Dyspensa po Bożym Ciele 2025 objęła też część województwa śląskiego. Co to oznacza?

Biskup opolski wydał decyzję w sprawie dyspensy po Bożym Ciele. W piątek, 20 czerwca z wstrzemięźliwości od potraw mięsnych zwolnieni są osoby należące do diecezji opolskiej. Oznacza to, że także część mieszkańców województwa śląskiego może spożywać mięso tego dnia.

Dyspensa na piątek po Bożym Ciele
Autor: Episkopat/pixaby/ Materiały prasowe

Dlaczego katolicy nie jedzą mięsa w piątki?

Powstrzymywanie się od spożywania mięsa w piątki (nie tylko Wielkiego Postu) ma swoje źródło w dniu, kiedy według Biblii, na krzyżu zmarł Jezus. Każdy piątek to dzień, w którym Kościół wspomina mękę, śmierć i pogrzeb swojego Pana.

Prawo kanoniczne wskazuje, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem konferencji episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość" (kan. 1251 KPK). Pod pojęciem "uroczystość" rozumiemy taki dzień liturgiczny, kiedy podczas Mszy odmawia się "Chwała na wysokości Bogu", "Wierzę w jednego Boga" oraz czytane są dwa czytania przed Ewangelią, tak jak w niedziele.

Kto otrzymał dyspensę w piątek po Bożym Ciele?

W piątek, 13 czerwca biskup opolski wydał komunikat w sprawie dyspensy. Jak poinformował 20 czerwca dyspensę otrzymają wszyscy diecezjanie oraz osoby przebywające w tym dniu na terenie diecezji. Oznacza to, że zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający mogą spożywać potrawy mięsne bez naruszania zasad religijnych.

Biskup opolski Andrzej Czaja udziela wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie diecezji opolskiej w dniu 20 czerwca 2025 r. (piątek w dawnej oktawie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych - przekazała Diecezja Opolska.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że dyspensa wydana przez biskupa Andrzeja Czaję obejmuje także część województwa śląskiego. Z wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych 20 czerwca zwolnieni są parafianie z Raciborza (z wyjątkiem Brzezia) oraz gmin Krzanowice, Krzyżanowice, Rudnik i Pietrowice Wielkie, które należą do Diecezji Opolskiej.

QUIZ. Kościół w czasach PRL. Pamiętasz te wydarzenia i postacie? Sprawdź się
Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Kogo przedstawia to zdjęcie?
Kardynał Stefan Wyszyński
Śląsk Radio ESKA Google News