Więcej pacjentek i wykonywanych zabiegów
Dyrekcja Zagłębiowskiego Centrum Onkologii wraz z zespołem oddziału położniczo-ginekologicznego chce zwiększyć liczbę porodów w dąbrowskim szpitalu. Szpital chce wykonywać minimum 50 zabiegów z zakresu ginekologii onkologicznej, aby uzyskać status SOLO III, czyli najwyższy poziom Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego.
- To kompromisowe rozwiązanie wypracowane na prośbę prezydenta miasta, który wspólnie z koalicyjnymi radnymi miał wątpliwości, czy rozwój onkologii powinien się odbywać kosztem innych obszarów działalności szpitala - powiedziała Marzena Kula, dyrektor ZCO.
Jak dodała, aby można było rozpocząć działania, konieczna jest współpraca ordynatora i zespołu oddziału położniczo-ginekologicznego.
- Jesteśmy gotowi pokryć koszty dodatkowego anestezjologa, by umożliwić przyszłym mamom korzystanie ze znieczulenia zewnątrzoponowego w trakcie porodów. Znalezienie takiego lekarza poleciłam ordynatorowi oddziału - wyjaśniła dyrektor ZCO.
Zmiany w poradni ginekologicznej
Wraz z nowymi inicjatywami planuje się również reorganizację pracy poradni ginekologicznej. Docelowo zwiększona ma zostać liczba przyjmowanych pacjentek oraz liczba wykonywanych zabiegów, w tym w godzinach popołudniowych.
- Wspólnie z dyrekcją podejmujemy to wyzwanie i tak przeorganizujemy pracę oddziału, by zwiększyć zarówno liczbę wykonywanych zabiegów z zakresu onkologii ginekologicznej, jak i liczbę porodów przyjmowanych w szpitalu - powiedział Jacek Schab, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego ZCO.
- W mojej ocenie rozwiązanie, w którym stawiamy na rozwój świadczeń dla pacjentów onkologicznych przy jednoczesnym utrzymaniu możliwości przyjmowania porodów w Zagłębiowskim Centrum Onkologii jest najbardziej optymalne. Cieszę się, że dyrekcja szuka nowych rozwiązań i mocno trzymam kciuki, by ten plan udało się w pełni zrealizować - komentował Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Szpital otworzy szkołę rodzenia
Władze ZCO chcą też wyjść naprzeciw przyszłym mamom i otworzyć szkołę rodzenia. Jak poinformowała dyrektor placówki, szpital nie dysponuje dostępnymi pomieszczeniami, gdzie szkoła mogłaby powstać, jednak dzięki współpracy z władzami miasta ma zostać wyznaczone odpowiednie miejsce w sąsiedztwie placówki. Planowane jest również organizowanie sobotnich „dni otwartych” na oddziale położniczym, aby młode mamy mogły zobaczyć miejsce, w którym na świat przyjdą ich dzieci.
- Dodatkowo podejmiemy próbę takiego zorganizowania pracy, by w soboty na oddziale położniczym mogły się odbywać "dni otwarte", w trakcie których przyszłe mamy będą mogły zobaczyć miejsce, w którym będą mogły powitać na świecie swoje pociechy - powiedziała dyrektor Kula.