Dodatek elektryczny: termin złożenia wniosku
Termin złożenia wniosku o dodatek elektryczny kończy się 1 lutego 2023 r. To ostateczny czas na złożenie wniosku w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Wszyscy, którzy chcą go otrzymać, powinni jednak wcześniej postarać się u dystrybutora energii o zaświadczenie poświadczające potwierdzenia zużycia energii.
Wniosek na dodatek elektryczny i zaświadczenie od Tauronu
- W ostatnich dniach odnotowujemy zwiększone zainteresowanie tymi zaświadczeniami na obszarze działania Taurona, czyli w województwach małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim. Z pewnością ma to związek ze zbliżającym się terminem składania wniosków w gminach. Wszystkich klientów, którzy będą składać wniosek o dodatek elektryczny w gminie i w 2021 roku zużyli ponad 5 000 kWh, zapraszamy do naszych punktów obsługi – wystawimy im odpowiednie zaświadczenie - informuje Łukasz Ciuba, kierownik Zespołu Prasowego Tauron Polska Energia SA.
Komu należy się dodatek na prąd?
Wysokość dodatku energetycznego jest uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej i wynosi: 1000 zł dla gospodarstw, w których zużycie nie przekracza 5000 kWh lub 1500 złotych w gospodarstwach o zużyciu powyżej 5000 kWh.
Dodatek elektryczny przysługuje osobom, w których gospodarstwie domowym główne źródło ogrzewania jest zasilane energią elektryczną, w tym pompą ciepła i zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Urządzenia te to:
- podgrzewacz
- piec akumulacyjny
- grzejniki elektryczne
- elektryczne ogrzewanie podłogowe
- nagrzewnica
- bojler elektryczny
- pompa ciepła
Warunkiem otrzymania dodatku dla gospodarstw o podwyższonym zużyciu, jest załączenie do wniosku potwierdzenia, że to gospodarstwo w roku 2021 przekroczyło zużycie 5000 kWh. Może to być samodzielnie przygotowane rozliczenie na podstawie faktur za rok 2021. Na prośbę klientów dystrybutorzy mają ustawowy obowiązek wystawienia takiego zaświadczenia.
We wniosku o dodatek elektryczny trzeba oświadczyć m.in., że gospodarstwo nie korzysta z dodatku węglowego, ani innych dodatków przewidzianych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, które posiadają mikroinstalację OZE, której produkcja jest rozliczana zgodnie z ustawą o OZE.
Jak wypełnić wniosek o dodatek elektryczny?
We wniosku ważną rzeczą jest wypełnienie danych wszystkich członków gospodarstwa domowego. Dlaczego to takie ważne?
W przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania, w jednym lokalu zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych tam zamieszkujących.
Jeżeli pod jednym adresem miejsca zamieszkania znajduje się więcej lokali mieszkalnych i w lokalach tych prowadzone są oddzielne gospodarstwa domowe, możliwe jest przyznanie kilku dodatków elektrycznych (po przeprowadzeniu przez pracowników gminy wywiadu środowiskowego i sporządzeniu notatki).