Zmarł Bas Tajpan, czyli Damian Krępa. Wyznaczono datę pogrzebu. Ceremonia będzie świecka. Oto zasady

2025-07-17 12:05

W środę, 16 lipca, świat obiegła smutna wiadomość. W wieku 47 lat lat zmarł Bas Tajpan, czyli Damian Krępa. Artysta odszedł po długiej walce z nowotworem. Wyznaczono już miejsce i datę pogrzebu. Ceremonia będzie świecka.

Damian Krępa, czyli Bas Tajpan, nie żyje. Znana jest data i miejsce pogrzebu. Ceremonia będzie świecka

i

Autor: Marcin Bruniecki/REPORTER/ East News Damian Krępa, czyli Bas Tajpan, nie żyje. Znana jest data i miejsce pogrzebu. Ceremonia będzie świecka
  • Zmarł Damian Krępa, znany jako Bas Tajpan po walce z nowotworem. Miał 47 lat.
  • Pogrzeb artysty odbędzie się 11 listopada w Dąbrowie Górniczej i będzie miał charakter świecki.
  • Ceremonia ma specjalne zasady, w tym prośbę o wsparcie zbiórki .

Pogrzeb Bas Tajpana będzie świecki

W środę, po długiej walce z chorobą nowotworową, zmarł Bas Tajpan, czyli Damian Krępa. Utalentowany artysta zmarł w wieku 47 lat. W czwartek, 17 lipca, pojawiła się informacja dotycząca pogrzebu artysty z Dąbrowy Górniczej. Jak poinformował Szymon Widera, mistrz świeckiej ceremonii pogrzebowej, pogrzeb zaplanowano na godz. 11:30 na cmentarzu przy ul. 11 listopada w Dąbrowie Górniczej.

Ceremonia zostanie poprowadzona zgodnie z ceremoniałem świeckim. Niestety, to mnie przypadło prowadzenie tej smutnej uroczystości…. kiedyś obiecałem to Damianowi - poinformował Szymon Widera. 

Kilka zasad uczestniczenia w pogrzebie Bas Tajpana

Po pogrzebie urna z prochami artysty zostanie odprowadzona na miejsce spoczynku przy mamie Damiana Krępy. Szymon Widera wraz z poinformowaniem o dacie i miejscu pogrzebu, poprosił też o zastosowanie się do następujących wskazówek:

  1. Proszę o przybycie stosunkowo wcześniej. Może być problem z parkingiem.
  2. Proszę o parkowanie w innym miejscu niż parking cmentarny w pobliży kaplicy.
  3. Ceremonia rozpocznie się przy kaplicy cmentarnej, następnie wszyscy wspólnie przejdziemy konduktem do miejsca pochówku, gdzie będziemy kontynuować ceremonię.
  4. Cmentarz ma dość skomplikowany układ nagrobków. Proszę zająć wygodne miejsce, w półokręgu naprzeciw Mistrza Ceremonii.
  5. Nie przynosimy kwiatów. Damian kochał wszystko co żyje ale jak zapewne wiecie…. Najbardziej kochał LUDZI. Rozważcie więc przeznaczenie dowolnej kwoty na zorganizowaną przez brata Damiana zrzutkę. https://zrzutka.pl/chyr95

  6. Nie włączamy muzyki Bas Tajpana. Zaufajcie mi… on by tego nie chciał.

Damian Krępa, czyli Bas Tajpan, nie żyje. Znana jest data i miejsce pogrzebu. Ceremonia będzie świecka

i

Autor: Facebook/ Materiały prasowe Damian Krępa, czyli Bas Tajpan, nie żyje. Znana jest data i miejsce pogrzebu. Ceremonia będzie świecka

Kim był Bas Tajpan? 

Damian Krępa urodził 14 marca 1978 roku w Dąbrowie Górniczej. To polski wokalista i autor tekstów, znany szerzej jako Bas Tajpan. Używał też pseudonimów Bass Doc. i Bas. Artysta występował w takich zespołach jak 13 Chilli Pół Fuksa, HaiHaieR, Mustafarai oraz Ushat Sound System. Prowadził również bogatą solową działalność artystyczną, współpracując z wieloma cenionymi wykonawcami, takimi jak Fokus, IGS, Projektor, Junior Stress, Firma, Miuosh, Bosski Roman, Paluch, Peja, Lukatricks, NON Koneksja, Skorup, Fu oraz Hemp Gru.

Działalność artystyczną podjął w drugiej połowie lat 90. Wraz z Gano i Jajonaszem był członkiem krótkotrwałego tria HaiHaieR mającego w dorobku współpracę z DJ 600V. Bas Tajpan szerzej zaistniał na początku nowego wieku jako artysta solowy, wystąpił m.in. na albumach producenckich IGS-a Ekspedycje (2000) oraz Alchemia (2001). W międzyczasie wraz z Jajonaszem uczestniczył w solowym projekcie Gutka Mustafarai. Efektem współpracy był album pt. Mamto wydany w 2002 roku przez Gigant Records.

W 2003 roku związał się z formacją 13 Chilli Pół Fuksa. W jej skład poza Bas Tajpanem wchodzili Tomek, Mikael oraz Maciek. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Doperacja. W wyniku konfliktów wewnętrznych ostatecznie nie ukazał się żaden oficjalny materiał. Wkrótce potem grupa została rozwiązana. Natomiast jej dorobek w postaci nagrań demo został udostępniony w Internecie.

W latach późniejszych Bas Tajpan gościł na płytach takich wykonawców jak: Projektor, Junior Stress, Tabu Duby, Waves oraz Druga Strona Lustra. Pojedyncze nagrania wokalisty ukazały się na kompilacjach różnych wykonawców: Spoko Epka (2005), Silesia Na Kradzionych Bitach (2006) oraz Specjal Ganja Reggae Tunes Vol. 1 (2008). W 2007 roku wraz z Miuoshem założył projekt Fandango Gang. Efektem był wspólny album o tym samym tytule. Gościnnie na płycie wystąpili Bob One, Hemp Gru, Chvaściu oraz Siwydym. W ramach promocji do utworu „Jestem sobą” został zrealizowany teledysk.

18 września 2010 roku ukazał się debiutancki album solowy Bas Tajpana pt. Korzenie i kultura. Materiał był promowany teledyskami do utworu tytułowego oraz „Potęga majestatu”. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Bob One, Miuosh, Solo Bawton, Peron, Benjahmin, Textyl, Bosski Roman i Jura Sound. W 2011 roku wystąpił gościnnie na licznych produkcjach w tym: duetu Moral i Gano Przeminęło z dymem, Nasza broń to nasza pasja zespołu Firma czy Skorupa – Etos kowboja. W lutym 2012 roku ukazał się minialbum wokalisty Wszystko na sprzedaż zrealizowany z udziałem Bob One.

Oprócz muzyki, Bas Tajpan był znanym miłośnikiem i kolekcjonerem klocków Lego. Wystąpił nawet w pierwszym sezonie polskiej edycji Lego Masters, dzieląc się swoją pasją z szeroką publicznością. Prowadził również kanał na platformie YouTube, gdzie prezentował swoje konstrukcje i dzielił się wiedzą na temat klocków Lego.

Śląsk Radio ESKA Google News

Jak wygląda ceremonia świecka?

Pogrzeb świecki to nic innego jak pogrzeb bez udziału księdza. Jest prowadzony przez tak zwanego mistrza ceremonii, który prowadzi całą uroczystość wedle wcześniejszych ustaleń. Forma pogrzebu może mieć różnorodny przebieg. Wszystko zależy od życzeń rodziny zmarłego oraz jego ostatniej woli. 

Ceremonia świecka ma przede wszystkim na celu upamiętnienie zmarłego. Może się to obyć np. w stylu znanym z filmów amerykańskich, czyli wspominania różnych anegdot z życia zmarłego. Pogrzeb może mieć oprawę muzyczną, indywidualnie ustaloną z rodziną. Mówi się, że to ceremonia mająca charakter bardziej rodzinny, z dobrym słowem i wspomnieniami o zmarłym.

Ważną rolę do odegrania ma mistrz ceremonii, który na kilka dni przed pogrzebem rozpoczyna swoją pracę tworząc tekst przemowy pożegnalnej. Cały tekst jest najczęściej konsultowany z rodziną tak, aby treść była zgodna z oczekiwaniami żałobników. Mowa pożegnalna ma oddawać charakter zmarłej osoby a zarazem chwytać za serce. Może być wzbogacony np. fragmentami utworów literackich lub lirycznych, które mogą się kojarzyć ze zmarłą osobą. 

Mistrz Ceremonii odpowiada nie tylko za tekst, ale też za dobór utworów muzycznych. Całą ceremonia z reguły nie trwa dłużej niż dwie godziny.