prezentujących muzealne zbiory z dziedziny sztuki, historii, archeologii, etnografii i przyrody.

Dzięki filmom odbiorcy mogą zobaczyć zbiory zarówno te na co dzień prezentowane w salach Muzeum Górnośląskiego, jak i te niedostępne dla zwiedzających i głęboko skrywane w muzealnych magazynach.

– Wśród prezentowanych filmów znajdują się również koncerty muzyki kameralnej i relacje z pracowni konserwatorskich. Wszystkie powstałe produkcje (łącznie 15) są udostępniane online na stronach www i mediach społecznościowych Muzeum oraz wgrywane na tablety i telewizory będące w dyspozycji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz dostarczone tym jego pacjentom, którzy z uwagi na stosowane metody leczenia mają ograniczony dostęp do internetowej sieci- mówi Anna Rak, koordynatorka projektu.

Projekt „Pogotowie kulturalne”, dofinansowany ze środków ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura Dostępna”, jest realizowany od czerwca do grudnia 2020 roku przez Muzeum Górnośląskim w Bytomiu we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof.K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Śląskim Towarzystwem Muzycznym. W 2019 roku szpital UCK SUM wraz z Muzeum Górnośląskim realizował pilotażowy program, oparty na bezpośrednim kontakcie z pacjentem. W 2020 z uwagi na sytuację epidemiczną program powrócił w zmienionej formule online.

Pierwsze podanie komórek CAR-T u dziecka w Polsce
Z którego miasta jest bliżej do Katowic? Masz 50 procent szans!
Pytanie 1 z 10
Z którego miasta jest bliżej do Katowic?