W mieście obowiązuje zarządzenie prezydenta dotyczące ochrony drzew na placach budów prowadzonych na terenach miejskich. Zdaniem ekspertów, takie odpowiedzialne podejście to dobre rozwiązanie.
Dokument zawiera zestaw zaleceń, skierowanych do projektantów, inwestorów i wykonawców robót. Ich przestrzeganie podczas realizowanych inwestycji ma pozwolić na uniknięcie uszkodzenia koron, pni i korzeni drzew.
– Standardy ochrony drzew w inwestycjach prowadzonych na terenie miasta to konkretne wskazania dla wykonawców, jak należy traktować drzewostan. Wcześniej były rekomendacjami, teraz stały się obowiązującymi zasadami. Wskazują, aby patrzeć na drzewa jako na szczególną wartość, której ochronę trzeba uwzględniać już na etapie planowania i prac projektowych. Takie podejście to szukanie kompromisu między prowadzeniem inwestycji czy robót budowlanych, a koniecznością ochrony drzew i zieleni na terenie miasta. Mamy świadomość, że chcąc się rozwijać, wycinki nierzadko bywają konieczne. Jednakże muszą być dokonywane w sposób przemyślany, w możliwie ograniczonym zakresie i tam, gdzie to jest naprawdę niezbędne – tłumaczy Marcin Janik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.
Jeśli dojdzie do wycięcia drzewa potrzebna jest kompensata przyrodnicza. Liczba drzew w polskich miastach drastycznie spada, zwłaszcza w ostatnich latach jako pokłosie zmian w przepisach prawa, które m.in. przyniosły ułatwienia w ich usuwaniu.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"