Jak informuje portal samorzad.infor.pl do tej pory na dodatek węglowy mogły liczyć osoby, które wpisały piec węglowy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków po 11 sierpnia 2022 r. Od teraz prezydent, wójt, i burmistrz będą mogli przyznać dodatek węglowy osobie, która nie zgłosiła pieca węglowego do CEEB.
Dodatek węglowy bez CEEB
Dzięki nowelizacji dodatek węglowy przysługuje też osobom, które używają pieca węglowego do ogrzewania domu, ale:
- nie złożyły wniosku o wpis pieca do CEEB,
- nie złożyły wniosku o dodatek węglowy.
Jak podaje portal samorzad.infor.pl nowelizacja przepisów weszła w życie tuż po 1 listopada 2022 r.
Propozycja Senatu wprowadza zmiany do ustawy: „W przypadku posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, spełnia warunki jego przyznania wynikające z ustawy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do tego dodatku. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową”.
Jak uzyskać dodatek węglowy?
Teraz gmina po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i wydaniu decyzji administracyjnej może:
- przyznać dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej z urzędu, bez konieczności składania wniosku,
- bez składania odpowiedniej deklaracji dokonać wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), jeżeli piec węglowy nie był wcześniej zgłoszony do tej ewidencji.
Do tej pory dodatek węglowy był przyznawany tylko na wniosek. Decyzja administracyjna była wydawana dopiero w przypadku odmowy jego przyznania.
Listen to "Zimą nie będzie bardzo zimno? Pogoda pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu" on Spreaker.