Darmowe kredyty naprawdę istnieją. To same banki tak konstruują umowy kredytowe, że możemy zwrócić pożyczone pieniądze bez żadnych kosztów. Jak to możliwe? W ustawie o kredycie konsumenckim znajduje się odpowiedni zapis, który nie daje bankom innego wyjścia, jak tylko zaakceptować nasze roszczenia.
Darmowy kredyt. Jak go dostać?
W ustawie o kredycie konsumenckim znajduje się art. 45, który mówi o tzw. sankcji kredytu darmowego. Można powołać się na nią nawet rok po spłacie kredytu lub po zerwaniu umowy za niespłacenie zobowiązań.
Jak działa darmowy kredyt?
Do sądów trafia coraz więcej spraw, w których kredytobiorcy oraz pożyczkobiorcy powołują się na sankcję kredytu darmowego. Opisuje to szczegółowo Money.pl.
Sankcja kredytu darmowego zakłada, że w przypadku naruszenia przez kredytodawcę konkretnych przepisów. konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów należnych. Tym samym kredyt staje się kredytem darmowym.
Nie dość, że konsument oddaje wyłącznie kwotę pożyczonych pieniędzy bez odsetek, to dodatkowo nie płaci także żadnych innych kosztów takich jak prowizji itd.
Darmowy kredyt konsumencki: warunki
O jakie przepisy chodzi?
Najważniejszym warunkiem starania się o darmowy kredyt konsumencki jest wadliwa umowa kredytowa , którą przedstawia nam bank. Wada umowy może polegać na m.in. naliczaniu prowizji od ubezpieczenia, błędnie określonej kwocie kredytu lub jego całkowitych kosztów.
Jak dodaje Money.pl, w Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych dostępnych jest już 555 wyników z wyrokami w takich sprawach oraz 3650 wyników po wpisaniu frazy "art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim".
Co zrobić, aby dostać darmowy kredyt?
Aby skorzystać z opcji darmowego kredytu, należy zrobić dwie rzeczy:
- złożyć pozew w sądzie
- złożyć oświadczenie w banku
Ustawa zakłada również, że jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie przewiduje terminu spłaty kredytu, konsument zwraca kredyt w terminie: pięciu lat - w przypadku kredytów konsumenckich do wysokości 80 000 zł lub dziesięciu lat - w przypadku kredytów konsumenckich powyżej 80 000 zł.
Gdy kredytodawca w umowie nie określił zasad i terminów spłaty kredytu, konsument zwraca kredyt w równych ratach, płatnych co miesiąc, od dnia zawarcia umowy.