Dramatyczna akcja dzielnicowych. Uratowali trzy osoby podtrute tlenkiem węgla

i

Autor: KPP Cieszyn

Wiadomości

Dramatyczna akcja dzielnicowych. Uratowali trzy osoby podtrute tlenkiem węgla

2024-10-01 15:41

Policjanci dzielnicowi uratowali trzy osoby podtrute tlenkiem węgla. Przybyli na miejsce jako pierwsi i narażając własne życie, wynieśli poszkodowanych z budynku, a następnie wrócili, aby ewakuować sąsiadkę.

Trzy osoby podtrute tlenkiem węgla

W sobotę 28 września przed godziną 8:00 policjanci z komisariatu w Skoczowie otrzymali zgłoszenie o nieprzytomnych osobach znajdujących się w domu w miejscowości Pierściec. Ojciec wraz z synem po obudzeniu zauważyli w innym pokoju nieprzytomnych domowników. Na miejsce natychmiast zadysponowano służby.

Jako pierwszy na miejsce przybył policyjny patrol dzielnicowych w składzie sierż. szt. Katarzyny Nizioł oraz asp. Tomasza Szostok, którzy spotkali się z oczekującym przed budynkiem ojcem i synem, a następnie niezwłocznie przystąpili do akcji.

- Dzielnicowi bez zawahania weszli do mieszkania, gdzie znaleźli poszkodowanych z objawami podtrucia tlenkiem węgla. Wynieśli nieprzytomną córkę i żonę zgłaszającego oraz półprzytomnego syna, który nie potrafił opuścić budynku o własnych siłach - relacjonują policjanci

Po ewakuowaniu poszkodowanych osób policjanci wrócili do budynku i ryzykując własnym życiem, ewakuowali znajdująca się piętro wyżej 81-letnią sąsiadkę. Na miejsce przybyli ratownicy medyczni, którzy przejęli poszkodowane osoby, oraz strażacy, którzy zabezpieczyli budynek i wykonali w nim pomiary stężenia tlenku węgla. Okazało się, że wynik wskazywał na stężenie zagrażające życiu i zdrowiu.Wszystkie trzy osoby z objawami podtrucia tlenkiem węgla trafiły do szpitala i znajdują się pod opieką specjalistów. Obecnie wracają do zdrowia. Ewakuowana z piątra wyżej sąsiadka nie wymagała pomocy medycznej.

Policjanci będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego zdarzenia oraz ustalą, czy przyczyniły się do niego osoby trzecie.

Policjanci przestrzegają przed czadem

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym należy szczególną uwagę zwrócić na prawidłowe działanie wykorzystywanych w naszych domach i mieszkaniach urządzeń grzewczych opalanych drewnem, węglem, gazem czy olejem opałowym. Tlenek węgla, czyli czad, jest bezwonny i bezbarwny, przez co ludzie nie są w stanie samodzielnie go wyczuć.

- Rozpoczyna się sezon grzewczy. Pamiętajmy, czad to tak zwany cichy zabójca i rokrocznie zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich - przekazują policjanci.

Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla, jednak nie zastąpi ona przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.