Czy można jeść mięso w piątek?
Piątek po Bożym Ciele to bardzo często okazja do wspólnych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny. Początek długiego weekendu zapowiada się idealnie. Jeśli tylko pogoda pozwoli w ogródkach i na działkach rozpalane będą grille. Piątek jest dla katolików dniem pokutnym i dlatego wielu mieszkańców zastanawia się więc, czy może w piątek po Bożym Ciele jeść mięso, czy też w piątek obowiązuje post. Czy popełnią grzech jedząc w piątek mięso?
Okazuje się, że zgodnie z przepisami kościelnymi post ścisły, który ogranicza jedzenie posiłków do trzech, w tym dwóch lekkich i jednego do syta obowiązuje wyłącznie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. A więc post nie obowiązuje w piątek po Bożym Ciele.
Czy to oznacza, że można jeść mięso 17 czerwca 2022? Post w prawdzie nie obowiązuje, ale obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Katolicy w Polsce powinni jej dochowywać w każdy piątek, w który nie przypada kościelna uroczystość. Piątek po Bożym Ciele nie jest uroczystością i co do zasady, tego dnia katolicy nie mogą jeść mięsa.
Ale ostateczny głos w tej sprawie mają biskupi w swojej diecezji.
Województwo śląskie jest na tyle specyficzne, że działa tu aż sześć diecezji należących do trzech metropolii. Aby dyspensa od zakazu spożywania pokarmów mięsnych była ważna, musi być ogłoszona i podpisana przez samego biskupa diecezjalnego. Do tej pory z takiego prawa skorzystali tylko niektórzy biskupi. Stąd wierni mogą być zaskoczeni, że w jednym mieście obowiązuje dyspensa od pokarmów mięsnych, a w innym już nie.
Dyspensa od spożywania pokarmów mięsnych. Gdzie obowiązuje
Biskupi w województwie śląskim już zdecydowali, gdzie będzie obowiązywała dyspensa, a gdzie obowiązuje zakaz jedzenia mięsa.
Najliczniejsza jest Archidiecezja Katowicka. Arcybiskup Wiktor Skworc zdecydował się na ogłoszenie dyspensy.
"Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc udziela wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – 17 czerwca 2022 r. Wiernych, którzy skorzystają z dyspensy, Metropolita Katowicki zachęca do podjęcia innej formy pokuty w postaci modlitwy lub dowolnego dzieła miłosierdzia" - informuje Kuria.
Tak samo jest w diecezji sosnowieckiej, choć w tym przypadku powodem jest święto. "17 czerwca obchodzimy uroczystość św. Brata Alberta Chmielowskiego - głównego patrona Diecezji Sosnowieckiej. Z tej racji na terenie naszej Diecezji nie obowiązuje tego dnia piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych" - informuje Kuria.
W diecezji bielsko-żywieckiej biskup Roman Pindel udzielił w piątek, 17 czerwca 2022 roku, wszystkim wiernym przebywającym na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej dyspensy od charakteru pokutnego tego dnia, w tym obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i zachowania dnia pokuty.
"Jednocześnie zobowiązał korzystających dobrowolnie z dyspensy, do podjęcia dowolnej formy pokuty w innym czasie (np. odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego lub złożenie ofiary na misje, biednych lub na potrzeby uchodźców)" - informuje Kuria.
Natomiast dyspensa nie będzie obowiązywała w Archidiecezji Częstochowskiej, diecezji opolskiej, która obejmuje m.in. Racibórz i diecezji kieleckiej, która obejmuje m.in. Lelów i Szczekociny.
Kogo obowiązuje post w piątek i zakaz jedzenia mięsa w piątek?
W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym i dlatego katolicy nie spożywają wówczas pokarmów mięsnych. Zakaz nie obowiązuje jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14. rok życia.